Sytuacja osób poszukujących zatrudnienia jest najlepsza od lat. Rekordowo niskie bezrobocie i rynek pracownika pozwalają z optymizmem myśleć o perspektywach po zakończeniu przygody z UŁ. Nie oznacza to jednak, że każdy absolwent otrzyma dobrze płatną pracę na wymarzonym stanowisku. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy po jakie inicjatywy warto sięgnąć, żeby Twoje CV zainteresowało rekrutera.

Nie będzie zaskoczeniem, że na najlepsze oferty mogą liczyć kandydaci, którzy inwestowali w siebie. Studiując w Łodzi czeka na Ciebie sporo możliwości – zapraszamy na subiektywny przegląd dostępnych opcji:

Staże i praktyki, czyli pierwsze doświadczenia w CV

Niewielkie doświadczenie w CV to jedna z głównych obaw towarzyszących poszukiwaniom pierwszej pracy. Obowiązkowe, studenckie praktyki trwają na ogół kilka tygodni. To zdecydowanie za mało, jeśli chcesz zrobić wrażenie na rekruterach. Odkładanie zbierania doświadczeń na ostatni semestr nie jest dobrym pomysłem. Zainwestuj w siebie wcześniej – na przykład decydując się na praktyki nieobligatoryjne lub program stażowy. Napięty grafik zajęć na studiach nie jest wymówką – obie inicjatywy możesz zrealizować również w wakacje.

Szkolenia

To świetna okazja do podnoszenia kompetencji, ale też zdobywania nowych kontaktów. W Biurze Karier UŁ możesz skorzystać m.in. z prowadzonej przez pracodawców Akademii Kompetencji, cyklicznych Studenckich Czwartków, realizowanego wspólnie z Facebookiem Rozwoju Kompetencji Cyfrowych czy warsztatów przedsiębiorczości. A to tylko część szerokiej oferty (szczegóły TUTAJ). W poszukiwaniu wartościowych szkoleń warto zajrzeć także na portal Młodzi w Łodzi oraz strony biur karier pozostałych łódzkich uczelni.

Akademia Kompetencji 2019
Szkolenia to okazja do rozwijania praktycznych umiejętności i budowania sieci kontaktów – również z pracodawcami.

Koła naukowe i organizacje studenckie

Czy wiesz, że na UŁ działa kilkadziesiąt kół naukowych i organizacji studenckich? Angażując się w ich działania możesz rozwijać zainteresowania, realizować projekty i zdobyć cenne kompetencje organizacyjne. Jest w czym wybierać. Wśród wielu propozycji znajdą coś dla siebie m.in. miłośnicy radiowych brzmień, marketingowcy, pasjonaci biologii, osoby interesujące się psychologią, innowacjami, a nawet przyszli kryminalistycy i wojskoznawcy. Jeszcze więcej propozycji znajdziesz W TYM MIEJSCU.

Wymiany i wyjazdy studenckie

Chyba każdy słyszał o Erasmusie – programie, umożliwiającym realizację części studiów za granicą (WIĘCEJ). Ostatnio publikowaliśmy TEKST Sylwii, która podzieliła się doświadczeniami zebranymi w hiszpańskiej A Corunii. Znacznie mniejszy odsetek studentów kojarzy MOST. Podstawowa różnica odnosi się do miejsca wyjazdu – Erasmus jest okazją do nauki w innym kraju, MOST stwarza okazję do zdobywania wiedzy na innej polskiej uczelni (SZCZEGÓŁY). Obie opcje znajdują się w stałej ofercie UŁ. Ciekawą alternatywą może stanowić udział w projektach wolontariatu europejskiego, które skupiają się m.in. wokół wyzwań społecznych, ekologicznych czy solidarnościowych. Bazę propozycji eurowolontariatu znajdziesz na przykład TUTAJ.

Programy Ambasadorskie

Coraz więcej firm zaprasza do udziału w programach ambasadorskich. Dla przedsiębiorców to okazja do zwiększenia rozpoznawalności i budowania wizerunku wśród studentów, dla Ciebie szansa na pokazanie się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony i dodatkowe doświadczenie w CV. W Biurze Karier UŁ również zapraszamy do udziału w programie ambasadorskim, choć w nieco innej formule. W ramach współpracy skorzystasz z dedykowanych szkoleń i zyskasz przestrzeń do realizacji swoich pomysłów. TUTAJ dowiesz się więcej.

Program Ambasadorski Biura Karier UŁ
Czy istnieje życie po studiach? – to inicjatywa, którą przygotowali uczestnicy I edycji Programu Ambasadorskiego Biura Karier UŁ

Mentoring Absolwent VIP

Na koniec coś ekstra. Każdej jesieni masz możliwość zgłoszenia się do programu mentorskiego Absolwent VIP i rozpoczęcia niezwykłej współpracy z najlepszymi absolwentami Uniwersytetu Łódzkiego. Mentor wspiera Cię w wyznaczaniu i dążeniu do celu, dzieli się swoim doświadczeniem i daje rozwojową informację zwrotną. A Ty…zyskujesz dużo więcej, niż sam wpis w CV. O programie przeczytasz W TYM MIEJSCU, a opinie jego uczestników znajdziesz TUTAJ.

Program Mentoring Absolwent VIP
Wykorzystaj okazję i weź udział w wyjątkowej współpracy z wybitnymi absolwentami UŁ

Autor: Jędrzej Szynkowski

Masz pytania? Z Jędrzejem możesz spotkać się na doradztwie zawodowym oraz podczas Studenckich Czwartków – comiesięcznego cyklu szkoleń w Biurze Karier UŁ. Możesz też zajrzeć na jego stronę, gdzie znajdziesz więcej tekstów (nie tylko) o rynku pracy.