Zachęcam Was do wykorzystania tego okresu nie tylko do poprawienia swoich umiejętności w zakresie języków obcych (idąc za sugestią Madzi Radzikowskiej), ale również do nadrobienia zaległości z kinematografii, nie tylko amerykańskiej, ale i polskiej.

Sugeruję Wam zaplanować swój dzień w taki sposób, aby poświęcić jego część na obejrzenie filmu, przeczytanie książki, sztuki dramatycznej albo obcowanie z taką dziedziną sztuki, na którą wcześniej nie mieliście czasu lub nie zgadzała się ona z Waszymi preferencjami.

Film w literaturze

Czym było i nadal jest dla nas kino? To niewątpliwie popularna forma rozrywki przeznaczona dla szerokiej publiczności i tak postrzegano ją od samego początku. Jednak jest to sztuka wszechobecna dziś w naszym życiu. Kino pokazuje nam świat niedostępny bezpośrednio, a mimo to, dzięki swojej wyjątkowej formie, dostarcza wielu skrajnych doświadczeń. Bo film to okno na świat rzeczywisty, jak powiedział Andre Bazin, i drzwi do innego świata – jak stwierdził Etienne Souriau.

Najpierw zaproponuję Wam pozycje specjalistycznej literatury, które pomogą lepiej przyswoić wiadomości na temat kinematografii i zagadnień z zakresu filmu.

„Słownik wiedzy o filmie” Olgii Katafiasz oraz Joanny Wojnickiej

Dzięki tej książce jesteście w stanie w przystępny sposób przyswoić sobie podstawową wiedzę na temat filmu oraz pojęć z nim związanych. Lektura  obejmuje takie zagadnienia jak: historia filmu, kino autorów, kino gatunków czy słownik podstawowych pojęć filmowych. Myślę, że to bardzo dobra propozycja dla początkujących.

,,Film Art. Sztuka filmowa. Wprowadzenie” Davida Bordwella oraz Kristin Thompson

To niewątpliwie najpopularniejsza na świecie książka, która ma wprowadzić każdego zainteresowanego w świat filmu. Autorzy w jasny i przystępny sposób opisują podstawowe techniki filmowe: inscenizacyjne, zdjęciowe, montażowe i dźwiękowe. Książka powstała z myślą o studentach, by dać im wiedzę na temat filmu w możliwie wyczerpującym zakresie.

Klasyka, po którą warto sięgnąć

Teraz czas na propozycje filmowe! Poniżej tytuły i opisy kilku filmów, które moim zdaniem powinniście obejrzeć ze względu na ich walory artystyczne i uniwersalność przesłania. Być może już je widzieliście, ale moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, aby je sobie przypomnieć i kolejny raz poddać analizie oraz refleksji.

Propozycja numer 1. ,,Deszczowa piosenka” Gene Kelly’ego i Stanleya Donena

Uznawany za najlepszy musical w historii kina, jest opowieścią z czasów tzw. przełomu dźwiękowego. ,,Deszczowa piosenka” trafnie operuje autoparodią i pastiszem, z niezwykłą ironią portretując środowisko show-biznesu. Skierowany do każdego kto chce oddać się przepełnionej optymizmem, zabawą, niefrasobliwym dźwiękiem wizji świata. Oto fragment z tego fenomenalnego filmu:

Propozycja numer 2. ,,Pulp Fiction” Quentina Tarantino

Ten film nie bez powodu stał się kultowy i mam nadzieję, że po jego obejrzeniu te powody odnajdziecie. Ten postmodernistyczny film będzie z Wami prowadził podwójną grę. Co to oznacza? Dzieło w tym przypadku nie odnosi się do rzeczywistości, ale nawiązuje dialog z innymi wytworami kultury w mniej lub bardziej jawny sposób. Twórca przedstawia sztuczność prezentowanego świata oraz obnaża fałsz struktur narracyjnych. Odbiorca ma zatem rozpoznać te wyrafinowane chwyty i czerpać przyjemność z ich umiejętnego odszyfrowania. Fragment filmu ukazujący osławiony taniec głównych bohaterów:

Propozycja numer 3. ,,Popiół i diament” Andrzeja Wajdy

Film ten uznawany jest za arcydzieło nurtu Polskiej Szkoły Filmowej. Niezwykłość dzieła reżysera polega na wykreowanej postaci Maćka (grany przez Zbigniewa Cybulskiego), jak i zastosowanej symbolice, operowaniu metaforą i montażem, budującym kolejne antytezy. ,,Popiół i diament” przedstawia konflikt, z którym boryka się główny bohater. Mianowicie postać przywiązana jest do romantycznego mitu poświęcenia, w którym to ma zrezygnować z indywidualnego szczęścia w imię sprawy narodowej. Kadr z filmu:

Propozycja numer 4. ,,Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli

W sprzeciwie wobec wojny w Wietnamie powstało wiele wybitnych dzieł, i to jest właśnie jedno z nich. Jego uniwersalne znaczenie wykracza poza komentarz do aktualnych wydarzeń. Dla amerykańskiego filmu wspomnianego wyżej reżysera, inspiracją było opowiadanie Josepha Conrada ,,Jądro ciemności”. Była to próba rozliczenia się z traumatyczną historią społeczeństwa amerykańskiego, jak i ocena władzy, która pozostawała w świecie zakłamania i korupcji.

Moją dodatkową rekomendacją jest dramat ,,Matka” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jak to określił sam autor dramatu, jest to: ,,Niesmaczna sztuka w dwóch aktach z epilogiem” i faktycznie tak jest. Przede wszystkim należy podkreślić, iż jest to niestandardowy dramat, który wymaga od odbiorcy maksymalnego skupienia , jak i wyczulenia na prezentowaną symbolikę. Utwór przedstawia nam w groteskowy sposób świat bohaterów, który ulega powolnemu rozpadowi. Sztuka skłania nas do refleksji nad tym, jak przemiany społeczne, polityczne czy też religijne wpłynęły na zachowanie ludzi na przestrzeni wieków, i jak tak naprawdę wygląda ogólny stan kondycji ludzkiej. Sztuka jest dostępna w wersji online (LINK).

Dziękuję za przeczytanie mojego postu. Mam nadzieję, że chociaż w minimalnym stopniu pomogłam Wam zagospodarować czas w tym trudnym momencie.

Autorka:

ALEKSANDRA TRACZYK

Ambasadorka Biura Karier UŁ 2019/2020
Studiuję na II roku Międzynarodowych Studiów Kulturowych.

Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Seria Czwartkowy focus należy do Ambasadorów Biura Karier UŁ. Członkowie zespołu, który od jesieni pracuje nad przygotowaniem eventu dla studentów, dzielą się z Wami pomysłami na efektywne wykorzystanie czasu.