Zarządzać można nie tylko personelem, ale i… szefostwem. Aby tego dokonać, należy profesjonalnie podchodzić do swojej pracy. Samodzielność w wykonywaniu obowiązków, sumienność, a także odpowiedzialność za swoje poczynania mogą sprawić, że relacje między Tobą a przełożonym staną się bardzo dobre.

 

Według raportu Pracuj.pl „Pensja, zadania, szef” blisko 93 % specjalistów dogaduje się ze swoim szefem, a aż 80 % otrzymuje wsparcie od swojego przełożonego. Dobre relacje trzeba jednak w odpowiedni sposób pielęgnować.

 

Zarządzanie… szefem – co to takiego?

Koncepcja zarządzania szefem pojawiła się już w latach 80. Psychologowie John Gabarro i John Kotter zwrócili uwagę na złożoność relacji między szefem a podwładnym. Udowodnili, że nie tylko szef może wpływać na swoich pracowników, ale również pracownicy wpływają na szefa. Oto kilka aspektów, o które warto zadbać:

 

  1. Staraj się rozwiązywać problemy… sam

Nie oznacza to, że nie możesz pytać czy prosić o wsparcie. Niektóre problemy warto jednak rozwiązywać samemu, ponieważ wchodzą w zakres Twoich obowiązków. Przełożeni bardzo często w ofertach pracy – w sekcji „wymagania” – wpisują: „samodzielność w działaniu”. Oznacza to, że chcą mieć w swoim zespole osoby zaradne i nastawione na cel.

 

  1. Przyznawaj się do błędów

„Nie mylą się tylko ci, którzy nic nie robią” – pamiętaj, że błędy i wpadki zdarzają się każdemu. Należy jednak brać za nie odpowiedzialność i starać się szybko je naprawić.

 

  1. Zadbaj o komunikację

Sprawna komunikacja ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania firmy. Warto dopasować jej sposób do preferencji przełożonego. Czasami bywa to korespondencja e-mailowa, przez komunikator lub spotkania w cztery oczy – możliwości jest wiele.

 

  1. Wywiązuj się ze swoich obowiązków

Jeśli chcesz być postrzegany przez szefa jako profesjonalista czy osoba godna zaufania – musisz wywiązywać się z powierzonych zadań. Coś, co z Twojego punktu widzenia może wydawać się nieistotnym i nudnym zadaniem, dla przełożonego jest niezwykle ważne, gdyż np. usprawnia pracę.

Więcej porad znajdziesz na stronie:  https://porady.pracuj.pl/

 

 

Pozostaw odpowiedź