Jakie są twoje kompetencje? Z tym pytaniem musimy się zmierzyć przygotowując się do poszukiwania pracy, pisząc CV oraz startując w rekrutacji na wymarzone stanowisko.

 

Nie jest to łatwe, bo wymaga wglądu w siebie i dokonania autoanalizy swoich umiejętności i cech, a także wszystkiego tego czego nauczyliśmy się w szkołach, na kursach, szkoleniach, w pracy i poza niąJeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia zawodowego i nie mamy pewności, jakie są nasze mocne strony, albo wydaje nam się, że wiemy ale chcemy potwierdz swoje kompetencje czy obraną ścieżkę kształcenia powinniśmy dokonać diagnozy kompetencji.  

 

Czego od studentów i absolwentów oczekują pracodawcy?

 

Przyjrzyjmy się kompetencjom  szczególnie poszukiwanym na różnych stanowiskach pracy. 
Obok wiedzy specjalistycznej (np.: znajomość procedur, produktów, technologii wśród najczęściej pożądanych kwalifikacji znajdziemy:  otwartość i gotowość do podnoszenia umiejętności, kreatywność w rozwiązywaniu problemów, sumienność czy komunikacja interpersonalna 

Jeśli poszukujemy pracy w sprzedaży, możemy mieć pewność, że podczas rekrutacji  będą sprawdzane takie kompetencje  jak orientacja na klienta, elastyczność, umiejętności negocjacyjne czy motywacja do działania i ukierunkowanie na cel 

Umiejętność autoprezentacji i orientacja na klienta jest szczególnie istotna we  wszelkiego rodzaju usługachw handlu i sprzedaży, ale też, w administracji biurowej, edukacji czy marketingu.  

Praca w obszarze badań i rozwoju, w finansach, rachunkowości, zarządzania wymaga z kolei wysokich  zdolności analitycznych i umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji. 

Firmy z branż takich jak medycyna, farmacja, biotechnologia, IT , marketing i multimedia, prawo dla których czynnikiem sukcesu jest wysoki poziom innowacyjności poszukują kandydatów o dużej otwartości na nową wiedzę i kreatywności. 

Z kolei wysokiego rozwoju kompetencji radzenia sobie ze stresem oczekuje się od osób, które narażone są na pracę w szczególnie trudnych i niekomfortowych warunkach, np. w  służbie zdrowia, w policji czy w wojsku, ale także na stanowiskach kierowniczych 

Wysoka sumienność, która gwarantuje zaangażowanie pracownika w należyte i terminowe wypełnianie powierzonych obowiązków i utrzymywanie wysokiej efektywności realizacji zadań jest pożądana przez praktycznie wszystkich pracodawców niezależnie od branży. 

Wiele firm ze względu na dynamikę zmian i procesów na rynku pracy  stawia na pracę w mniejszych zespołach zadaniowych, dlatego wysoko cenione są osoby potrafiące  współpracować w grupie dla osiągania wspólnych celów i wspólnie z innymi rozwiązywać problemy. 

Jeśli zastanawiasz się jakie są twoje mocne strony i kompetencje, bo chcesz się dobrze przygotować do rekrutacji, nie zwlekaj dłużej i skorzystaj ze wsparcia jakie oferujemy w Biurze Karier  w ramach naszych projektów. Pomożemy ci nazwać twoje kluczowe umiejętności i mocne strony, po to abyś profesjonalnie umiał zaprezentować się na rozmowie o pracę, przygotujemy cię do procesu rekrutacji, a także zachęcimy do planowania działań rozwojowych na ścieżce kariery. 

Autorka:

MAŁGORZATA SINIOR

Doradca zawodowy
Doradca kariery z bogatym doświadczeniem w pracy z różnorodnymi grupami klientów, na wszystkich możliwych etapach kariery zawodowej. Udzielam wsparcia w poszukiwaniu pracy, diagnozuję predyspozycje zawodowe w odniesieniu do realiów współczesnego rynku pracy.  W wolnym czasie walczę ze stresem praktykując jogę oraz mindfulness. 

Materiał powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Serię Rozwojowy wtorek traktujemy jako zaproszenie do autorefleksji i pracy na zasobach. Oprócz kwestii związanych z efektywnością osobistą, we wtorki odnosimy się do mniej oczywistych kompetencji i zapraszamy Was do eksperymentowania.

Pozostaw odpowiedź