Założenie własnego przedsiębiorstwa to dla wielu niełatwa decyzja. Obok kwestii dotyczących samego produktu i klientów pozostają jeszcze aspekty formalne związane z podatkami i księgowością. Aby dobrze przygotować się założenia firmy, warto przemyśleć kilka kluczowych kwestii.

  1. Co zamierzasz oferować swoim klientom?

Opisz dokładnie, czym będzie charakteryzować się Twój produkt czy usługa. Czy podobna oferta jest już na rynku? Jeśli tak, zastanów się, czym Twoja będzie się wyróżniać i jakie będą Twoje przewagi konkurencyjne? W tym miejscu warto również zastanowić się nad sposobem dystrybucji – być może wybierzesz otworzenie sklepu lub jedynie sprzedaż internetową?

  1. Kim są Twoi klienci?

To pytanie dotyczy charakterystyki Twojej grupy docelowej. Zastanów się, czy Twój produkt adresowany jest do szerokiego grona odbiorców, czy może do specyficznej grupy pod względem płci, wieku, osobowości, zainteresowań. Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci w zaplanowaniu komunikacji marketingowej, czyli tego co i w jaki sposób zamierzasz komunikować swoim potencjalnym klientom.

  1. Co już masz, a czego jeszcze potrzebujesz do założenia firmy?

W tym miejscu warto zastanowić się jakimi zasobami już dysponujesz, aby z sukcesem prowadzić firmę. Być może posiadasz już doświadczenie w branży, dysponujesz odpowiednim kapitałem lub masz już narzędzia do pracy. Z drugiej strony zastanów się, co jeszcze będzie dla Ciebie niezbędne i w jaki sposób możesz to uzyskać. Pomyśl również, kto i w jaki sposób mógłby Ci pomóc.

  1. Jakie będą przychody i koszty Twojej działalności?

Na to pytanie zapewne nie sposób odpowiedzieć konkretnie, gdyż kwestie finansowe zależne są od wielu czynników. Warto jednak zdawać sobie sprawę, ile kosztuje współpraca z biurem księgowym, jakiej wysokości obowiązują Cię składki do ZUS, ile kosztuje utrzymanie strony internetowej czy wydruk wizytówek. Dobrze również zastanowić się nad ceną Twoich produktów oraz ewentualnymi rabatami czy promocjami. Pamiętaj również, że niektóre z kosztów ponosimy co miesiąc w stałej kwocie, a niektóre tylko raz, np. inwestując w sprzęt.

  1. Czy wiesz, jak formalnie założyć i prowadzić firmę?

W tym miejscu warto upewnić się, czy znasz proces rejestracji działalności gospodarczej, zgłaszania firmy do ZUS i urzędu skarbowego. Warto również zastanowić się, czy samodzielnie będziesz prowadzić własną księgowość, czy może skorzystać z usług biura rachunkowego. Czeka Cię również podjęcie decyzji dotyczących m.in. formy opłacania podatku dochodowego i miejsca prowadzenia działalności.

Na wszystkie powyższe pytania oraz wiele innych pomożemy Ci znaleźć odpowiedź podczas warsztatów przedsiębiorczości realizowanych w ramach projektu Kreator Kariery. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów i terminów najbliższych warsztatów znajdziesz tutaj. Możesz również skontaktować się z naszym doradcą ds. przedsiębiorczości Agatą Matuszewską, tel: 42 665 53 93, e-mail: agata.matuszewska@uni.lodz.pl.

Zapraszamy!

 

Pozostaw odpowiedź