Podczas trwającej kwarantanny można zauważyć bardziej niż zazwyczaj nasilony kult produktywności. Influencerzy i influencerki krzyczą do nas na live’ach by dobrze wykorzystać ten czas i robić to, na co nie mieliśmy czasu wcześniej, a grafiki głoszą: “wyjdź z kwarantanny PIĘKNIEJSZY / SZCZUPLEJSZY / MĄDRZEJSZY / SPRAWNIEJSZY niż kiedykolwiek!”

Więc – co się stanie jeśli nie będziesz produktywny?

Nic.

 

Jeśli miałeś ambitne plany na czas spędzony w domu, ale nie masz na to nastroju- to nic.

Jeśli nie masz siły na przebiegnięcie maratonu po klatce schodowej- to nic.

Jeśli chcesz chodzić cały dzień w piżamie- to nic.

To zupełnie normalne, że w obecnej sytuacji nie mamy nastroju lub siły by napisać własną powieść czy myć wszystkie okna. Jest to sytuacja, z którą nie musieliśmy mierzyć się wcześniej i nasze reakcje są różne. Jeśli stresuje Cię oglądanie wiadomości, możesz zrezygnować z tego zupełnie lub sprawdzać je raz dziennie. Nie musisz gotować pięciodaniowych obiadów albo pisać biznesplanów i jest to całkowicie okej. Najważniejsze, by nie wywierać na sobie niepotrzebnej presji i robić to, co jest nam potrzebne.

Oto kilka sposobów na to, co robić podczas gorszych dni, nie wymagając od siebie za wiele i przyjemnie spędzając czas:

 

Ułóż puzzle

 

Układanie puzzli to sprawdzony sposób na relaks (chociaż gdy nie możemy znaleźć odpowiedniego kawałka może być to czasem irytujące).  Można układać słuchając muzyki i śpiewając lub oglądając serial w tle i nie myśląc o niczym. Natomiast satysfakcja po ukończeniu jest gwarantowana. Jeśli chcesz spróbować czegoś trudniejszego niż zwykłe puzzle, polecam takie, w których obrazek na pudełku jest tylko wskazówką. Ten prawdziwy może być z innej perspektywy, pokazywać bohaterów w przyszłości lub przeszłości  (ja układam te z firmy Wasgij).

 

Posłuchaj audiobooka

 

Jeśli przewracanie kartek brzmi jak niepotrzebny wysiłek- posłuchaj audiobooka. Audiobooki to świetna opcja na leniwy dzień, ponieważ wystarczy tylko leżeć i słuchać, ale sprawdzają się też do słuchania w tle. Ciekawą pozycją jest książka pod tytułem ,,Obsesja piękna” Renee Engeln, która pomoże uporać się z nieosiągalnymi wymaganiami, które narzucamy sobie by wpisać się w kanon piękna.  Tej książki i wielu innych możesz obecnie słuchać za darmo, korzystając z darmowego okresu próbnego na EMPIK..

 

Zadzwoń do kogoś bliskiego

 

Zadzwoń do dawno niewidzianej kuzynki lub koleżanki, z którą zawsze umawiacie się na kawę, ale nigdy nie dochodzi ona do skutku. Może nawet uda się namówić Twoich dziadków na rozmowę przez kamerkę? Warto z tego skorzystać, ponieważ rozmowy są bardziej intymne niż wiadomości i lepiej oddają nasze uczucia.  Możesz też zadzwonić do przyjaciółki, z którą zazwyczaj piszesz na czacie, a gdy przegadacie wszystkie troski i marzenia- zrobić imprezę online!

Powyższe sposoby odnoszą się do CHWILOWEGO spadku nastroju i motywacji spowodowanego obecnymi zmianami w naszym życiu. Jeśli gorszy nastrój utrzymuje się dłużej lub przeszkadza Ci w normalnym funkcjonowaniu zadzwoń na linię wsparcia – 800 70  2222 lub skontaktuj się z lekarzem.

 

Autorka:

Karolina Moder - co się stanie jeśli nie będziesz dziś produktywny?

KAROLINA MODER

Ambasadorka Biura Karier UŁ 2019/2020
Studiuję na drugim roku International Marketing. Uczę się hiszpańskiego i włoskiego. W wolnym czasie czytam, układam puzzle i robię dużo niepotrzebnych zdjęć mojemu psu.

 

 

Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Seria Czwartkowy focus należy do Ambasadorów Biura Karier UŁ. Członkowie zespołu, który od jesieni pracuje nad przygotowaniem eventu dla studentów, dzielą się z Wami pomysłami na efektywne wykorzystanie czasu.

One Response to “Co się stanie jeśli nie będziesz dziś produktywny? ”

  1. Rafal, Odpowiedz

    Podoba mi się ten artykuł A szczególności moment że nic nie musimy robić jeśli w danym momencie nie mamy na to ochoty .

Pozostaw odpowiedź