W świecie fake newsów, natłoku informacji i nieustannie zmieniających się przepisów przedsiębiorcom nierzadko trudno jest znaleźć rzetelne źródła informacji na temat zakładania i prowadzenia firmy. Dziś polecamy cztery miejsca, do których warto zaglądać szukając sprawdzonych wiadomości dla (potencjalnych) przedsiębiorców.

 

Portal biznes.gov.pl

 

Kopalnia wiedzy dla każdego przedsiębiorcy i osób planujących założenie własnej firmy. Znajdziemy tam szeroki wachlarz artykułów i poradników dotyczących procesu zakładania firmy, zatrudniania pracowników, podatków, ubezpieczeń, prowadzenia firmy przez cudzoziemców i wielu innych. Zaletą portalu z pewnością jest to, że jest na bieżąco aktualizowany i nadzorowany przez Ministerstwo Rozwoju. Co więcej, mimo niełatwych zagadnień, treści na portalu napisane są zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy językiem. Polecamy!

 

https://www.biznes.gov.pl/pl

 

Lokalne inicjatywy dla przedsiębiorców

 

Gdy poszukujemy informacji o lokalnych inicjatywach dla przedsiębiorców warto zajrzeć na strony Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Centrum Obsługi Przedsiębiorcy czy Urzędu Miasta Łodzi. Znajdziemy tam informacje o aktualnych inicjatywach, wydarzeniach czy formach wsparcia dla firm z naszego województwa.

 

https://larr.pl/

https://www.cop.lodzkie.pl/

https://uml.lodz.pl/dla-biznesu/dla-przedsiebiorcy/

 

Portale dedykowane przedsiębiorcom

 

Warto także polecić komercyjne portale adresowane do przedsiębiorców, które zawierają merytoryczne artykuły na temat kwestii prawnych czy księgowych dotyczących własnej firmy. Najczęściej treści tam zamieszczane tworzone są przez ekspertów z danej branży, opatrzone są licznymi przykładami i komentarzami, które pozwalają nam zrozumieć zawiłości przepisów. Korzystając z informacji na tego typu portalach warto jednak zawsze sprawdzać datę publikacji artykułów, gdyż przepisy zmieniają się bardzo często, a treści nie zawsze są aktualizowane. Polecamy np.:

 

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/

https://mambiznes.pl/

https://www.mala-firma.pl/

https://mojafirma.infor.pl/

 

Krajowa Informacja Skarbowa

 

Innym wartym polecenia źródłem informacji na tematy podatkowe (zresztą nie tylko dla przedsiębiorców) jest infolinia Krajowej Informacji Skarbowej. Nierzadko zdarza się tak, że przedsiębiorca nawet znając przepisy ma trudność w odniesieniu ich do swojej konkretnej sytuacji lub po prostu chciałby się upewnić, czy dobrze je rozumie. Wtedy telefon do KIS może okazać się dobrym pomysłem. Po wybraniu tematu rozmowy i przeważnie (musimy to przyznać) niekrótkim oczekiwaniu na połączenie z konsultantem otrzymujemy rzetelną informację dotyczącą naszej konkretnej sprawy. Warto wiedzieć, że z konsultantami KIS możemy skontaktować się również mailowo lub porozmawiać na czacie. Szczegóły tutaj:

 

https://www.kis.gov.pl/zalatwianie-spraw/udzielanie-informacji

 

Skorzystaj ze wsparcia w Biurze Karier UŁ

 

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem firmy (i jesteś studentem lub absolwentem UŁ) możesz także skorzystać z bezpłatnego doradztwa ds. przedsiębiorczości. Zapraszamy do kontaktu:

Agata Matuszewska-Kubicz

Doradca ds. przedsiębiorczości, Biuro Karier UŁ

e-mail: agata.matuszewska@uni.lodz.pl

 

Wkrótce ruszamy także z warsztatami „Własna firma dla początkujących”, gdzie otrzymasz pakiet informacji niezbędnych dla każdego przyszłego przedsiębiorcy. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

 

 

Autorka:

AGATA MATUSZEWSKA-KUBICZ

Doradca ds. przedsiębiorczości
Psycholog organizacji, doradca zawodowy, przedsiębiorca, adiunkt na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Zawodowo zajmuję się obszarem rynku pracy, przedsiębiorczości i rozwoju zawodowego. W Biurze Karier wspieram studentów zainteresowanych tematem założenia własnej firmy.

 

 

 

Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Seria Poniedziałkowy kick-off to mocne wejście w nowy tydzień. Z tekstów dowiecie się m.in. o aplikacjach i narzędziach, które ułatwiają poruszanie się po rynku pracy i zdobywanie nowych umiejętności.

 

 

Pozostaw odpowiedź