Rodzaje CV

Jeden poprawny wzór CV to mit. Kandydaci najczęściej sięgają po CV chronologiczne, jednak nie oznacza to, że inne układy życiorysu zawodowego są nieprzydatne. Wręcz przeciwnie - w zależności od doświadczeń, które posiadasz, Twoich kompetencji i stanowiska, o które się ubiegasz, możesz wykorzystać różne rodzaje CV.

 

 

CV chronologiczne

To najpopularniejszy rodzaj CV – swoje doświadczenia, wykształcenie i umiejętności prezentujesz w odwróconym porządku chronologicznym (najbardziej aktualne dane na górze). Pracodawcy preferują ten układ treści, ponieważ pozwala na szybkie prześledzenie Twojej dotychczasowej kariery zawodowej. Jeśli podczas studiów poświęcałeś czas na aktywności bezpośrednio związane z kierunkiem (np. kursy, szkolenia, praktyki), wybór CV chronologicznego jest dobrym pomysłem. W ten sposób pokazujesz ciągłość edukacji i świadome budowanie doświadczeń zawodowych.

CV funkcjonalne

Zastosowanie układu funkcjonalnego w CV służy podkreśleniu tych umiejętności, które mogą być szczególnie cenne dla pracodawcy. Umożliwia także na ukrycie danych, które mogą być źle odebrane przez rekrutera, jak np. długotrwała przerwa w zatrudnieniu lub nieadekwatne do stanowiska wykształcenie. Ten rodzaj CV jest szczególnie polecany osobom, które nie mogą pochwalić się przejrzystą ścieżką kariery, mają bardzo zróżnicowaną historię zatrudnienia, która nie uwypukla ich umiejętności w jednoznaczny sposób, a także dla osób, które chcą zmienić branżę. CV funkcjonalne to dobry pomysł dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy i nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem.

CV mieszane

To połączenie wyżej opisanych typów. Tak, jak CV funkcjonalne, pozwala skupić się na mocnych stronach i osiągnięciach, równocześnie zachowując przejrzystość CV chronologicznego.


CV celowe

Ten rodzaj dokumentu budujesz w oparciu o sprecyzowany cel zawodowy. W CV celowym powinieneś udowodnić, że poradzisz sobie z postawionymi przez pracodawcę zadaniami. Niezbędne jest odwołanie się do umiejętności i osiągnięć, co sprawia, że ta forma CV jest zalecana przede wszystkim osobom z bogatym doświadczeniem zawodowym. W ostateczności możesz zdecydować się na CV celowe również w sytuacji, kiedy starasz się o pierwszą pracę, a odbyte przez Ciebie staże i praktyki potwierdzają, że posiadasz niezbędne umiejętności. W tym wypadku ważne są obiektywne dane, a nie Twoje odczucia!

CV kreatywne

Sporą popularność zyskują w ostatnich latach nietypowe formy aplikacji – możesz zaskoczyć pracodawcę filmem, własną stroną www, czy infografiką. Wybór kreatywnego CV nie zawsze jest jednak dobrym pomysłem. Po pierwsze – mogą sprawić trudności pracodawcy. Wysłanie zgłoszenia w formie puzzli z pewnością jest pomysłowe, ale rekruter raczej nie będzie miał czasu na ich ułożenie. Po drugie – Nieszablonowe rodzaje CV sprawdzają się przede wszystkim w branżach, wymagających kreatywności – możesz prezentować się w ten sposób, aplikując do agencji reklamowej czy grafika. To także dobre rozwiązanie dla specjalisty, który chce pokazać praktyczne umiejętności, np. tworząc stronę www lub aplikację programista może dać próbkę swoich możliwości.

Udostępnij: