Czy istnieje złoty środek na poprawę koncentracji, wewnętrzną harmonię, zdrowie, dobry sen, świetny humor, czyste powietrze i ogrom satysfakcji? TAK! I nie jest on złoty – a ZIELONY! 🙂
W tym artykule udamy się w krótką podróż w głąb mojej miejskiej dżungli. Mam nadzieję, że przekonam Was do rozpoczęcia przygody z roślinami domowymi i udowodnię, że każdy może mieć rękę do kwiatów – wystarczy tylko odpowiednio dobrać sobie zielonych przyjaciół.
Zacznijmy od listy roślin łatwych w uprawie, które nie stanowią problemu dla początkujących!
Skrzydłokwiat
Stanowisko: od jasnego po półcieniste
Podlewanie: częste
Roślina o niezwykle okazałych liściach, kwitnąca na biało, bardzo skutecznie oczyszczająca powietrze. To must have każdego początkującego przyjaciela roślin. Nadaje się do uprawy hydroponicznej.
Epipremnum Złociste
Podlewanie: umiarkowane, latem warto spryskiwać liście wodą
Stanowisko: od jasnego do nieco ciemniejszego
Klasyczna i piękna roślina pnąca – charakterystyczna dla domów naszych babć. Doskonale czuje się na wysokościach, a jej pędy potrafią osiągać nawet 4,5 m długości! Jest naturalnym filtrem powietrza. Nadaje się do uprawy hydroponicznej.
Zamioculcas
Stanowisko: półcieniste, ostre słońce plami listki na brązowo
Podlewanie: rzadkie, nie toleruje przelanej doniczki
Niezwykle okazała roślina w odmianach klasycznej zieleni, a także prawie czarnych listków (zamioculcas raven). Rośnie bardzo wolno, ale im większą doniczkę mu zapewnimy, tym większy może urosnąć nam okaz. Liście Zamioculcasa wyginają się w kierunku światła, dlatego co jakiś warto obrócić doniczkę. U mnie daje sobie radę również w uprawie hydroponicznej, w jednym słoju z Epipremnum.
Trzykrotka
Stanowisko: jasne, rozproszone światło
Podlewanie: umiarkowane
Charakterystyczne pasiaste, fioletowe roślinki, istnieją także odmiany zielone i różowe. Trzykrotka rośnie bardzo szybko, więc ucieszy tych niecierpliwych 😊 Świetnie nadaje się do podwieszania lub wysokich stanowisk – zwisające kłącza mogą dorastać nawet do 1 metra!
Haworsja Pasiasta
Stanowisko: bardzo jasne, rozproszone. Żadnego ostrego światła, może ono spowodować zmianę barwy liści z zielonej na czerwoną.
Podlewanie: rzadkie, zimą raz w miesiącu, latem nieco częściej.
Wyjątkowa odmiany sukulenta idealna dla zapominalskich. Uczy cierpliwości, ponieważ rośnie bardzo wolno. Lubi towarzystwo, więc śmiało możecie tworzyć z nią sukulentowe kompozycje.
Zielistka
Stanowisko: jasne lub półcień
Podlewanie: umiarkowane
Zielistka to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin pokojowych, która bardzo skutecznie oczyszcza powietrze. Pokrojem przypomina nieco rośliny trawiaste. Rosnąc zielistka wypuszcza kłącza z nowymi sadzonkami i uroczymi kwiatami, co czyni ją idealną rośliną do podwieszenia lub postawienia na wyższej półce lub parapecie.
Peperomia Tępolistna
Stanowisko: jasne, ale nie w pełnym słońcu. Lubi sobie stać za firanką, a zimą wygrzewać listki w temperaturze nie niższej niż 18’C.
Podlewanie: umiarkowane, nie lubi przelanej doniczki.
Rośliny o pokroju krzaczkowatym, klasycznie zielone lub z białymi wybarwieniami. Jeśli Wam się poszczęści Peperomia może zakwitnąć, wypuszczając długie kłosy pełne małych kwiatów. Nadaje się do uprawy hydroponicznej.
Dracena
Stanowisko: jasne – najlepiej postawić ją w jasnym miejscu, ale tak, aby nie padały na nią bezpośrednie promienie słoneczne.
Podlewanie: umiarkowane, raz w tygodniu, a zimą rzadziej, byle nie przesuszyć podłoża.
Klasyczny pióropusz liści na pniu. Dracena obrzeżona w warunkach domowych potrafi osiągnąć nawet 80 cm wysokości (w warunkach naturalnych osiąga nawet kilka metrów). Roślina ta jest łatwa w uprawie i dość odporna na zaniedbania. Lubi wilgotne powietrze, więc warto zraszać jej liście.
Tillandisia (inaczej Oplątwa)
Na koniec coś ciekawszego! 😊
Stanowisko: jasne, o dużej ilości światła rozproszonego. Roślina nie lubi ostrego światła, które latem może poparzyć jej liście. Dama nie znosi przeciągów i dymu tytoniowego. 🙂
Podlewanie: zamiast podlewania kąpiemy roślinę przez około 2 godziny w odstanej wodzie. Po kąpieli roślina musi dobrze wyschnąć. Oplątwy mogą żyć bez podłoża, w szklanych wazonach, na drewnianych stojakach. Nadaje się do uprawy hydroponicznej.
Roślinnik!
Mam nadzieję, że przekonałam Was do rozpoczęcia swojej roślinnej przygody!
Wszystkie omówione rośliny (oraz o WIELE WIĘCEJ) znajdziecie w sklepie Roślinnik (www.roslinnik.pl) na ul. Gdańskiej 64 w Łodzi lub możecie zamówić je prosto pod swoje drzwi! Polecam Wam zakupy z dowozem, bo wchodząc do sklepu można totalnie PRZEPAŚĆ i wydać ostatni grosz!
Tutaj FB: https://www.facebook.com/roslinnik/.
Sklepik ten prowadzi przeurocza Dominika Tomalak, która pasję do roślin przekuła w biznes (to tak na marginesie przedsiębiorczości, której w BK Was uczymy 😊). Z tego miejsca wielkie dzięki za pomoc w przygotowaniu tego artykułu.
Rośliny potrafią ofiarować nam dużo więcej niż się spodziewamy, tylko dajmy im szansę! Koniecznie napiszcie mi w komentarzach jakie roślinki macie u siebie w domach. Jestem bardzo ciekawa!
Autorka:
KAROLINA ZAJKOWSKA
Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.
Studia i praca to nie wszystko, warto zadbać o work-life balance. Jak? W serii Casualowy piątek dzielimy się z Wami sprawdzonymi sposobami na zachowanie równowagi.