Koniec z dzwoniącym budzikiem, brak konieczności szykowania się do wyjścia, zero korków ulicznych, minimalna kontrola ze strony szefa… Brzmi jak praca idealna? W taki sposób czasem postrzegana jest praca zdalna. Jednak czy tzw. home office rzeczywiście ma same plusy? I o czym warto pamiętać, aby w domu efektywnie pracować?

Praca zdalna – dwie strony medalu

W niektórych branżach praca zdalna to codzienność, w innych – wyjątkowy przywilej dostępny dla niektórych pracowników raz w tygodniu. Przywilej najczęściej pożądany, gdyż niewątpliwie niesie ze sobą wiele korzyści. Chwalą go sobie przede wszystkim osoby, które codzienne wiele czasu spędzają w miejskich korkach. Praca zdalna rzeczywiście oszczędza nam ten czas. Ponadto wielu pracowników zdalnych ceni sobie możliwość wykonywania zadań zawodowych w zaciszu własnego domu, gdzie nie są rozpraszani przez biurowy gwar i odrywani od obowiązków przez innych. Co więcej, choć oczywiście muszą wywiązywać się ze swoich obowiązków i raportować wykonywane zadania, kontrola pracownika ze strony przełożonego wydaje się być mniej uciążliwa.

Jednak z drugiej strony praca zdalna ma także swoje gorsze strony. Po pierwsze, pamiętajmy że praca zdalna to nie to samo co elastyczny czas pracy. Czasem wymagane jest, abyśmy rozpoczęli pracę o konkretnej porze, nawet jeśli oznacza to pojawienie się na firmowym mailu czy zespołowym chacie. Zatem otrzymując propozycję pracy zdalnej, warto wyjaśnić z przełożonym jej zasady. Po drugie, spędzanie całego dnia w jednym miejscu może wbrew pozorom nie być komfortowe, nawet jeśli tym miejscem jest nasze mieszkanie. Wówczas nasze życie prywatne i zawodowe może „zlewać” nam się w jednej przestrzeni, powodując nieporozumienia z innymi domownikami. Poza tym, mniejsza niż zwykle kontrola może powodować spadek naszej efektywności i niewywiązywanie się ze wszystkich obowiązków na czas. Do tego dochodzi także ograniczenie kontaktów międzyludzkich z innymi pracownikami.

Jak efektywnie pracować z domu?

Czasem jednak, chcąc nie chcąc, jesteśmy zmuszeni do częściowej czy tymczasowej pracy zdalnej. O czym warto pamiętać, aby wykorzystać ten czas efektywnie? Wskazówki w tej kwestii płyną do nas z wyników badań na temat telepracy, które zostały przeprowadzone przez dra hab. Jacka Gądeckiego, dra hab. Marcina Jewdokimowa i dr Magdalenę Żadkowską.

Naukowcy radzą, aby precyzyjnie dzielić czas pracy i czas życia prywatnego, spędzany np. z innymi domownikami. Brak takiego podziału może prowadzić do napięć, konfliktów i spadku produktywności. Co więcej, warto wyraźnie wydzielić przestrzeń do pracy, w postaci pokoju lub jego części, do której będzie ograniczony dostęp. Powinny znajdować się tam tylko rzeczy związane z naszą pracą. Badacze zalecają także ograniczenia w przestrzeni wirtualnej i niekorzystanie z internetu czy telefonu w celach prywatnych. Ponadto, gdy nie mieszkamy sami, nasze ograniczenia czasu i przestrzeni pracy warto uzgadniać z innymi domownikami, wyjaśniając iż praca zdalna to nie po prostu „siedzenie w domu”. Ciekawą sprawą jest również kwestia stroju podczas pracy zdalnej; tutaj naukowcy radzą zmianę ubrań przystępując do pracy.

Szczegółowe wnioski z przeprowadzonych badań dostępne są w książce „Tu się pracuje! Socjologiczne studium pracy zawodowej prowadzonej w domu na zasadach telepracy”, którą można bezpłatnie pobrać TUTAJ.

Autorka:

AGATA MATUSZEWSKA-KUBICZ

Doradca ds. przedsiębiorczości
Psycholog organizacji, doradca zawodowy, przedsiębiorca, adiunkt na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Zawodowo zajmuję się obszarem rynku pracy, przedsiębiorczości i rozwoju zawodowego. W Biurze Karier wspieram studentów zainteresowanych tematem założenia własnej firmy.

Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Serię Rozwojowy wtorek traktujemy jako zaproszenie do autorefleksji i pracy na zasobach. Oprócz kwestii związanych z efektywnością osobistą, we wtorki odnosimy się do mniej oczywistych kompetencji i zapraszamy Was do eksperymentowania.