Kochasz książki, kolorową prasę o modzie albo po prostu jesteś wzrokowcem? Sterta pozycji do przejrzenia przy łóżku maleje, a przez najbliższe tygodnie nie wyjdziesz ani do biblioteki ani do księgarni czy kiosku? Nie martw się, z pomocą przychodzą e-zasoby dostępne dla każdego, nawet dla tych, którym kieszenie świecą pustkami.

 

Nowe życie w sieci

 

dobie pandemii kultura masowo przenosi się do Internetu – począwszy od muzyków organizujących koncerty czy DJ sety w pustych klubach lub swojej własnej kuchni przez możliwość oglądania nagrań spektakli teatralnych aż po wirtualne muzea, dzięki którym najbardziej znane dzieła sztuki nigdy nie były tak blisko. Podobnie rzecz się ma ze słowem pisanym, z tym, że… ono było w sieci pierwsze. Pionierstwo w digitalu literatura zawdzięcza programom cyfrowym od lat wspieranym nie tylko przez rząd, ale również przez Unię Europejską, co pozwoliło na konsekwentne skanowanie i utrwalanie na nośnikach cyfrowych całych kilkusetletnich bibliotek!

 

Rękopis Słowackiego? Nic prostszego!

 

Rekonesans po dostępnych źródłach zacznijmy od klasyki najbliższej studentom, czyli od e-zasobów bibliotek uniwersyteckich. Możecie przejrzeć katalogi BUŁ lub też posłużyć się bazą różnych archiwów cyfrowych zebranych przez Bibliotekę Uniwersytecką we Wrocławiu – znajdziecie tam nie tylko dostęp do rękopisów polskich romantyków, ale także wiele starszych utworów literatury światowej, jak i szeroki wybór pism po rosyjsku, francusku czy niemiecku. Dla wyjątkowo żądnych wiedzy znajdą się tam podręczniki do biologii czy też najciekawsze anglojęzyczne pozycje z dziedziny psychologii.

 

E-zasoby na czasie

 

Dla tych, którzy chcieliby być na bieżąco z nieco nowszymi lekturami z pomocą przychodzi dział marketingu kolosa branży księgarskiej – Empiku. Proponują oni bezpłatny dostęp do Pakietu Premium na 60 dni, gdzie zgromadzono 13 tysięcy audiobooków i ebooków. Na wysokości zadania stanęła Miejska Biblioteka w Łodzi, która umożliwia skorzystanie z platformy Legimi – można tam znaleźć nowości wydawnicze oraz bestsellery z kilku ostatnich lat. Warunkiem użycia portalu za darmo jest posiadanie karty bibliotecznej, ale nawet jeśli nie mieliście okazji wyrobić jej wcześniej, to nadal macie taką możliwość za pośrednictwem Internetu.

 

Patrz i chłoń obrazki

 

Fani gazet i magazynów również nie będą rozczarowani. Pomijając oczywiście fakt, że większość tytułów, które widywaliśmy na witrynach kiosków można niewielkim kosztem subskrybować już od dawna w sieci, warte uwagi są również czasopisma ukazujące się bezpłatnie i tylko w digitalu  – na przykład fantastyczny Dwutygodnik , gdzie przeczytacie o wszystkich wartych uwagi wydarzeniach kulturalnych, książkach, filmach i obyczajach. Wyjątkową gratkę dla wielbicieli mody przygotował również Vogue Italia, udostępniając wszystkie archiwalne numery włoskiego kultowego wydawnictwa o modzie na okres roku. Jeśli niespecjalnie ciekawi Was słowo pisane czy piękne panie w strojach projektantów, możecie liczyć na ratunek ze strony British Library, która na swoim Flickrze zamieściła ponad milion skanów z map, rycin, obrazków, zapewniając tym samym rozrywkę fanom osobliwości. Z całego e-zasobu można pobierać i używać fotografii, więc jeśli szukacie materiałów do stworzenia mema to warto zajrzeć do albumu z kotami 😉

 

 

 

Autorka:

 

Agnieszka Gasińska

Człowiek od komunikacji
Redaktorka, marketingowiec, kulturoznawca. W Biurze Karier odpowiada za organizację eventów, social media i kontakt z pracodawcami. W wolnym czasie trekuje po Andach, łapie stopa na Bałkanach i nie rozstaje się z książką.

 

 

 

Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Studia i praca to nie wszystko, warto zadbać o work-life balance. Jak? W serii Casualowy piątek dzielimy się z Wami sprawdzonymi sposobami na zachowanie równowagi.

Pozostaw odpowiedź