Praca licencjacka / magisterska to nie tylko pisanie, ale jakoś napisać trzeba!

 

Jakoś napisać, czyli istnieje wiele sposobów, które mogą w różnym stopniu ułatwić lub utrudnić naszą (już i tak wymagającą) pracę. Ostatnio pokazywałem Wam ekstremalnie użyteczne narzędzie wspomagające pisanie tekstów naukowych – menagera bibliografii. Dziś osiem darmowych narzędzi do pisania.

Edytory tekstu

 

To właśnie za pomocą edytora tekstu faktycznie przygotowujecie prace. Najpewniej króluje MS Word, ale jak zwykle nie jest to jedyne rozwiązanie.

Edytor tekstu – zgadnijcie – pozwala nam na zaawansowaną edycję tekstu! Mam na myśli np. używanie stylów (w naszym przypadku podstawowy tekst to najpewniej Times New Roman 12; interlinia 1,5; wyjustowany oraz inny styl do dłuższych cytatów), stosowanie wcięć, co najmniej dwóch poziomów nagłówków, spisu treści, odnośników literaturowych, przypisów dolnych. Przydatną sprawą jest możliwość podejrzenia znaków niedrukowanych. To trzeba umieć.

Jeśli chcecie przygotujemy artykuł poświęcony tylko edycji tekstu.

 

Libre Office Writer

 

Ten będący częścią bezpłatnego pakietu Libre Office edytor możecie kojarzyć z naszego wcześniejszego tekstu o menagerze bibliografii. Moim zdaniem do pisania testów naukowych zastępuje on całkowicie edytory komercyjne.

Killer feature: Gotowy dokument można łatwo wyeksportować do wielu formatów umożliwiających komunikację ze światem nie używającym LO. Dostępne są zarówno Microsoftowe .docx jak i pdf-y czy html.

 

Google Docs

 

Edytor w „chmurze” od Google ma o wiele bardziej ograniczone możliwości niż LO Writer, ale może okazać się, że niczego więcej nie potrzebujecie. Dla mnie w Google Docs bardzo wygodna jest możliwość pisania w przeglądarce na dowolnym komputerze, np. w bibliotece, lub po prostu na telefonie. W „chmurze” Google bardzo wygodnie współpracuje się nad tekstem z innymi osobami, dodaje komentarze i poprawia dokumenty.

Killer feature: domyślne śledzenie zmian i porównywanie wersji tekstu.

 

Uwaga! Word od Microsoft także jest świetnym, profesjonalnym edytorem tekstu. Przypominam, że wszyscy studenci Uniwersytetu Łódzkiego mogą korzystać z całego pakietu Office 365 dzięki posiadaniu konta w domenie unilodz.eu!

 

Notatniki i szkicowniki

 

Praca magisterska lub licencjacka czasami robi się nudna i żmudna, dlatego warto pobudzić swój umysł robiąc notatki i szkice. To pomaga w planowaniu kolejnych kroków – następnego akapitu, następnego rozdziału czy podrozdziału. Może pomagać w przełamaniu blokady, wyjściu z prokrastynacji. Oczywiście sprawdzi się notowanie i szkicowanie za pomocą długopisu lub kredek i papieru (do takiego pobudzania umysłu mocno Was zachęcam). Jednak korzystając z narzędzi cyfrowych możecie przygotować fragment tekstu czy rysunek, który będzie niemalże w 100% do wykorzystania w Waszych tekstach.

 

The Most Dangerous Writing App

 

Lubicie sporty ekstremalne? To będzie coś dla Was. Aplikacja, w której tracisz swój tekst jeżeli przestaniesz pisać! Ustalasz limit czasowy kilku minut i zaczynasz. Wystarczy pięć sekund bez naciśnięcia klawisza, tekst znika. Aplikacja ma pomagać wejść w stan koncentracji, zwany flow i pozwolić wyłączyć swojego wewnętrznego edytora, który czasem przeszkadza w pisaniu! Uwaga: po pięciu minutach maksymalnie skoncentrowanego walenia w klawisze poprawcie literówki przed wklejeniem tekstu do swojej magisterki / licencjatu 🙂 To moje ulubione z prezentowanych dziś narzędzi.

Killer feature: to jest killer od A do Z!

 

Google Keep

 

Jeżeli wolicie coś bezpieczniejszego, wygodnym rozwiązaniem jest Keep. Ma wszystkie zalety „chmury” Google, bardzo miły interfejs i to, z czego słynie firma prowadząca pewną bardzo popularną stronę internetową – świetną wyszukiwarkę. Notatki robimy tekstowe, głosowe, graficzne z możliwością szkicowania, zapisujemy linki.

Killer feature: każda notatka może mieć kolor i więcej niż jedną etykietę, za pomocą których łatwo wyszukać to, czego potrzebujemy.

 

Notes by Firefox

 

A może coś jeszcze prostszego, bez zbędnych rozpraszaczy? Notes to minimalistyczna aplikacja na urządzenia mobilne i dodatek do przeglądarki Firefox. Możliwości jest naprawdę niewiele, ale za to w przeciwieństwie do Google Keep możemy formatować wpisywane teksty. Notatki synchronizują się w „chmurze” firmy Mozilla.

 

Killer feature: wszystko jest tu szyfrowane, więc poza Tobą nikt nie przeczyta Twoich notatek.

 

Draw.io

 

Zdarza się Wam rysować schematy i strzałki w Paincie lub Wordzie? Sprawdźcie draw.io. Ta prosta i wygodna aplikacja internetowa umożliwia zarówno szkicowanie jak i przygotowywanie rysunków gotowych do publikacji.

Best Draw.io Diagram Tool

 

Killer feature: zapisując swój rysunek w formacie .drawio możecie później edytować go w przeglądarce bez logowania ani tworzenia konta.

 

Narzędzia do języków obcych

 

Bardzo wiele artykułów w najlepszych czasopismach naukowych, najlepszych naukowych książek i podręczników pisanych jest w języku angielskim. Może zdarzyć się też tak, że w Twojej dziedzinie wyjątkowo ważny tekst został opublikowany w języku francuskim, włoskim, może nawet po norwesku? Niejedno z Was pisze swoje prace licencjackie lub magisterskie w języku obcym, jak sądzę dotyczy to szczególnie osób zainteresowanych dalszą karierą naukową.

 

DeepL

 

Znacie Tłumacza Google? Sprawdźcie DeepL. Krótko mówiąc to wyjątkowo dobra usługa automatycznego tłumaczenia pomiędzy wieloma językami.

Killer feature: wygodne tłumaczenie całych dokumentów.

 

Hemingway App

 

Ernest Hemingway słynął z pisana krótkimi, jasnymi zdaniami o jednoznacznym przekazie. Używając Hemingway App sprawdzicie, czy Wasze anglojęzyczne teksty są równie przejrzyste jak te autora For Whom the Bell Tolls! Niezwykle przydatne gdy piszesz wstęp do kolejnego rozdziału lub abstrakt artykułu, czy cokolwiek do internetu.

Podobnym narzędziem dla języka polskiego jest jasnopis.pl.

Killer feature: sprawdzisz swój tekst szybko i bez angażowania osób trzecich.

 

Autor:

Remigiusz Żulicki

REMIGIUSZ ŻULICKI

Specjalista ds. monitorowania karier zawodowych absolwentów
Moim żywiołem jest ciekawość. Jestem socjologiem – humanistą zainteresowanym ludźmi, technologią i gospodarką.

 

 

 

Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Seria Poniedziałkowy kick-off to mocne wejście w nowy tydzień. Z tekstów dowiecie się m.in. o aplikacjach i narzędziach, które ułatwiają poruszanie się po rynku pracy i zdobywanie nowych umiejętności.

One Response to “Praca licencjacka / magisterska i pisanie – 8 narzędzi”

  1. luciano Matos, Odpowiedz

    Great matter.
    Especialista em Malas Para Viagem Grande, Sao Paulo – SP

Pozostaw odpowiedź