Nasze warsztaty

Propozycje dedykowane kołom naukowym i organizacjom studenckim

Aktywni mogą więcej

Biuro Karier UŁ wspiera wszystkich studentów - również tych najbardziej aktywnych. W roku akademickim 2018/2019 uruchomiliśmy ofertę szkoleń, dedykowaną kołom i organizacjom studenckim.

Szkolenia szyte na miarę

Przygotowaliśmy propozycje, odpowiadające na potrzeby pracodawców. Pomagamy rozwijać kompetencje i poznawać narzędzia, które z powodzeniem wykorzystacie w działalności koła i podczas pracy zawodowej.

Efektywna współpraca

Odpowiadamy za program warsztatów, przygotowanie materiałów oraz wsparcie doświadczonych trenerów. Dysponujemy salą szkoleniową, w której możemy się spotkać. Po Waszej stronie leży zorganizowanie wymaganej liczby uczestników.

Wasze potrzeby

Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje. Jeśli macie pomysły na szkolenia, które byłyby szczególnie przydatne, dajcie nam znać. Możliwe, że będziemy w stanie odpowiedzieć na Wasze potrzeby.

Oferta 2019/2020

Propozycje, które dla Was przygotowaliśmy

Kreatywność i twórcze rozwiązywanie problemów

Zastanawiacie się nad nowymi projektami? Szukacie inspiracji dla Waszej organizacji? Podczas warsztatu poznacie wybrane techniki twórczego rozwiązywania problemów, które z powodzeniem wykorzystacie w swoich działaniach.

Kreatywność jest jedną z najbardziej pożądanych przez pracodawców kompetencji. Mimo tego, w rozmowach o niej nie brakuje mitów, półprawd i nierzetelnych informacji. Podział mózgu na kreatywną i analityczną półkulę albo dzieci, które (rzekomo) są bardziej twórcze od dorosłych to tylko pierwsze przykłady z brzegu. Większość ludzi wypada słabo w testach twórczego myślenia. Na szczęście kreatywność można ćwiczyć - choć nie jest to tak proste, jak starają się wmówić popularnonaukowe podręczniki. Nie obiecamy Wam, że po warsztacie będzie generować genialne pomysły. Zamiast tego pokażemy, po jakie narzędzia i ćwiczenia sięgnąć, aby lepiej radzić sobie z problemami, wymagającymi nieszablonowych rozwiązań.

Czas trwania: 3 godziny
Liczba uczestników: 9-15 osób

 

Współpraca w zespole

Warsztat będzie okazją do przyjrzenia się, jak radzicie sobie jako zespół. W trakcie zajęć wykorzystamy grę szkoleniową, łącząc (dobrą) zabawę z rzetelnymi informacjami zwrotnymi.

Różne potrzeby, odmienne cele i motywacje, bariery komunikacyjne czy trudności w przekazywaniu informacji zwrotnej mogą prowadzić do konfliktów, zagrażając efektywnemu współdziałaniu zespołu. Jak dogadać się z innymi? Co zrobić, żeby współpraca była przyjemnością, a nie powodem frustracji? W Biurze Karier UŁ dysponujemy kilkoma grami szkoleniowymi, dzięki którym sprawdzicie się w pracy zespołowej. Skupienie na zadaniu i zabawowa forma nie tylko mogą stanowić punkt wyjścia dla dyskusji o efektywnym zespole, ale także pomóc w budowaniu relacji pomiędzy członkami koła/organizacji. Z tego powodu warsztat jest dobrym pomysłem na Waszą integrację.

Czas trwania: 2-3 godziny
Liczba uczestników: 8-16 osób

 

Wprowadzenie do Design Thinking

Design Thinking to metoda projektowania rozwiązań i usług, stawiająca w centrum uwagi potrzeby użytkownika. Udział w sesji jest świetną okazją do zastanowienia się, co jeszcze możecie zaproponować studentom na Waszym wydziale lub - szerzej - na UŁ.

Podczas warsztatu zmierzycie się z wyzwaniem projektowym, poznając w praktyce kolejne etapy Design Thinking. Spróbujecie przyjąć perspektywę odbiorcy, sprawdzicie, czy można rozdzielić mówienie o potrzebach i rozwiązaniach, a także przyjrzycie się z bliska prototypom i testowaniu rozwiązań. 

Uwaga:

W Biurze Karier UŁ jesteśmy świadomi, że zmiany wymagają czasu. Wprowadzanie nowych elementów do oferty działań również. Dlatego nie obiecujemy Wam, że wychodząc z zajęć będziecie dysponowali w pełni ukształtowanym produktem. Warsztat jest wprowadzeniem do metody Design Thinking i ma na celu wyposażyć Was w narzędzia, które możecie wykorzystać w swojej pracy - na przykład do rozwijania propozycji dla studentów. 

