W materiałach, które publikowaliśmy do tej pory w akcji #RekrutacyjnaŚroda, Izabela Sobolewska dzieliła się z Tobą perspektywą rekruterki. Dziś odwrócimy role i zastanowimy się o co warto pytać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Dla wielu osób udział w spotkaniu z rekruterem jest tak stresujący, że nie wykorzystują w pełni możliwości, jakie daje ostatnia część rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jesteś jedną z nich, a na zaproszenie Czy ma Pan(i) jakieś pytania? reagujesz milczeniem lub – w najlepszym wypadku – do głowy przychodzą Ci jedynie kwestie benefitów, koniecznie przeczytaj ten tekst.

Dlaczego warto?

Jest kilka powodów. Po pierwsze, przygotowanie listy pytań do rekrutera daje Ci szansę na zdobycie informacji o stanowisku, które nie wynikały wprost z ogłoszenia o pracę. To istotna kwestia przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym rozpoczęciu współpracy. Zadając pytania weryfikujesz swoje wyobrażenia i upewniasz się, czy nowe miejsce zatrudnienia będzie satysfakcjonujące.

Zadawanie pytań przez kandydata zupełnie zmienia dynamikę rozmowy. Przez większość czasu to rekruter wysłuchuje Twoich odpowiedzi. Rozmowa kwalifikacyjna nie powinna przypominać przesłuchania. Zyskując przestrzeń do poruszenia istotnych z Twojego punktu widzenia wątków, masz okazję do odwrócenia ról i partnerskiego dialogu.

Trzeci powód, dla którego warto mieć w zanadrzu kilka pytań do rekrutera, to pokazanie, że interesujesz się ofertą. Nie odpowiadaj na zaproszenie pracodawcy w stylu: Nie, dziękuję. Nie mam pytań, wiem już wszystko. W ten sposób sprawiasz wrażenie, że jest Ci wszystko jedno do jakiej firmy trafisz. Brak zaangażowania na pewno nie pomoże Ci w zdobyciu zatrudnienia.

Dlatego za każdym razem, kiedy wybierasz się na rozmowę, ułóż listę 5-6 pytań. Nie musisz zadać wszystkich. 2-3 w zupełności wystarczą. W takim razie po co nadwyżka? Możliwe, że na część pytań uzyskasz odpowiedź w toku rozmowy. Niewielki zapas daje komfort i pewność, że nie zabraknie Ci pomysłów, gdy pracodawca stworzy przestrzeń na dopytywanie.

O co warto pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Reaguj adekwatnie do sytuacji. Nie chodzi o wypełnienie niezręcznej ciszy albo o odklepanie przygotowanej listy. Słuchaj tego, co mówi rekruter – pytanie o rzeczy, które przedyskutowaliście kilka minut wcześniej postawi Cię w niekorzystnym świetle. Nie zaczynaj od benefitów – prywatna opieka medyczna, karta sportowa i owocowe środy są istotne, ale jest wiele innych rzeczy, o które możesz dopytać w pierwszej kolejności. Kilka przykładów znajdziesz poniżej:

Które kompetencje są szczególnie cenione przez firmę?

Jakie są najbliższe plany firmy/działu?

Ile osób pracuje w dziale, do którego aplikuję? Jakie są ich kluczowe zadania?

Czy oferowane stanowisko jest nowe, czy istniało wcześniej w strukturze firmy?

Jakie wyzwania wiążą się z pracą na tym stanowisku?

Jak wygląda ścieżka rozwoju na stanowisku, o które się ubiegam?

Jeśli nawiążemy współpracę, czy mogę liczyć na to, że w pierwszych tygodniach będzie wskazany pracownik, do którego mogę udać się z ewentualnymi pytaniami i wątpliwościami?

Na jakich umiejętnościach i wiedzy mogę skupić się już teraz, żeby możliwie ułatwić sobie adaptację do zadań?

Czy przewidujecie Państwo dalsze etapy rekrutacji? Jeśli tak, jak będą one wyglądały?

Czy – niezależnie od wyników rekrutacji – mogę liczyć na informację zwrotną z Państwa strony?

Co, jeśli rekruter nie zaprasza do zadawania pytań?

To mało prawdopodobny scenariusz. Jeśli jednak z jakiegoś powodu do niego dojdzie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poprosić pracodawcę o rozwianie Twoich wątpliwości i możliwość zadania wcześniej przygotowanych pytań.

Wiesz już o co warto pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Kolejna część Przewodnika rekrutacyjnego on-line niebawem. Na koniec przypomnę, że z Izą Sobolewską możesz spotkać się również w ramach symulacji rozmów kwalifikacyjnych. I to bez wychodzenia z domu. Szczegóły TUTAJ.

W TYM MIEJSCU znajdziesz rozbudowaną listę pytań do pracodawcy, którą przygotowałem jakiś czas temu.

Autor:

JĘDRZEJ SZYNKOWSKI

Specjalista ds. szkoleń
W Biurze Karier UŁ opiekuję się szkoleniami i Programem Ambasadorskim. Czasem prowadzę doradztwo zawodowe.
Na szynkowski.eu piszę o kreatywności, planowaniu kariery i kilku innych rzeczach.

Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Podczas Rekrutacyjnej środy czekamy na Was z symulacjami rozmów kwalifikacyjnych w sieci  (zapisy TUTAJ). Dodatkowo, na stronie znajdziecie teksty i nagrania poświęcone rozmowie kwalifikacyjnej, wraz ze wskazówkami, jak najlepiej się do niej przygotować.