Źródło: stockvault.net

Wakacje to dobry moment na zbieranie pierwszych zawodowych doświadczeń. W zdobyciu pracy, praktyk i staży pomoże wyróżniające się CV. Ostatnio podpowiadaliśmy jak zadbać o jego szatę graficzną, dzisiaj skupimy się na informacjach, które pomija większość kandydatów.

Dane osobowe, opis doświadczenia i umiejętności – to sekcje, które pojawiają się w każdej aplikacji. I bardzo dobrze! Każda z nich zawiera niezbędne dla rekrutera informacje. Niewiele osób ubiegających się o zatrudnienie uzupełnia klasyczne elementy CV o mniej popularne (a równie przydatne) pozycje.

Daj się znaleźć w sieci

Według raportu LHH DBM, aż 97% rekruterów wykorzystuje w swojej pracy media społecznościowe. Co trzeci z nich przyznaje się do weryfikowania kandydata na podstawie Facebookowego profilu jeszcze przed spotkaniem, kolejne 50% zagląda na social media już po nim. Możesz wykorzystać tę wiedzę do zaprezentowania się pracodawcy z dobrej strony. W części CV, zawierającej Twoje dane osobowe dodaj link do jednego z portali do zarządzania karierą. Najlepszym wyborem będzie LinkedIn, ale możesz sięgnąć także po GoldenLine, profil na pracuj.pl lub – w przypadku niewielkiego doświadczenia – about.me (to strona do tworzenia prostych wizytówek – TUTAJ znajdziesz propozycję jej wykorzystania). Jeszcze jedno – link do Instagrama to zły pomysł!

Warto mieć cel

Cel zawodowy to kolejna informacja, którą warto wpisać do CV. Dzięki temu pokażesz pracodawcy, że masz plan działania, orientujesz się w możliwościach, jakie stwarza firma i nie bierzesz udziału w rekrutacji „z przypadku”, desperacko rozsyłając zgłoszenie na każdą pojawiającą się ofertę. Zrezygnuj z oklepanej formułki „Chcę zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe i się rozwinąć” – to zbyt ogólnikowa informacja. Przemyśl, co zyskasz dzięki współpracy z pracodawcą, czego chcesz się od niego nauczyć albo jakie inne możliwości wykorzystasz. Postaw na konkrety i oszczędność: 1-2 zdania w zupełności wystarczą.

Pochwal się osiągnięciami

Masz stypendium za wyniki w nauce? Udało Ci się zrealizować studencki projekt? Angażujesz się w wolontariat albo aktywnie działasz w kole naukowym? Zadbaj, żeby te informacje pojawiły się w Twoim CV. Niekoniecznie w części poświęconej doświadczeniom zawodowym. Sekcja „dodatkowe aktywności i osiągnięcia” pozwoli Ci wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów (przy okazji będzie łatwiejsza do wychwycenia przez rekrutera). Podobny efekt uzyskasz poprzez dodanie do CV części „kursy i szkolenia” – jeśli jeszcze nie masz czym się pochwalić, koniecznie zajrzyj TUTAJ.

W Biurze Karier UŁ możesz skorzystać z bezpłatnego doradztwa zawodowego – czekamy na Ciebie również w wakacje. Więcej informacji W TYM MIEJSCU. Zapraszamy!

Autor: Jędrzej Szynkowski

Masz pytania? Z Jędrzejem możesz spotkać się na doradztwie zawodowym oraz podczas Studenckich Czwartków – comiesięcznego cyklu szkoleń w Biurze Karier UŁ. Możesz też zajrzeć na jego stronę, gdzie znajdziesz więcej tekstów (nie tylko) o rynku pracy.