Czas trwania: 4-5 godzin
Liczba uczestników: 12-20 osób

 

Inne potrzeby? Zgłoście własny temat!

Szukacie czegoś innego? Nic straconego - zgłoście własny temat.

 

Zespół Biura Karier UŁ tworzą trenerzy - specjaliści z różnorodnych dziedzin. Jeśli macie pomysł na inne tematy, niż proponowane przez nas w standardowej ofercie, napiszcie do nas. Być może będziemy w stanie pomóc (lub przynajmniej podpowiemy, gdzie szukać szkoleń, których nie będziemy w stanie zorganizować samodzielnie).

Co jeszcze warto wiedzieć?

Chętnie przygotujemy dla Was zajęcia. Kontaktując się z nami, pamiętajcie o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze, ze względu na realizację innych działań, nie będziemy w stanie zorganizować dla Was warsztatów z dnia na dzień. Kalendarz szkoleniowy Biura Karier UŁ planujemy z 3-4 tygodniowym wyprzedzeniem. Weźcie to pod uwagę. Po drugie, zajęcia dla kół i organizacji studenckich w 99% prowadzimy w godzinach pracy Biura (8.00-16.00). Zdajemy sobie sprawę, że często zależy Wam, żeby spotkać się w wieczornych godzinach lub w weekendy. W naszej ofercie są już zajęcia realizowane po 16.00 - Studenckie Czwartki i szkolenia Students' POWER. W trosce o work-life balance i nasze rodziny wolimy unikać kolejnych zajęć poza naszym standardowym czasem pracy. Dlatego prosimy Was o szukanie terminów, które będą satysfakcjonujące dla obu stron.

Oferta 2021/2022

Propozycje, które dla Was przygotowaliśmy

Design Thinking (proces - 4 spotkania)

Design Thinking to podejście do projektowania rozwiązań i usług, stawiające w centrum uwagi potrzeby użytkownika. Zapraszamy Was do udziału w procesie Design Thinking, w trakcie którego wypracujecie nowe rozwiązania dla Waszego koła lub organizacji. 

Zamiast jednorazowych warsztatów proponujemy proces, złożony z 4 spotkańNaszym wspólnym celem będzie wypracowanie rozwiązań, które będziecie mogli wdrożyć do swoich działań. Nowe projekty? Wydarzenie, które pojawi się w Waszej ofercie? Kampania, umożliwiająca dotarcie z ofertą do przyszłych członków? Wybór należy do Was. Otrzymacie od nas pełne wsparcie na każdym etapie pracy, ale uwaga: to propozycja dla ambitnych. Pomiędzy naszymi spotkaniami dostaniecie zadania do wykonania, od których będzie zależał końcowy sukces. 

Dlaczego warto: 

  1. Poznacie w praktyce podejście Design Thinking, 
  2. Będziecie pracować na faktycznym wyzwaniu, 
  3. Wygenerujecie pomysły na rozwiązania do wykorzystania w Waszych działaniach. 

Czas trwania: 9 godzin (4 spotkania) 

Spotkanie 1. Poznajmy się (1,5 godziny) 

Podczas spotkania skupimy się na Waszych potrzebach i wybierzemy obszar, nad którym będziemy pracować w trakcie kolejnych spotkań. Poznacie główne założenia podejścia Design Thinking i przykłady dobrych praktyk. 

Spotkanie 2. Odbiorca w centrum uwagi (3,5 godziny) 

Przyjrzymy się bliżej odbiorcom Waszych działań i spróbujemy przyjąć ich perspektywę. Zastanowimy się, jakie emocje im towarzyszą i z jakimi trudnościami mogą się mierzyć. Rozpoznane potrzeby przełożymy na wyzwanie projektowe. 

Spotkanie 3. W poszukiwaniu rozwiązań (2 godziny) 

Przejdziemy przez dynamiczną sesję generowania pomysłów i wyselekcjonujemy z nich najbardziej obiecujące propozycje. Stworzymy wstępne prototypy rozwiązań i sprawdzimy ich potencjał. 

Spotkanie 4. Ostatnie szlify (2 godziny) 

To czas na prezentacje Waszych rozwiązań. Przygotujecie krótkie wystąpienia, uwzględniające poprawki do wstępnych koncepcji. Zaplanujemy kroki, niezbędne do wdrożenia pomysłu w życie oraz podsumujemy cały proces. 

