Na początku roku akademickiego przeprowadziliśmy badanie potrzeb szkoleniowych. Dziękujemy za zaangażowanie – blisko 200 osób wypełniło ankietę. Co z niej wynika? Sprawdźcie, jakich szkoleń możecie spodziewać się w najbliższych miesiącach.

Do 3 listopada zbieraliśmy głosy i opinie, dotyczące Studenckich Czwartków – cyklu bezpłatnych szkoleń, które organizujemy dla Was od 2017 roku. Zaproponowaliśmy kilkanaście tematów, spośród których mogliście wskazać swoich faworytów, ale też zgłosić własne propozycje. Które pomysły cieszyły się największym zainteresowaniem? Przedstawiamy Top 10:

Przedsiębiorczość

Wygląda na to, że spora część z Was myśli o pracy na własny rachunek. Przedsiębiorczość i zakładanie własnej firmy zebrały najwięcej głosów w ankiecie. Dla wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić, czy prowadzenie biznesu to coś dla nich, mamy dobrą wiadomość. W Biurze Karier UŁ możecie skorzystać m.in. z zajęć ogólnouczelnianych Własna firma od podstaw (zapisy na początku każdego semestru) i indywidualnych konsultacji. W 2020 roku uruchomimy projekt Students’ Power, gdzie czeka na Was kurs przedsiębiorczości, planujemy też mini-warsztat wprowadzający do tej tematyki.

Radzenie sobie ze stresem

Tuż za przedsiębiorczością uplasowało się radzenie sobie ze stresem. Nic dziwnego – w poprzednim semestrze błyskawicznie rozeszły się miejsca na warsztat Uwaga – stres!, który przygotowaliśmy dla Was tuż przed sesją. To temat, do którego z pewnością wrócimy podczas Studenckich Czwartków. Jeśli zastanawiacie się, jak wybrnąć z trudnych sytuacji albo szukacie sprawdzonych technik relaksacyjnych nie może Was tu zabraknąć!

Autoprezentacja i wystąpienia publiczne

Czym jest elevator pitch? Jak dobrze wypaść w kontakcie z innymi? Co zrobić, żeby opanować emocje przed wystąpieniem na forum? Te i inne pytania pewnie towarzyszą wielu z Was. Podium zamyka temat autoprezentacji i wystąpień publicznych, który w przeszłości pojawiał się już na naszych warsztatach (i to dwukrotnie – na otwarcie cyklu szkoleń i kilka miesięcy temu). Kolejne spotkanie? Czemu nie!

Zarządzanie sobą w czasie

Jak efektywnie wykorzystać ograniczone zasoby? Którym wydarzeniom nadać priorytet, a które przesunąć na dalszy plan? Jak zwiększyć produktywność? Zarządzanie sobą w czasie to propozycja, która znalazła wielu zwolenników w ankiecie potrzeb szkoleniowych. W najbliższych miesiącach będziecie mieli okazję popracować nad tą umiejętnością w ramach szkoleń w projekcie Students’ Power.

CV i rozmowa kwalifikacyjna

Zwróciliście uwagę na przygotowania do spotkania z pracodawcami – od tworzenia CV do udziału w rozmowie kwalifikacyjnej. W Biurze Karier UŁ czeka na Was indywidualne doradztwo zawodowe, w trakcie którego m.in. podrasujecie dokumenty aplikacyjne, sprawdzicie mocne strony i obszary do rozwoju dzięki testom kompetencyjnym czy weźmiecie udział w symulacji rozmowy o pracę. Oprócz tego, organizujemy doradztwo grupowe i warsztaty. Najbliższa okazja już 12 grudnia 2019, kiedy spojrzymy na rozmowę kwalifikacyjną oczami rekrutera.

Inteligencja emocjonalna/Portale do zarządzania karierą

Na szóstym miejscu ex aequo uplasowały się inteligencja emocjonalna oraz portale do zarządzania karierą. O tych drugich dowiesz się więcej na przywoływanym w poprzednim punkcie doradztwie zawodowym. Inteligencja emocjonalna to zupełna nowość w naszej ofercie. Badanie potrzeb szkoleniowych pokazało, że najwyraźniej jest ona potrzebna.

