Nie szukasz jeszcze pracy? Nic nie szkodzi. Do szukania pracy można i warto przygotować się wcześniej, kiedy jeszcze nie wisi nad Tobą widmo rachunków do zapłacenia, presji ze strony rodziców czy wizji nieubłaganie zbliżającego się końca studiów.

 

Nie od dziś wiadomo, że lepiej szuka się pracy, kiedy jest się wyluzowanym. Na umiarkowanym poziomie stresu po prostu działa się lepiejPresja może prowadzić do trudności z koncentracją i działania poniżej swoich możliwości. Jeśli więc masz przed sobą trochę wolnego czasukomfortowe warunki na swobodne buszowanie w Internecie i dręczy cię pytanie „gdzie właściwie powinienem szukać pracy po studiach?”warto wykorzystać ten czas na lepsze poznanie siebie i zrobienie porządnej analizy własnego rynku pracy. Dzięki temu, kiedy nadejdzie dzień wysyłania CV, będziesz wiedział dokładnie, co robić. 

 

Kieruj się zainteresowaniami

 

Jak się zabrać do szukania pracy? Na początek na kartce wypisz branże, które cię interesują. Nie ograniczaj się i nie dręcz myślami “i tak mnie tu nie zatrudnią”. Na ten moment papier przyjmie wszystko. Pomyśl o zawodach związanych z twoim studiami, o branżach, które wydają ci się interesujące, o znajomych, którym zazdrościsz zajęcia. Przejrzyj portale z ofertami pracy (bez zaznaczonego filtru) i czytaj oferty, które wpadną ci w oko. Na świecie jest dużo więcej stanowisk i zawodów, niż jesteś tego świadom. Może trafisz na coś, o czego istnieniu do tej pory nie wiedziałeś.  

 

Rozwijaj kompetencje, których szukają pracodawcy

 

Poczytaj o oczekiwaniach pracodawców. Może zauważysz, że jakaś umiejętność pojawia się częściej w interesujących cię ofertach, a ty masz jeszcze czas, żeby ją zdobyć. Zanim zainwestujesz większe pieniądze w szkolenia warto wziąć udział w kursie internetowym. Excel, AutoCad, SEO, zarządzanie projektamitechniki sprzedażowe? Oferta portali oferujących niedrogie lub bezpłatne kursy jest nieograniczonaSprawdź na platformach takich jak YoutubeLinkedIn, Udemy itp. W łatwy i dostępny sposób możesz zweryfikować, czy temat rzeczywiście cię interesuje i czy dobrze ci się go uczy. Nie zapominaj o tym, że kursy internetowe również wpisujemy do CV. Wiedza z nich wyniesiona może się także przydać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Znam wiele przypadków, kiedy informacje zdobyte w trakcie nawet krótkiego kursu, zadecydowały o zatrudnieniu danej osoby. 

 

Poznaj branżę

 

Postaraj się znaleźć jak najwięcej informacji o danej branży, surfuj swobodnie po wyszukiwarce, wchodź na strony, które przyciągną twój wzrok. Już samo to, jakie informacje najbardziej cię interesują, może mówić coś twoich preferencjach zawodowych. Jakie artykuły otwierasz najchętniej? Jakie strony śledzisz? Czyje kanały regularnie oglądasz? Wypisz tematy, które naturalnie cię zajmują i zastanów się z jakimi zawodami mogą być powiązane, np. jeśli interesujesz się naturalnymi kosmetykami, a nie jesteś chemikiem, możesz pomyśleć o prowadzeniu FB lubianej firmy, pracy przedstawiciela handlowego, testowaniu kosmetykówZ wiedzą na temat produktów dużo łatwiej będzie ci znaleźć pracę w wybranej branży. 

 

Korzystaj z zasobów sieci

 

Szukaj blogów specjalistów. Możesz znaleźć tam bezcenne wskazówki związane z prawdziwymi sytuacjami, przypadki sukcesów i porażek, najnowsze odkryciaBlogerzy walczą o twoją uwagę przeczesują Internet w poszukiwaniu najatrakcyjniejszych treści. Oglądaj inspirujące wypowiedzi na platformie TED. Dzięki nim dowiesz się, jaka przyszłość czeka twoją branżę i poznasz nazwiska osób, które prowadzą przełomowe odkrycia. Interesuj się swoim tematem: słuchaj podcastów, szukaj artykułów, czytaj książki. Im więcej wiesz na dany temat, tym łatwiej będzie ci znaleźć pracę i będziesz czuć się pewniej w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. 

 

Zbierz informacje o lokalnym rynku pracy

 

Na koniec poznaj swój lokalny rynek pracy. Poszukaj firm, które zajmują się tym, co cię interesuje. Zazwyczaj znamy tylko duże firmy: bo ktoś znajomy tam pracuje, bo widzieliśmy reklamę, bo nazwa obiła się o ucho. Przez to można ulec złudzeniu, że tylko duże firmy zatrudniają. A to nieprawda. Na twoim lokalnym rynku jest dużo więcej małych i średnich firm, o których istnieniu po prostu nie wiesz. Wykorzystaj wyszukiwarkę internetową i zrób listę twoich potencjalnych przyszłych pracodawców. Będzie jak znalazł, kiedy przyjdzie czas na wysyłanie CV. Generalnie zasada jest taka: im więcej czasu poświęcisz na wcześniejsze przygotowania, tym większa szansa na sukces.  

 

Autorka:

JOANNA MUZAL

Doradca zawodowy
Psycholog, doradca zawodowy, coach, trener umiejętności psychospołecznych. Od kilkunastu lat wspieram ludzi w odkrywaniu własnego potencjału i tworzeniu satysfakcjonującej ścieżki zawodowej. Jestem przekonana, że każdy może znaleźć pracę marzeń, jeśli tylko dobrze pozna swoje mocne strony i ograniczenia.

 

 

 

Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Seria Poniedziałkowy kick-off to mocne wejście w nowy tydzień. Z tekstów dowiecie się m.in. o aplikacjach i narzędziach, które ułatwiają poruszanie się po rynku pracy i zdobywanie nowych umiejętności.

Pozostaw odpowiedź