Wiele osób deklaruje, że poszukując pracy korzysta jedynie z ofert zamieszczonych w Internecie, jednak statystyki wskazują, że jest to jedna z mniej skutecznych dróg do zatrudnienia. Poszukując ofert należy wykorzystywać wszelkie dostępne możliwości - obowiązuje zasada, że im metoda trudniejsza i wymagająca więcej zaangażownia, tym skuteczniejsza.

Jak szukać pracy?

Czekanie na wymarzoną pracę w niektórych przypadkach może przynieść sukces. Znacznie częściej prowadzi jednak do frustracji i spadku poczucia własnej wartości. Aktywność na rynku pracy zwiększa Twoje szanse na przekonanie pracodawców do zatrudnienia Cię.

Szukając pracy postaraj się wykorzystać różnorodne metody:

  • Akademickie Biuro Karier Zawodowych UŁ

Skorzystaj z szerokiego wsparcia, które oferujemy. Przeglądaj oferty, publikowane na naszej stronie, weź udział w Uniwersyteckich Targach Pracy, szkoleniach prowadzonych przez lokalnych pracodawców w ramach Akademii Kompetencji i zaprezentuj swoje atuty podczas Recruitment Days. Zgłoś się do udziału w projekcie KreaTOR KARIERY, w którym wspieramy Twoje wejście na rynek pracy!

  • Internet

Nie ograniczaj się do ogłoszeń na portalach pracy (np. pracuj.pl). Śledź strony internetowe interesujących Cię firm, zaglądaj na portale branżowe (np. PRoto.pl dla branży Public Relations) i media społecznościowe. Zastanów się nad stworzeniem profesjonalnej wizytówki w sieci - w tym celu możesz sięgnąć po serwisy społecznościowe do zarządzania karierą (np. LinkedIn, GoldenLine).

  • Znajomi

Buduj sieć kontaktów. Korzystaj z wiedzy i doświadczeń Twoich znajomych. Szczególnie cenne będą rady od osób, które pracują w interesującej Cię branży.

  • Agencje pracy tymczasowej

To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zdobyć pierwsze doświadczenia, ale zależy im na elastyczności zatrudnienia. Korzystając ze wsparcia agencji pracy tymczasowej na ogół łatwo połączysz studia z pracą.

  • Samodzielne zgłoszenie się do pracodawcy

To jedna z najskuteczniejszych metod poszukiwania pracy. Zgłaszając się do firmy, w której chcesz się zatrudnić, pokazujesz pracodawcy determinację i zaangażowanie. Nawet, jeśli w danym momencie nie będzie dla Ciebie oferty, masz szansę na zaproszenie w przyszłości.

  • Praktyki i staże

Firmy oczekują od kandydatów konkretnych umiejętności - większość z nich zdobywasz w miejscu pracy, wykonując swoje obowiązki. Co jeśli dopiero wchodzisz na rynek pracy? Potraktuj praktyki i staże jako okazję do zdobycia cennego doświadczenia i zaprezentowania się pracodawcy z jak najlepszej strony. Być może dzięki temu otrzymasz ofertę stałej współpracy po ich zakończeniu.

  • Prasa

Oferty pojawiają się zarówno w formie dodatków do prasy ogólnopolskiej, jak i w czasopismach branżowych.

  • Urząd Pracy

Oprócz ofert zatrudnienia, Urzędy Pracy dysponują innymi narzędziami, które mogą ułatwić Ci wejście na rynek pracy. Do ciekawszych należą bon zatrudnieniowy, bon na zasiedlenie czy Program Gwarancje dla Młodzieży.

Udostępnij: