Jak stworzyć CV, które zainteresuje pracodawcę? Kiedy przygotowujesz dokument masz sporo możliwości: od edytorów tekstu przez gotowe kreatory, udostępniane bezpłatnie przez twórców portali rekrutacyjnych. Wybrać gotowy szablon, czy postawić na własną pomysłowość? Nie znam idealnej odpowiedzi – każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. W dzisiejszym tekście pokażę Ci serwis Canva – narzędzie, łączące spory wybór wzorów CV z jeszcze większą swobodą działania.

 

Stworzyłem krótki poradnik, dzięki któremu w 5 prostych krokach przygotujesz estetyczne CV w serwisie Canva. Nie twierdzę, że to najlepsze dostępne na rynku rozwiązanie (albo – tym bardziej – jedyna opcja, po którą musisz sięgnąć). To nie jest artykuł sponsorowany, raczej zaproszenie do sprawdzenia jednej z wielu opcji. Ostatecznie i tak sięgniesz po narzędzie, które będzie dla Ciebie najwygodniejsze, prawda?

Jeśli to Twój pierwszy kontakt z Canva, nie przejmuj się. Postawiłem na praktyczne wskazówki, ilustrując je czytelnymi (przynajmniej mam taką nadzieję) przykładami. Jeśli mimo tego masz wątpliwości, napisz do mnie – skorzystaj z zakładki KONTAKT.

 

Canva

 

Canva to sieciowe narzędzie, które umożliwia tworzenie projektów graficznych. Serwis dysponuje potężną bazą szablonów (wiele z nich jest darmowych) i wewnętrzną biblioteką multimediów. Dzięki intuicyjnej obsłudze bez trudu zaprojektujesz posty do mediów społecznościowych, infografiki czy prezentacje. Dziś skupię się na jednej z wielu możliwości, jakie daje Canva – pokażę, jak w kilku prostych krokach przygotować atrakcyjne CV. Pozostałe opcje sprawdź na własną rękę – warto!

Canva
Canva daje sporo możliwości grafikom-amatorom

 

Najpierw treść, później forma

 

Ustalmy jedno: to, jak prezentuje się Twoje CV ma znaczenie przy zaproszeniu Cię na rozmowę przez pracodawcę (lub wpływa na brak kontaktu z jego strony). Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę czas, jaki rekruterzy poświęcają na analizę Twojego życiorysu zawodowego. Kwadrans? Pięć minut? Trzy? Nic z tego! W zależności od źródła, mówi się o pół minuty (badania UCE Group Ltd., za: bezprawnik.pl), a nawet…5-7 sekundach (analiza agencji BeHiring, za:infopraca.pl). Masz tylko chwilę, żeby zainteresować pracodawcę swoją aplikacją. W TYM MIEJSCU znajdziesz interesujące wyniki badania rekruterów z wykorzystaniem metody eye-tracking (śledzenie ruchów gałek ocznych), które przeprowadził serwis theladders.com.

Wróćmy do estetyki dokumentu. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacyjnym, musisz o nią zadbać. Problem w tym, że nawet najbardziej dopieszczone graficznie CV nie zda egzaminu, jeśli jego treść nie będzie przemyślana. Mówiąc wprost: tworząc życiorys zawodowy, w pierwszej kolejności pomyśl, co powinno się w nim znaleźć. Dopiero, kiedy przygotujesz treść CV, zajmij się jego formą. Nie wiesz, jak się za to zabrać? Umów się na spotkanie z doradcami zawodowymi w Biurze Karier UŁ (TUTAJ). W momencie publikacji tekstu wszystkie zajęcia na UŁ odbywają się zdalnie. W związku z tym czeka na Ciebie oferta konsultacji CV online (SZCZEGÓŁY).

 

Pierwsze kroki w Canvie

 

Aby wykorzystać możliwości Canvy, musisz zarejestrować się w serwisie. Konto jest bezpłatne i wystarczy kilka kliknięć, żeby rozpocząć pracę nad Twoim premierowym projektem. Skorzystaj z najwygodniejszej formy zapisu – do wyboru masz Google, Facebooka i adres e-mail:

Rejestracja w serwisie to tylko kilka kliknięć

 

Tworzymy CV

 

Poruszanie się po serwisie jest intuicyjne. Kiedy pierwszy raz uruchomisz Canvę, wyświetli Ci się okienko wyboru, w którym możesz wskazać interesujący Cię typ projektu. Wpisz CV i przejdź do tworzenia dokumentu:

CV krok po kroku
Wskaż typ projektu

 

Krok 1. Wybierz szablon CV

 

Ilość dostępnych wzorów CV robi wrażenie. Możesz skorzystać z wyszukiwarki szablonów lub przeglądać ich poszczególne kategorie. Profesjonalny dokument? Życiorys zawodowy z infografiką? A może wolisz postawić na minimalizm? Proszę bardzo! W podglądzie wyświetlają się pojedyncze przykłady – wystarczy kliknięcie w nazwę kategorii i uzyskasz dostęp do kolejnych szablonów:

Wybierz szablon CV
Wybierz szablon CV korzystając z wyszukiwarki lub przeglądając dostępne kategorie

 

Uwaga: Część szablonów jest darmowa, dostęp do innych wymaga konta premium. Wybierając wzór CV zwróć uwagę na informację w prawym dolnym rogu (po najechaniu kursorem na projekt pojawi się informacja, czy możesz go edytować bezpłatnie). Po podjęciu decyzji (kliknij w wybrany wzór) projekt automatycznie przeniesie się do obszaru roboczego po prawej stronie ekranu:

Wybierz szablon do edycji
Zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie szablon jest darmowy

 

Krok 2. Dodaj treści

 

Wybór wzoru za Tobą? Świetnie! Pora zadbać o merytorykę. Edytuj szablon, wpisując treści poszczególnych pól (lub kopiując fragmenty z edytora tekstu). Na razie nie zwracaj uwagi na rozjeżdżający się tekst – formą zajmiesz się później. Nie przejmuj się także objętością dokumentu – CV na jednej stronie to mit! Jeśli masz na swoim koncie pierwsze doświadczenia i dodatkowe aktywności, spokojnie możesz zająć większą przestrzeń. Oczywiście w granicach rozsądku – umiejętność selekcji istotnych informacji odgrywa tu kluczową rolę. W prawym dolnym rogu ekranu możesz przybliżać i oddalać widok dokumentu, dostosowując go do swoich preferencji:

Edytuj treść CV
Dostosuj widok dokumentu i edytuj treść

 

Krok 3. Baw się formą!

 

Kiedy dodasz już wszystkie potrzebne informacje, możesz zająć się formatowaniem tekstu. Jeśli chcesz zmienić położenie któregoś elementu, po prostu go przeciągnij. Wskazówka: zamiast przenosić pojedyncze fragmenty użyj opcji Grupuj:

Grupowanie tekstu
Grupowanie tekstu ułatwi Twoją pracę

 

Bez problemu możesz edytować tekst, zastępując font, dodając efekty lub zmieniając kolorystykę:

Edycja tekstu w Canva
Edytowanie tekstu jest banalnie proste

 

Skoro jesteśmy już przy kolorach: edycja poszczególnych elementów Twojego dokumentu jest równie intuicyjna, jak formatowanie tekstu:

Edycja kolorów
Chcesz zmienić kolorystykę dokumentu? W Canva wystarczy kilka kliknięć

 

Dobrze, a co w sytuacji, w której chcesz dodać kolejną sekcję, a w Twoim pliku zabrakło elementów do edycji? Załóżmy, że chcesz uzupełnić CV o zainteresowania (tak, warto je dodawać!). W tym celu wykorzystaj treści, które już są dostępne w dokumencie. Rozgrupuj informacje, zaznacz i połącz interesujący Cię fragment, skopiuj go i edytuj zgodnie z potrzebami. Symbol kłódki pozwala Ci na zablokowanie pozycji edytowanego pola. To przydatna funkcja, zwłaszcza jeśli boisz się przypadkowego „rozjechania” tekstu:

Kopiowanie treści
Brak wolnych pól do edycji? Skopiuj i edytuj treści

 

Krok 4. Wgraj zdjęcie

 

Pracodawca nie może wymagać dodania fotografii w Twoim CV. Jeśli jednak zdecydujesz się na wybór wzoru ze zdjęciem, warto wiedzieć jak je podmienić. Wolisz szablon dokumentu, na którym nie ma Twojego wizerunku? Pomiń ten punkt i przejdź do Kroku 5.

Canva nie tylko dysponuje wewnętrzną bazą ikon i fotografii, ale także pozwala na przesyłanie własnych materiałów do serwisu. Wgraj je, przerzucając plik do obszaru po lewej stronie. Następnie, podmień zdjęcie przeciągając fotografię na odpowiedni element dokumentu. Jeśli to konieczne, skoryguj położenie i zatwierdź zmiany:

wgraj zdjęcie do CV
Wgraj zdjęcie i wykorzystaj je w szablonie CV

 

Krok 5. Edytuj nazwę projektu i pobierz plik

 

Przed Tobą ostatni krok. Edytuj nazwę dokumentu (wpisując swoje imię i nazwisko ułatwisz pracę rekruterowi) i pobierz plik w formacie .pdf:

Eksport CV
Zmień nazwę dokumentu i eksportuj plik do .pdf

 

Twoje pierwsze CV w Canva jest gotowe. Wykorzystaj dokument przy szukaniu pracy. Co ciekawe, wysyłka maili do pracodawców wcale nie musi być najkrótszą drogą do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Ale to temat na zupełnie inny wpis…

 

Autor:

JĘDRZEJ SZYNKOWSKI

Specjalista ds. szkoleń
W Biurze Karier UŁ opiekuję się szkoleniami i Programem Ambasadorskim. Czasem prowadzę doradztwo zawodowe.
Na szynkowski.eu piszę o kreatywności, planowaniu kariery i kilku innych rzeczach.

 

 

 

Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Seria Poniedziałkowy kick-off to mocne wejście w nowy tydzień. Z tekstów dowiecie się m.in. o aplikacjach i narzędziach, które ułatwiają poruszanie się po rynku pracy i zdobywanie nowych umiejętności.

Pozostaw odpowiedź