Czas trwania: 9 godzin warsztatów (4 spotkania) + praca własna (wszystkie zajęcia realizujemy w godzinach pracy Biura Karier UŁ: 8-16).  

Liczba uczestników: 8-20 osób (zalecane 12+) 

Uwaga: w semestrze zimowym 2021/2022 planujemy realizację spotkań online 

Przydatne narzędzia online w zarządzaniu zespołem i projektem

Obecnie nikogo nie trzeba przekonywać, że warto korzystać z narzędzi online, by usprawnić pracę zespołu. Pandemia udowodniła, że cyfrowe zaplecze jest nieodzownym planem B. Jednak także, gdy mamy możliwość spotykania się na żywo, warto używać programów i aplikacji, które wzmocnią komunikację w zespole, ułatwią zarządzanie projektami i pozwolą monitorować działania organizacji. 

Podczas warsztatów przyjrzymy się wybranym narzędziom, które pomogą usprawnić pracę koła czy organizacji. Osoby uczestniczące będą mogły przetestować aplikacje i programy, by później zdecydować, które z nich włączyć do codziennej działalności organizacji. Warsztaty przygotujemy na podstawie Waszych potrzeb i dotychczasowych doświadczeń. 

Dlaczego warto:  

  1. Poznacie przydatne narzędzia 
  2. Przećwiczycie ich działanie 
  3. Warsztaty są szyte na miarę, poprzedzimy je zbadaniem Waszych potrzeb 

Czas trwania: 2 godziny (wszystkie zajęcia realizujemy w godzinach pracy Biura Karier UŁ: 8-16)

Liczba uczestników: 8 i więcej osób 

Uwaga: w semestrze zimowym 2021/2022 planujemy realizację spotkań online

Lekkie wprowadzenie do LinkedIn

LinkedIn to coś więcej niż elektroniczne CV. To największy portal do zarządzania karierą i jedno z podstawowych narzędzi pracy rekruterów. Jak wykorzystać jego możliwości?  

W trakcie warsztatów przyjrzymy się podstawowym funkcjom portalu. Porozmawiamy o tym, jak stworzyć efektywny profil na LinkedIn oraz co zrobić, żeby zwiększyć szanse na zainteresowanie ze strony pracodawcy. Skupimy się na tym, co działa, a czego warto unikać zakładając konto na LinkedIn. 

Dlaczego warto: 

  1. Poznacie możliwości, jakie stwarza LinkedIn, 
  2. Dowiecie się, o jakie elementy zadbać w profilu, żeby zainteresować rekrutera, 
  3. Zastanowicie się, jak wykorzystać LinkedIn w kontekście pracy Waszej organizacji - w tym jak prowadzić stronę Waszej organizacji; 

Czas trwania: 3 godziny (wszystkie zajęcia realizujemy w godzinach pracy Biura Karier UŁ: 8-16)

Liczba uczestników: 8 i więcej osób 

Uwaga: w semestrze zimowym 2021/2022 planujemy realizację spotkań online

Inne potrzeby? Zgłoście własny temat!

Szukacie czegoś innego? Nic straconego - zgłoście własny temat.

 

Zespół Biura Karier UŁ tworzą trenerzy - specjaliści z różnorodnych dziedzin. Jeśli macie pomysł na inne tematy, niż proponowane przez nas w standardowej ofercie, napiszcie do nas. Być może będziemy w stanie pomóc (lub przynajmniej podpowiemy, gdzie szukać szkoleń, których nie będziemy w stanie zorganizować samodzielnie).

Szkolenia w Biurze Karier są świetną aktywnością dla Kół Naukowych. Dzięki nim poznaliśmy kilka narzędzi, które mogą nam pomóc w znajdywaniu kreatywnych rozwiązań. Każdy z nas wyszedł ze spotkania z nową wiedzą i zestawem informacji, które mogą nam pomóc w przyszłości na ścieżce zawodowej. Była to świetna forma integracji naszej grupy, gdyż szkolenie nie było przykrym obowiązkiem a formą zabawy. Polecamy! 

Klaudia Kamińska

Sekretarz SKN SPATIUM

Szkolenie z Design Thinking było dla nas - Studenckiego Koło Naukowego, produktywną odskocznią od codziennych zajęć. Poza świetną zabawą w trakcie szkolenia, poznaliśmy techniki pracy w myśli Design Thinking, które wykorzystamy w działaniu naszego koła jak również niewątpliwie w życiu zawodowym i prywatnym. To był naprawdę miło spędzony czas!

