Wraz z nadejściem końca studiów większość z Was myśli o szukaniu swojej wymarzonej pracy. Zastanawia się, do których drzwi zapukać i jakich sposobów użyć aby znaleźć stanowisko, którym będziecie mogli pochwalić się w CV czy na LinkedIn. Z punktu widzenia sukcesu tej operacji to spory błąd.

Aby ta misja zakończyła się powodzeniem, trzeba się tematem zająć sporo wcześniej i nie czekać do ostatniego roku studiów. Ostatnie lata studiów to zdecydowanie za późno, aby zacząć budować swoje doświadczenie zawodowe. Co warto zaznaczyć, można je zdobywać nie tylko przez pracę na etacie, ale również przez samą aktywność na studiach.

 

Jak zdobywać doświadczenie zawodowe nie pracując ?

 

Podczas konsultacji dotyczących rozmów kwalifikacyjnych często słyszałam od studentów „ czym ja się mam pochwalić na rozmowie skoro nie mam doświadczenia?”. Poniżej lista dostępnych sposobów jak je zdobyć – nie pracując:

1) Udzielaj się w kołach naukowych – realizowanie projektów z firmami to najprostszy sposób, aby nawiązać relacje z pracodawcami. Aktywne, wyróżniające się osoby są bardzo często rozpatrywane przez rekrutrów jako kandydaci do pracy, co w późniejszym czasie może przerodzić się w konkretną propozycję zawodową.

2) Zostań ambasadorem firmy/Biura Karier na uczelni – reprezentowanie wartości pracodawców/Biur Karier i ich rozpowszechnianie na uczelni to skuteczny sposób aby pokazać się jako lojalny i aktywny przyszły pracownik. Im więcej pomysłów w Waszej głowie jak promować pracodawcę wśród studentów, tym większe szanse na znalezienie pracy.

3) Zostań Wolontariuszem – wolontariat to okazja do rozwijania swoich zainteresowań i umiejętności, które w późniejszym czasie mogą zostać wykorzystanie w życiu zawodowym. W mediach społecznościowych istnieje wiele organizacji non -profit do których możecie dołączyć i rozwijać swoje talenty :

· Wolontariat międzynarodowy https://www.facebook.com/groups/625956367484979/

· Project Management Instytut https://www.facebook.com/pmipclodz/

· Mantra.pl https://www.mantra.pl/

· Ogólnopolska sieć centrów wolontariatu http://wolontariat.org.pl/lodz/

 

I co dalej ? Jak szukać pracy na rynku ?

 

Idealną sytuacją jest ta, w której nie musimy szukać pracy. Dlatego podkreślam ważność aktywności na studiach, dzięki której oferty mogą do nas trafić same, a przejście między stanem bez pracy a podpisaniem umowy jest płynne i mniej stresujące. Jednak nie zawsze i nie wszyscy dostają oferty pracy za swoją działalność na studiach. Co zatem zrobić aby znaleźć pracę? Jak szukać, gdzie pytać? 1) Odwiedź Biuro Karier – zacznij od doradztwa zawodowego i sporządzenia profesjonalnego cv. Na spotkaniu dowiesz się jakie są Twoje mocne strony a jakie obszary do rozwoju. Dzięki konsultacjom z naszymi doradcami będziesz mógł łatwiej zdefiniować kierunek swojej kariery zawodowej. To bardzo wartościowa wiedza z punktu widzenia Twojej przyszłości. Jeśli wiesz czego chcesz, będziesz wiedział gdzie szukać.

2) Bierz udział w Targach Pracy/ Spotkaniach z Pracodawcami na Wydziale – jest to okazja do rozmowy z pracownikami firm zostawienia swojego cv i wymiany kontaktów. Już wkrótce w ramach projektu STUDENTS’ POWER rozpocznie się cykl spotkań z pracodawcami, w ramach którego dowiecie się jak pracuje się w łódzkich firmach, jaka jest ich kultura organizacyjna, jakich kandydatów szukają.

3) Załóż profil na LinkedIn i bądź aktywny – o tym jak stworzyć profesjonalny profil na LinkedIn napisano niejeden dobry artykuł. Co warte podkreślenia, stworzenie profilu to początek przygody. Aby przyniósł sukces, tak ja ze wszystkim – trzeba go użyć 🙂 Bądźcie aktywni na LinkedIn poprzez zamieszczanie postów, wywoływanie dyskusji, które mogą być atrakcyjne dla Waszych przyszłych pracodawców. LinkedIn to obecnie najbardziej popularne narzędzie rekrutacyjne pozwalające śledzić hasztagi i wysyłanie wiadomości bezpośrednio do rekruterów. Na samej platformie znajdują się również oferty pracy, na które możecie aplikować.

4) Buszuj w internecie – Pracuj.pl, Praca.pl, LinkedIn, oferty pracy w Biurze Karier to tylko niektóre strony na których możecie znaleźć oferty pracy. Warto przyjrzeć się filtrom, dzięki którym możecie wyszukać najbardziej interesujące Was ogłoszenia z uwzględnieniem branży, poziomu stanowiska czy konkretnego pracodawcy. Co więcej, szukając pracy nie zapominajcie o stronach internetowych firm. W zakładce kariera czy praca znajdziecie aktualne obowiązujące oferty.

5) Zaprzyjaźnij się z systemem rekomendacji – jeśli masz już profesjonalne CV i profil na LinkedIn poleć się swoim znajomym. Podeślij swój profil zawodowy do osób, które mogą przekazać go w ręce rekruterów. Dobrą praktyką jest także proszenie o rekomendacje na swoim profilu i udzielanie ich swoim znajomym. W ten sposób poprawia się Twoja widoczność w sieci, która obecnie jest podstawą do nawiązywania relacji z pracodawcami.

 

A co jeśli mi nie idzie?

 

Szukanie pracy to stresujący czas. Nie każda rozmowa kwalifikacyjna zakończy się sukcesem i nie zawsze dostaniemy pracę od razu. Kluczową kwestią w tym procesie jest bycie wytrwałym i chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne. To również buduje doświadczenie i obycie w procesie rekrutacji. O tym jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej dowiecie się z cyklu #rekrutacyjnasroda. Zapraszamy Was również na symulacje rozmów kwalifikacyjnych. W trakcie spotkania dowiecie się jak zaprezentować się na rozmowie, co mówić, a czego unikać. Do zobaczenia w sieci! Zapisy znajdziecie pod linkiem.

 

Autorka:

Izabela Sobolewska

IZABELA SOBOLEWSKA

Specjalistka ds. projektów
 Moją pasją jest ciągle uczenie poprzez dostrzeganie różnorodności w świecie i odkrywanie możliwości naszego mózgu i serca.
Jestem HR – owcem i  nieustanne ciekawią mnie odmienne talenty ludzi, motywatory ich zachowań, a także drogi dochodzenia do spełnienia zawodowego.

 

Materiał powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Podczas Rekrutacyjnej środy czekamy na Was z symulacjami rozmów kwalifikacyjnych w sieci  (zapisy TUTAJ). Dodatkowo, na stronie znajdziecie teksty i nagrania poświęcone rozmowie kwalifikacyjnej, wraz ze wskazówkami, jak najlepiej się do niej przygotować. 

Pozostaw odpowiedź