Czym jest dla Ciebie kariera zawodowa? Jak postrzegasz swój sukces na rynku pracy? Jakie wartości mają dla Ciebie największe znaczenie? Co Cię motywuje? Jakie są Twoje najsilniejsze strony i umiejętności? Co jest Twoją prawdziwą pasją? Co chcesz w życiu osiągnąć, aby poczuć spełnienie i zadowolenie?

 

To tylko niektóre z pytań, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć na spotkaniu z doradcą zawodowym. Trudne? Odpowiedź na wiele z nich nie jest wcale taka oczywista, jak się powszechnie wydaje. Choć wielu myśli podobnie, to jednak każdy z nas inaczej postrzega siebie i otaczającą nas rzeczywistość.
I nie ma w tym nic złego, że jeszcze nie wiesz dokąd i do jakiego celu podążasz. Tak naprawdę planowanie kariery, to proces długotrwały, bo człowiek uczy się i rozwija przez całe życie. Zawsze jest dobry moment, aby zatrzymać się na chwilę w biegu i zastanowić nad swoją własną wizją kariery, zweryfikować swoje priorytety czy cele, a w rezultacie często także dokonać zupełnie nowych decyzji i wyborów.

Czego się więc możesz spodziewać?

 

Wzmocnienia swoich zasobów

 

Zaczniemy od analizy Twojej ścieżki kariery, dotychczasowych wyborów edukacyjno-zawodowych, oczekiwań, umiejętności, zainteresowań i mocnych stron. Doradca zawodowy na pewno nie podejmie decyzji za Ciebie, bo to Ty sam/a jesteś odpowiedzialny/a za swoje wybory. Jednak dzięki  swojej wiedzy oraz profesjonalnym metodom i narzędziom pracy, którymi dysponuje pomoże  Ci przyjrzeć się sobie, nazwać aktualny cel zawodowy, odkryć Twój potencjał,  predyspozycje i talenty, które ułatwią Ci podjęcie swoich własnych decyzji zawodowych.

 

Informacji z rynku pracy i przygotowania do poszukiwania pracy

 

Choć świat podlega dziś niezwykle dynamicznym przemianom i ciężko przewidywać przyszłość, śledzimy wszystkie aktualne trendy i prognozy ekonomiczne. Szkolimy się i analizujemy informacje na temat rynku pracy i zawodów przyszłości, dzięki czemu możemy udzielić Ci rzetelnych informacji, których potrzebujesz do planowania kariery. Ponadto, na spotkaniu z doradcą pozyskasz informacje na temat najbardziej skutecznych metod poszukiwania pracy i oczekiwań pracodawców oraz tego jak im sprostać, a także jak skutecznie przygotować się do procesu rekrutacji.

 

Motywacji i inspiracji do działania

 

Spotkanie z doradcą to także dobra okazja, aby porozmawiać nie tylko o zasobach, ale także o swoich słabościach, czyli obszarach wymagających poprawy lub zmiany. Uświadomienie sobie luk kompetencyjnych czy wad to często początek na drodze do rozwoju osobistego. Czy jesteś na to gotowy/a? Spotkanie z doradcą może stać się wtedy inspiracją do pracy nad sobą,  motywacją albo  radzeniem sobie ze stresem czy niską samooceną, które często bardzo nam przeszkadzają nie tylko w codziennym życiu, ale przede wszystkim w realizacji marzeń. Doradca zawodowy nie jest oczywiście psychoterapeutą, ale możesz liczyć na poufność i szczerą rozmowę. Poza tym, otrzymasz profesjonalne wsparcie i dalsze wskazówki rozwojowe przydatne w poszukiwaniu pracy,
a tym samym w realizacji swoich celów.

Wszystko to po to, abyś mógł/mogła podążać swoją niepowtarzalną drogą. Zachęcam Cię do tych poszukiwań na drodze do własnego rozwoju, choć wiem, że nie jest to wcale proste. Każdy musi wykonać tą pracę indywidualnie, warto jednak poszukać wsparcia.

Jeśli nie miałeś/aś do tej pory okazji, aby indywidualnie porozmawiać z doradcą zawodowym na temat swojej przyszłości, nie zwlekaj i skorzystaj z możliwości, jaką daje Biuro Karier UŁ.
Zapraszam do kontaktu z nami.

 

Autorka:

MAŁGORZATA SINIOR

Doradca zawodowy
Doradca kariery z bogatym doświadczeniem w pracy z różnorodnymi grupami klientów, na wszystkich możliwych etapach kariery zawodowej. Udzielam wsparcia w poszukiwaniu pracy, diagnozuję predyspozycje zawodowe w odniesieniu do realiów współczesnego rynku pracy.  W wolnym czasie walczę ze stresem praktykując jogę oraz mindfulness. 

 

 

 

 

Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Seria Poniedziałkowy kick-off to mocne wejście w nowy tydzień. Z tekstów dowiecie się m.in. o aplikacjach i narzędziach, które ułatwiają poruszanie się po rynku pracy i zdobywanie nowych umiejętności.

 

 

Pozostaw odpowiedź