Kreatywność

Choć kreatywność to jedna z najbardziej pożądanych kompetencji na rynku pracy, w wiedzy potocznej funkcjonuje wiele mitów, półprawd i stereotypów, których rzetelność jest co najmniej wątpliwa (choćby rzekomy podział mózgu na twórczą analityczną półkulę). Jeśli szukacie sprawdzonych informacji i praktycznych zadań, koniecznie skorzystajcie z Przystanku Pomysł – wakacyjnego kursu kreatywności. Warsztaty kreatywności znajdują się także w naszej ofercie dedykowanej kołom naukowym i organizacjom studenckim.

Design Thinking

Design Thinking (DT) to podejście do rozwiązywania problemów, które przebojem wdarło się do firm i instytucji. Chcecie sprawdzić, jak odnajdziecie się w pracy z DT, a niekoniecznie macie środki do zainwestowania w kurs? Dobrze trafiliście! Pracujemy w oparciu o Design Thinking w ramach Programu Ambasadorskiego Biura Karier UŁ – inicjatywy, w której możecie testować własne pomysły na działania skierowane do studentów UŁ. Design Thinking pojawiał się już podczas wcześniejszych szkoleń i zakończonego w październiku programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, ponadto – podobnie jak kreatywność – jest ważnym elementem naszej oferty dla kół naukowych i organizacji studenckich. W ramach projektu Students’ Power przygotowaliśmy dla Was dłuższy kurs. Szczegóły na początku 2020 roku.

Rozwiązywanie konfliktów

Kolejny temat, który Was zainteresował to rozwiązywanie konfliktów. Pracujemy nad tym, żeby wkrótce zyskał szansę na szkoleniowy debiut na Lumumby 14.

Komunikacja

Top 10 zamyka komunikacja – jedna z najczęściej niedocenianych przez kandydatów umiejętności.  Zamiast kolejnych wykładów i prezentacji proponujemy Wam praktyczne działania i mniej znane koncepcje. W poprzednich edycjach Studenckich Czwartków zapraszaliśmy Was do gier (od plemiennych wyzwań, przez odtwarzanie zawiłego drzewa genealogicznego, aż po kryminalne śledztwo) i prezentowaliśmy koncepcję kwadratu komunikacyjnego, o której (raczej) nie usłyszycie na studiach. Gry z pewnością pojawią się w kolejnych miesiącach, a warsztaty komunikacyjne znajdziecie także w przywoływanym już kilkukrotnie projekcie Students’ Power.

Badanie potrzeb szkoleniowych. Na co jeszcze zwracaliście uwagę?

Różnice między poszczególnymi tematami były niewielkie. Pozostałe propozycje: negocjacjeasertywność, mocne strony i bilans kompetencji oraz praca w zespole również miały swoich (licznych) zwolenników. Dodatkowo, badanie potrzeb szkoleniowych pokazało nam, że macie własne propozycje, co niezmiernie nas cieszy. Wśród pomysłów pojawiły się m.in. wątki, które niedawno poruszaliśmy w ramach Rozwoju Kompetencji Cyfrowych (wykorzystanie social mediów, marketing społecznościowy, cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja) i Studenckich Czwartków (copywriting, zarządzanie projektami), ale też tematy, którymi jeszcze się nie zajmowaliśmy (savoir-vivre, mediacje, udzielanie informacji zwrotnych). Mimo, że pytaliśmy Was o szkolenia z miękkich kompetencji, w odpowiedziach pojawiły się także inne oczekiwania, jak obsługa Excela i specjalistycznych programów (SAP, Płatnik, Photoshop). To tematy, które towarzyszą Akademii Kompetencji – wiosennemu cyklowi szkoleń, na które zapraszamy Was we współpracy z pracodawcami. W styczniu zaprosimy Was do wypełnienia ankiety, dotyczącej Akademii Kompetencji 2020, w której zapytamy o twarde i specjalistyczne szkolenia. Osoby zainteresowane programowaniem i kursami IT zachęcamy do zajrzenia na stronę projektu Absolwent IT.

Szczegółowe informacje o realizowanych przez nas szkoleniach znajdziecie TUTAJ.

Pozostaw odpowiedź