Zestawienie wszystkich naszych rekomendacji rozwojowych

Na niebiesko zaznaczyliśmy artykuły, na pomarańczowo - materiały do obejrzenia.

Płatne staże i ciężkie życie studenta w Students’ POWER

Płatne staże: jak ciężko jest na stażu! Nuda, kserowanie, nikt niczego nie wytłumaczy… Albo wręcz przeciwnie – pierwszego dnia o 17:15 masz jeszcze do obdzwonienia dwudziestu siedmiu klientów… No i oczywiście mało za to płacą (albo wcale). Masakra. Znacie te mrożące krew w żyłach historie z ciężkiego życia na stażu?

Przepis na koncentrację

Nadciąga sesja i czas wzmożonej nauki do egzaminów. Wreszcie siadasz do nauki i …zamiast sumiennie zacząć się uczyć, odbierasz pocztę, przeglądasz Twittera, Facebooka i Instagrama, rozmawiasz na czacie albo beztrosko bujasz w obłokach. Dlaczego tak się dzieje? Nasze mózgi są tak zaprogramowane, aby natychmiast reagować na to co jest nowe lub przyjemne, nie lubią monotonii. … Continue reading »

A gdyby tak codziennie zrobić coś po raz pierwszy w życiu?

Obecna sytuacja sprawia, że dla wielu z nas dni są do siebie podobne. Mimo cofanych obostrzeń, czas nadal w większości spędzamy w domu, a gdy już go opuszczamy to też najczęściej samotnie. Tęskno nam do spotkań z paczką przyjaciół, z rodzinnym gronem czy nawet uniwersyteckim wykładem na żywo (kto by pomyślał!). Spotkania na ZOOM czy … Continue reading »

CV – od czego zacząć?

Jak stworzyć CV, które zainteresuje pracodawcę? Jakich błędów unikać? Zapraszamy na pierwszy odcinek Skutecznego CV!   Potraktujcie CV jak przepustkę na rozmowę kwalifikacyjną. Dzięki niemu macie szansę zaprezentować Wasze atuty i skrócić drogę do wymarzonej pracy. Od czego zacząć? Jak odnaleźć się w gąszczu informacji i nie pogubić się przy tworzeniu dokumentu? Joanna Muzal zebrała najważniejsze wskazówki, które … Continue reading »

Mindfulness – wstęp do uważnego życia

Wyobraź sobie, że twoje myśli to chmury przepływające przez umysł. Twój umysł jest jak niebo zasnute chmurami. Chmury te pojawiają się i znikają raz po raz. Ty i twój umysł jednak nie jesteście tymi chmurami, a niebem, którego częścią są chmury – myśli. Myśli przychodzą i odchodzą. Staraj się ich nie oceniać i nie podążać … Continue reading »

Jak zaplanować pisanie pracy licencjackiej, czyli o celach długoterminowych

Sporo ostatnio mówi się i pisze na temat pracy zdalnej i efektywnej organizacji czasu. W tym artykule chcielibyśmy się jednak podzielić z Wami wskazówkami na temat realizacji długofalowych celów, czyli takich, które chcemy  zrealizować w bardziej odległej przyszłości, np. na przestrzeni kilku miesięcy czy nawet lat. Mogą dotyczyć  napisania pracy licencjackiej/magisterskiej czy zdania egzaminu z … Continue reading »

Sprawdź, czy masz te błędy w swoim CV

Pomimo tego, że w Internecie można znaleźć mnóstwo informacji, jak przygotować dobre CV, w swojej pracy często mam do czynienia z dokumentami rekrutacyjnymi, które wymagają poprawy. Być może związane jest to ze zbyt dużą ilością wskazówek, które czasami wzajemnie się wykluczają. W rezultacie mamy mętlik w głowie i zapominamy, o co tak naprawdę w CV … Continue reading »

Praca licencjacka / magisterska i Mendeley – manager bibliografii, czyli jak sobie pomóc w pisaniu

Praca licencjacka / magisterska to niełatwe zadanie.   Niejedno z nas unika widoku migającego kursora tak długo, aż robi się za późno. Ostatecznie kończymy, pisząc pracę po nocach w towarzystwie niezbyt dobrego samopoczucia.

