Przygotowując CV stajesz przed wyborem: stworzyć dokument samodzielnie czy sięgnąć po jeden z dostępnych kreatorów? Oba rozwiązania mają plusy i minusy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby dokument był atrakcyjny dla rekrutera.

Niezależnie od tego, po którą możliwość sięgniesz, pamiętaj, że kluczowa jest treść Twojego CV. Nawet dopieszczone graficznie CV będzie bezużyteczne, jeśli rekruter nie znajdzie w nim istotnych informacji. Nie oznacza to, że estetyka to drugorzędna kwestia.

Kreatory CV

W sieci bez problemu znajdziesz strony, które pozwolą Ci szybko przygotować życiorys zawodowy (polecamy rozwiązania od pracuj.pl, interview.me i kickresume.com). Działają na podobnej zasadzie: wybierasz jeden z szablonów, uzupełniasz dane i… gotowe! Wystarczy kilkanaście minut, parę kliknięć i możesz pobrać dokument, który zaprezentujesz pracodawcy. Oprócz oszczędności czasu, plusem tego rozwiązania są sugerowane pola, które sprawiają, że nie musisz się zastanawiać nad układem CV i jego kluczowymi sekcjami.

Czy to oznacza, że kreator CV to idealne rozwiązanie? Niekoniecznie. Sięgając po powtarzalny szablon nie wyróżnisz się na tle innych kandydatów. Na ogół nie możesz też swobodnie zmieniać układu dokumentu, dodawać własnych pól lub rezygnować z niepotrzebnych elementów. Pierwszy z brzegu przykład to „oddział firmy”, który pojawia się nawet przy małych, rodzinnych przedsiębiorstwach.

Wyróżnij się z tłumu

Z tworzeniem CV jest podobnie, jak ze sprzedażą – więcej zyskasz, przygotowując ofertę pod konkretnego klienta, niż wciskając mu standardową ofertę. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na dopracowanie dokumentu.  Nie musisz znać programów graficznych, żeby stworzyć dobrze wyglądający dokument. Jeśli korzystasz z pakietu Office, możesz wykorzystać jeden z kilkunastu dostępnych szablonów. Są łatwe w obsłudze i – co ważniejsze – w pełni edytowalne. Podobne rozwiązania oferuje Google Docs.

Szukasz czegoś bardziej efektownego? Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie możliwości, jakie daje Canva – aplikacja do tworzenia grafiki, która w swoich zasobach posiada również atrakcyjne wizualnie szablony CV, które możesz dowolnie edytować (wiele z nich jest bezpłatnych). Ciekawe rozwiązania proponuje portal easel.ly, w którym z łatwością przygotujesz życiorys zawodowy w formie infografiki.

Szybszy w obsłudze kreator czy dające większą swobodę rozwiązania? Nie podejmiemy tej decyzji za Ciebie, ale możemy pomóc w dopracowaniu Twojego CV. Skorzystaj ze wsparcia doradców zawodowych Biura Karier UŁ (SZCZEGÓŁY).

Autor: Jędrzej Szynkowski

Masz pytania? Z Jędrzejem możesz spotkać się na doradztwie zawodowym w ramach projektu KreaTOR Kariery oraz podczas Studenckich Czwartków – comiesięcznego cyklu szkoleń w Biurze Karier UŁ. Możesz też zajrzeć na jego stronę, gdzie znajdziesz więcej tekstów (nie tylko) o rynku pracy.