Uniwersytet zawsze otwarty

Na co dzień prowadzimy szkolenia dla studentów i studentek, by wspierać ich rozwój zawodowy. Jednak czasami spotykamy się także z innymi grupami odbiorców. W ramach programu Uniwersytet zawsze otwarty odbyły się pierwsze w tym roku akademickim warsztaty dla licealistów i licealistek. Na tapet wzięliśmy wybór studiów. Wspólnie z klasą humanistyczną z I LO w Ozorkowie zastanawialiśmy się, czym kierować się przy podejmowaniu tej istotnej decyzji.

Wybór studiów - grafika przedstawia zrzut ekrany z tablicy Jamboard, gdzie osoby uczestniczące za pomocą kolorowych karteczek wpisywały swoje pomysły
Wynik pracy uczennic i uczniów z I LO w Ozorkowie

Czym się kierować?

Podczas spotkania osoby uczestniczące przyglądały się własnym zainteresowaniom oraz mocnym stronom. Myślenie o dalszych krokach edukacyjno-zawodowych warto rozpocząć od rzetelnej analizy. Gdy już wiemy, co lubimy robić, jakie mamy predyspozycje i co nam dobrze wychodzi, dobrze jest skonfrontować tę wiedzę z rynkiem pracy. Najpierw osoby uczestniczące przeszukały Mapę karier stworzoną przez Katalyst Education, by dowiedzieć się, jakie zawody mogą wykonywać. Następnie sprawdzali, jak obecnie wygląda rynek pracy dla wybranego zawodu na Barometrze zawodów. Kolejnym krokiem było prześwietlenie oferty uczelni wyższych. Osoby uczestniczące skorzystały z informatora UŁ, by dowiedzieć się, jakie kierunki studiów są dostępne na naszej uczelni, a także poznać sylwetki absolwentów. Warto także skonfrontować swoje wyobrażenie o danym kierunku studiów z doświadczeniem osób studiujących. To można zrobić podczas webinarów „Studenckie know-how” organizowanych przez Program PROJEKTOR.

Wynik pracy uczennic i uczniów z I LO w Ozorkowie

Wierzymy, że nasze zajęcia ułatwią wybór studiów. Mamy nadzieję, że z większością osób uczestniczących spotkamy się w przyszłości na Uniwersytecie Łódzkim i już teraz zapraszamy do Biura Karier!