Wiemy już, jak dbać o dobrostan cyfrowy. Pierwszy temat w ramach projektu My Digital Life za nami. W maju przyglądaliśmy się dobrostanowi cyfrowemu i poznawaliśmy sposoby, jak zadbać o siebie w dobie nowych technologii.

 

 

Pierwsze spotkanie za nami

 

W inauguracji projektu na UŁ uczestniczyły: prof. Agnieszka Kurczewska – prorektor ds. współpracy z otoczeniem UŁ, Cecylia Szymańska-Ban z firmy Microsoft oraz Agnieszka Koszowska, reprezentująca FRSI.

 

To jest dla nas ważne wydarzenie i to z wielu względów. Po pierwsze wydarzenie to potwierdza naszą otwartość i różnorodność we współpracy z otoczeniem. Współpracujemy zarówno z NGOsami takimi jak Fundacja, jak i z graczami globalnymi jak Microsoft i tak właśnie współpracując dajemy naszym studentom możliwość zdobycia jak najbardziej różnorakich doświadczeń. – przywitała uczestników prof. Kurczewska – Wraz z nowymi narzędziami powstają też nowe metody nauczania i te chcemy doskonalić na naszej Uczelni, oczywiście tak, by zapewnić edukację o jak najwyższych standardach. Na sam koniec – stawianie na otwartość, różnorodność we współpracy, jak i rozwój kompetencji cyfrowych jest bardzo mocno obecnie akcentowany na Uniwersytecie Łódzkim. – dodała.

 

Po otwarciu projektu do tematyki cyfrowego dobrostanu (i efektywnej pracy online) wprowadził nas Kamil Śliwowski – trener kompetencji cyfrowych, który od kilkunastu lat uczy jak korzystać z technologii efektywnie i zdrowo. Najbardziej lubi uczyć się poprzez uczenie innych. Tworzy newsletter poświęcony nowoczesnej edukacji na otwartezasoby.pl, współpracuje z Fundacją Szkoła z Klasą oraz Sektor 3.0.

 

Cyfrowy dobrostan

 

Część osób uczestniczących miała okazję wziąć udział w warsztatach pogłębiających, które odbyły się 31 maja 2021. Tym razem studenci i studentki badali, co wpływa negatywnie na ich nastrój czy czas spędzany przed ekranem oraz zastanawiali się, jakie rozwiązania warto by wprowadzić, by wesprzeć ludzi w radzeniu sobie z nadmiernym korzystaniem z technologii. Okazuje się, że wiele rozwiązań już istnieje i dzięki wskazówkom prowadzącego Kamila Śliwowskiego, wiemy jak je zastosować.

O czym mowa? Na przykład o aplikacjach, które wspierają nas w utrzymywani stanu skupienia (podczas pracy czy nauki). Przetestuj jedną z  nich: Space lub Forest.

 

 

A jak zadbać o siebie podczas wideokonferencji, spotkań w pracy, zajęć zdalnych? Kilka porad od Kamila:

Zmniejsz fatygę Zoomem/Teamsem dla umysłu

  • Zmniejszaj widok/wyłączaj podgląd siebie
  • Odsuń się od monitora/poszerz kadr tak aby móc się poruszać
  • Korzystaj z wirtualnego tła lub kiedy możesz upiększaj swoje otoczenie w kadrze
  • Zachęcaj do wyłączania kamery, kiedy nie jest to kluczowe dla rozmowy
  • Organizuj calle podczas spaceru… przez zwykły telefon 😉

Kamil poleca także książki, które mogą wesprzeć nas w dbaniu o swój dobrostan cyfrowy:

  • Wyloguj swój mózg, Andres Hansen (książka prowadząca przez to jak dbać o dobrostan swój i dzieci)
  • Make Time, Jake Knapp, John Zeratsky (poradnik o tym jak się skupić na pracy/nauce, a zredukować elementy dnia i nawyki, które utrudniają koncentrację
  • Cyfrowa Demencja, Manfred Spitzer (pesymistyczna) i Nowe Cyfrowe Dzieciństwo, Jordan Shapiro (optymistyczna) wizja technologii w wychowaniu i edukacji

 

Na czym polega My Digital Life?

 

W ramach projektu My Digital Life wspieramy dorosłych oraz dzieci i młodzież w podnoszeniu kompetencji cyfrowych i informatycznych. Podczas webinariów, warsztatów i kursów online przybliżamy uczestnikom narzędzia pracy zdalnej, rozwijamy kompetencje cyfrowe niezbędne do jej wykonywania, a także przekazujemy wiedzę konieczną do uruchomienia własnego biznesu online – mówi Jacek Królikowski, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 

My Digital Life na Uniwersytecie Łódzkim

 

Biuro Karier UŁ jest Partnerem projektu, dzięki czemu do końca 2021 roku studenci i studentki UŁ będą mieli okazję rozwijać kompetencje cyfrowe za sprawą webinarów i warsztatów pogłębiających.

 

Informacje o nadchodzących wydarzeniach, relacje ze spotkań i wszystkie organizacyjne szczegóły znajdziecie na naszej stronie: 👉https://bit.ly/34eNy77

 

Gdzie jeszcze warto zajrzeć?

Ogólnopolska strona projektu My Digital Life: 👉https://bit.ly/34i2GR4

Szkolenia i kursy od Microsoft: 👉https://bit.ly/3oJYiE0

Pozostaw odpowiedź