Zostań w domu, graj w planszówki

W piątkowej odsłonie cyklu #CareerFullyCharged dzielimy się z Wami sprawdzonymi sposobami na zachowanie równowagi między pracą i życiem osobistym. Polecamy rzeczy, które pozwalają się zrelaksować albo – po prostu – pomagają uporać się z nudą. To także okazja do poznania z innej strony zespołu Biura Karier UŁ – piszemy o tym, co sprawia nam satysfakcję … Continue reading »

Co się stanie jeśli nie będziesz dziś produktywny? 

Podczas trwającej kwarantanny można zauważyć bardziej niż zazwyczaj nasilony kult produktywności. Influencerzy i influencerki krzyczą do nas na live’ach by dobrze wykorzystać ten czas i robić to, na co nie mieliśmy czasu wcześniej, a grafiki głoszą: “wyjdź z kwarantanny PIĘKNIEJSZY / SZCZUPLEJSZY / MĄDRZEJSZY / SPRAWNIEJSZY niż kiedykolwiek!” Więc – co się stanie jeśli nie będziesz produktywny? Nic.

Libre Office Calc – arkusz kalkulacyjny wolny od korporacji

Arkusze kalkulacyjne – wciąż trudno bez nich pracować.   Chciałbym ponownie przypomnieć Wam, że istnieją aplikacje inne niż Microsof Excel! Ostatnio przyglądaliśmy się Arkuszom Google – Gsheets – i ich trzem funkcjom, których nie znajdziecie w Excelu. Dziś czas na Libre Office Calc – arkusz kalkulacyjny wolny od korporacji. Bo przecież możemy nie lubić korporacji i ich … Continue reading »

Czego możesz spodziewać się po spotkaniu z doradcą zawodowym?

Czym jest dla Ciebie kariera zawodowa? Jak postrzegasz swój sukces na rynku pracy? Jakie wartości mają dla Ciebie największe znaczenie? Co Cię motywuje? Jakie są Twoje najsilniejsze strony i umiejętności? Co jest Twoją prawdziwą pasją? Co chcesz w życiu osiągnąć, aby poczuć spełnienie i zadowolenie?

#stayfit czyli jak nie zwariować w (bez)ruchu

Narodowa izolacja niepokojąco przeciąga się w czasie, a na ten moment wolno wychodzić z domu jedynie w sytuacji, kiedy jest to naprawdę niezbędne – po jedzenie lub do lekarza. Zamknięte parki, skwery, ban na jazdę na rowerze. To może być za dużo nawet dla tych, którzy w normalnych warunkach nie wykonują w ciągu dnia zbyt … Continue reading »

Poznaj świat biznesu dzięki YT

Sytuacja, w której obecnie się znajdujemy, jest absolutnie bezprecedensowa. Pandemia koronawirusa objęła już cały glob. Rządzący państwami podejmują różnorodne działania w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Jednym z nich jest izolacja, i stosowanie się do znanego już motto #ZostańWDomu. Jednakże, co zrobić, jeśli wskaźnik Twojego nudometru jest prawie poza skalą? Przejrzałeś już całego Netflixa i … Continue reading »

Top 5 ulubionych pytań każdego rekrutera

W ramach akcji #CareerFullyCharged przygotowaliśmy dla Was kolejną część Przewodnika rekrutacyjnego on-line.   Tym razem Izabela Sobolewska podpowie Wam, jak poradzić sobie z Top 5 ulubionych pytań każdego rekrutera. Jak przygotować zwięzłą autoprezentację? Jakie niebezpieczeństwo kryje się w mówieniu o wcześniejszych doświadczeniach zawodowych? Dlaczego opłaca się mieć zainteresowania? Jak mówić o mocnych stronach? Co trzeba wiedzieć o firmach, … Continue reading »

Na co przyda ci się znajomość własnego temperamentu, kiedy szukasz pracy?