Anita Izdebska

Wiceprezeska SKN SPATIUM

Na szkoleniu „Lekkie wprowadzenia do LinkedIn” dowiedzieliśmy się, że jesteśmy pierwszym Kołem Naukowym z WPiA UŁ, które bierze udział w tym szkoleniu z Biura Karier UŁ. Powinno się to zmienić! Szkolenie było fantastycznie poprowadzone, na każde pytanie uzyskaliśmy odpowiedź i przede wszystkim przekonaliśmy się do prowadzenia kont na LinkedIn. Naprawdę warto skorzystać z oferty szkoleniowej Biura Karier, ponieważ uzyskuje się wiele praktycznych informacji, które można wykorzystać nie tylko w działalności Kół Naukowych, ale również we własnej karierze zawodowej. Serdecznie polecamy!

Katarzyna Jagodzińska

Przewodnicząca Studenckiego Koła Kryminalistyków WPiA UŁ

Szkolenie z Biurem Karier było możliwością dla członków SKNu do rozwinięcia swoich umiejętności i wiedzy z zakresu komunikacji. Warsztaty były poprowadzone w sposób angażujący dla słuchaczy, przekaz wiedzy był klarowny i w formie praktycznych zadań. Każdy z obecnych na szkoleniu zdobywał umiejętności w sposób aktywny oraz pełny współpracy z innymi członkami, więc była to też świetna okazja do zaciśnięcia więzi między uczestnikami. Wiedzę nabytą w trakcie szkolenia na pewno będziemy mogli wykorzystać w trakcie dalszej pracy, nie tylko na uczelni, lecz również w życiu zawodowym. Czas spędzony na szkoleniu można określić jako przyjemny i produktywny!

Michał Świeczewski

Koordynator grupy HR w SKN Inwestor

Warsztaty prowadzone przez Jędrzeja Szynkowskiego – specjalistę ds. szkoleń Biura Karier UŁ okazały się strzałem w „dziesiątkę” dla członków SKN HRM! Pomogły (w znakomitej atmosferze) pogłębić wiedzę z zakresu Design Thinking oraz wykorzystać ją w praktyce i wypracować cele, do których chcemy dążyć jako koło naukowe. Zajęcia, oprócz doskonale przygotowanej części merytorycznej obfitowały w elementy zabaw integracyjnych „budujących” zespół. Polecam wszystkim studentom!

Barbara Kula

Przewodnicząca SKN HRM

Wśród oferty Biura Karier dla organizacji studenckich, z pewnością każda z nich znajdzie coś dla siebie! SFNNSZ jest organizacją międzyuczelnianą, w dodatku nasza działalność rozpoczęła się w trakcie pandemii, co utrudnia zjazd wszystkich Członków. Z tego powodu poprosiliśmy Biuro Karier o przeprowadzenia dla nas integracji on-line. Podczas dwugodzinnego spotkania integracyjnego lepiej się poznaliśmy, pozbyliśmy się barier oraz dowiedzieliśmy się jak ważna jest sprawna komunikacja w organizacji – szczególnie rozbudowanej jak nasza. Z wielką chęcią ponownie skorzystamy z oferty warsztatów BK w przyszłości!

Damian Pietrzak

Przewodniczący Studenckiego Forum Naukowego Nietypowych Stosunków Zatrudnienia WPiA UŁ

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przed kontaktem z nami koniecznie przeczytajcie te informacje!

Chętnie przygotujemy dla Was zajęcia. Kontaktując się z nami, pamiętajcie o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze, ze względu na realizację innych działań, nie będziemy w stanie zorganizować dla Was warsztatów z dnia na dzień. Kalendarz szkoleniowy Biura Karier UŁ planujemy z 3-4 tygodniowym wyprzedzeniem. Weźcie to pod uwagę.

Po drugie, zajęcia dla kół i organizacji studenckich w 99% prowadzimy w godzinach pracy Biura (8.00-16.00). Zdajemy sobie sprawę, że często zależy Wam, żeby spotkać się w wieczornych godzinach lub w weekendy. W naszej ofercie są już zajęcia realizowane po 16.00 - Studenckie Czwartki i szkolenia Students' POWER. W trosce o work-life balance i nasze rodziny wolimy unikać kolejnych warsztatów poza naszym standardowym czasem pracy. Dlatego prosimy Was o szukanie terminów, które będą satysfakcjonujące dla obu stron.

Kontakt

Potrzebujecie więcej informacji? Umówmy się na spotkanie!

Jędrzej Szynkowski

Joanna Stompel

Biuro Karier Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Lumumby 14 (pokój nr 5)
tel. (42) 665 53 94
biurokarier@uni.lodz.pl

Osoby do kontaktu:
Jędrzej Szynkowski
jedrzej.szynkowski@uni.lodz.pl

Joanna Stompel
joanna.stompel@uni.lodz.pl