Jakie środowisko pracy jest dla mnie optymalne?   Znalezienie odpowiedniej pracy to zadanie wymagające przyjrzenia się wielu różnym czynnikom: zdolnościom, zainteresowaniom, osobowości, systemowi wartości, przekonaniom, wcześniejszym doświadczeniom itp. Oprócz analizy tego wszystkiego, należałoby zdobyć jeszcze wiedzę na temat optymalnych warunków pracy, które pozwoliłoby naszym talentom zabłysnąć.

Canva – stwórz atrakcyjne CV w 5 krokach

Jak stworzyć CV, które zainteresuje pracodawcę? Kiedy przygotowujesz dokument masz sporo możliwości: od edytorów tekstu przez gotowe kreatory, udostępniane bezpłatnie przez twórców portali rekrutacyjnych. Wybrać gotowy szablon, czy postawić na własną pomysłowość? Nie znam idealnej odpowiedzi – każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. W dzisiejszym tekście pokażę Ci serwis Canva – narzędzie, łączące … Continue reading »

Gdzie szukać sprawdzonych informacji o prowadzeniu firmy? Polecamy 3 źródła internetowe… i jedno telefoniczne

W świecie fake newsów, natłoku informacji i nieustannie zmieniających się przepisów przedsiębiorcom nierzadko trudno jest znaleźć rzetelne źródła informacji na temat zakładania i prowadzenia firmy. Dziś polecamy cztery miejsca, do których warto zaglądać szukając sprawdzonych wiadomości dla (potencjalnych) przedsiębiorców.

Głosuj na pomysły Ambasadorów Biura Karier UŁ!

Oficjalnie zamknęliśmy etap prac koncepcyjnych w drugiej edycji Programu Ambasadorskiego Biura Karier UŁ. Wykorzystaliśmy ostatni moment przed zawieszeniem zajęć na Uczelni, żeby przedyskutować pomysły na wydarzenia, skierowane do studentów. Za nami finałowe prezentacje Ambasadorów. Od dziś możecie głosować na swoich faworytów.

Jak sobie radzić ze stresem (nie tylko rekrutacyjnym)?

Stres jest reakcją organizmu na zdarzenia lub sytuacje, które postrzegane są jako trudne, wymagające i przerastające nasze możliwości. Towarzyszy człowiekowi niemal od zawsze, gdyż zawsze człowiek był narażony na różnego rodzaju niebezpieczeństwa czy trudności. Stresu całkowicie uniknąć się nie da, ale warto uświadomić sobie, że nie zawsze warto go eliminować.

Jak wykorzystać wolny czas i przygotować się do szukania pracy, zanim jeszcze zaczniesz wysyłać CV?

Nie szukasz jeszcze pracy? Nic nie szkodzi. Do szukania pracy można i warto przygotować się wcześniej, kiedy jeszcze nie wisi nad Tobą widmo rachunków do zapłacenia, presji ze strony rodziców czy wizji nieubłaganie zbliżającego się końca studiów.

Zagnieżdżeni w literaturze – „Gniazdo Światów” Marka S. Huberatha

Zagnieżdżeni w domu   Jeżeli siedzicie w domu i już uwiliście sobie przyjemne gniazdko jak ja, macie ze sobą łakocie i kubek gorącej kawy/herbaty to może jakaś książka? Oczywiście nie byle jaka. Co powiecie na powieść tak ciekawą i angażującą w proces czytania, że wprowadza Was na koniec w dysonans? 

#CareerFullyCharged – przechodzimy do sieci!

Zajęcia na Uniwersytecie Łódzkim do 14 kwietnia przeniosły się do sieci. Dotyczy to również naszej pracy. Choć musieliśmy przesunąć w czasie część działań Biura Karier, nie zapomnieliśmy o Was! Dzisiaj startuje cykl #CareerFullyCharged, w którym znajdziecie przydatne wskazówki i praktyczne artykuły. Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy.