Czy istnieje złoty środek na poprawę koncentracji, wewnętrzną harmonię, zdrowie, dobry sen, świetny humor, czyste powietrze i ogrom satysfakcji? TAK! I nie jest on złoty – a ZIELONY! 🙂

 

W tym artykule udamy się w krótką podróż w głąb mojej miejskiej dżungli. Mam nadzieję, że przekonam Was do rozpoczęcia przygody z roślinami domowymi i udowodnię, że każdy może mieć rękę do kwiatów – wystarczy tylko odpowiednio dobrać sobie zielonych przyjaciół.

Zacznijmy od listy roślin łatwych w uprawie, które nie stanowią problemu dla początkujących!

 

Skrzydłokwiat

 

Stanowisko: od jasnego po półcieniste

Podlewanie: częste

Roślina o niezwykle okazałych liściach, kwitnąca na biało, bardzo skutecznie oczyszczająca powietrze. To must have każdego początkującego przyjaciela roślin. Nadaje się do uprawy hydroponicznej.

 

Epipremnum Złociste

 

Podlewanie: umiarkowane, latem warto spryskiwać liście wodą

Stanowisko: od jasnego do nieco ciemniejszego

Klasyczna i piękna roślina pnąca – charakterystyczna dla domów naszych babć. Doskonale czuje się na wysokościach, a jej pędy potrafią osiągać nawet 4,5 m długości! Jest naturalnym filtrem powietrza. Nadaje się do uprawy hydroponicznej.

 

Zamioculcas

 

Stanowisko: półcieniste, ostre słońce plami listki na brązowo

Podlewanie: rzadkie, nie toleruje przelanej doniczki

Niezwykle okazała roślina w odmianach klasycznej zieleni, a także prawie czarnych listków (zamioculcas raven). Rośnie bardzo wolno, ale im większą doniczkę mu zapewnimy, tym większy może urosnąć nam okaz. Liście Zamioculcasa wyginają się w kierunku światła, dlatego co jakiś warto obrócić doniczkę. U mnie daje sobie radę również w uprawie hydroponicznej, w jednym słoju z Epipremnum.

 

Trzykrotka

 

Stanowisko: jasne, rozproszone światło

Podlewanie: umiarkowane

Charakterystyczne pasiaste, fioletowe roślinki, istnieją także odmiany zielone i różowe. Trzykrotka rośnie bardzo szybko, więc ucieszy tych niecierpliwych 😊 Świetnie nadaje się do podwieszania lub wysokich stanowisk – zwisające kłącza mogą dorastać nawet do 1 metra!

 

Haworsja Pasiasta

 

Stanowisko: bardzo jasne, rozproszone. Żadnego ostrego światła, może ono spowodować zmianę barwy liści z zielonej na czerwoną.

Podlewanie: rzadkie, zimą raz w miesiącu, latem nieco częściej.

Wyjątkowa odmiany sukulenta idealna dla zapominalskich. Uczy cierpliwości, ponieważ rośnie bardzo wolno. Lubi towarzystwo, więc śmiało możecie tworzyć z nią sukulentowe kompozycje.

 

Zielistka

 

Stanowisko: jasne lub półcień

Podlewanie: umiarkowane

Zielistka to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin pokojowych, która bardzo skutecznie oczyszcza powietrze. Pokrojem przypomina nieco rośliny trawiaste. Rosnąc zielistka wypuszcza kłącza z nowymi sadzonkami i uroczymi kwiatami, co czyni ją idealną rośliną do podwieszenia lub postawienia na wyższej półce lub parapecie.

 

Peperomia Tępolistna

 

Stanowisko: jasne, ale nie w pełnym słońcu. Lubi sobie stać za firanką, a zimą wygrzewać listki w temperaturze nie niższej niż 18’C.

Podlewanie: umiarkowane, nie lubi przelanej doniczki.

Rośliny o pokroju krzaczkowatym, klasycznie zielone lub z białymi wybarwieniami. Jeśli Wam się poszczęści Peperomia może zakwitnąć, wypuszczając długie kłosy pełne małych kwiatów. Nadaje się do uprawy hydroponicznej.

 

Dracena

 

Stanowisko: jasne – najlepiej postawić ją w jasnym miejscu, ale tak, aby nie padały na nią bezpośrednie promienie słoneczne.

Podlewanie: umiarkowane, raz w tygodniu, a zimą rzadziej, byle nie przesuszyć podłoża.

Klasyczny pióropusz liści na pniu. Dracena obrzeżona w warunkach domowych potrafi osiągnąć nawet 80 cm wysokości (w warunkach naturalnych osiąga nawet kilka metrów). Roślina ta jest łatwa w uprawie i dość odporna na zaniedbania. Lubi wilgotne powietrze, więc warto zraszać jej liście.

 

Tillandisia (inaczej Oplątwa)

 

Na koniec coś ciekawszego! 😊

Stanowisko: jasne, o dużej ilości światła rozproszonego. Roślina nie lubi ostrego światła, które latem może poparzyć jej liście. Dama nie znosi przeciągów i dymu tytoniowego. 🙂

Podlewanie: zamiast podlewania kąpiemy roślinę przez około 2 godziny w odstanej wodzie. Po kąpieli roślina musi dobrze wyschnąć. Oplątwy mogą żyć bez podłoża, w szklanych wazonach, na drewnianych stojakach. Nadaje się do uprawy hydroponicznej.

 

Roślinnik!

 

Mam nadzieję, że przekonałam Was do rozpoczęcia swojej roślinnej przygody!

Wszystkie omówione rośliny (oraz o WIELE WIĘCEJ) znajdziecie w sklepie Roślinnik (www.roslinnik.pl) na ul. Gdańskiej 64 w Łodzi lub możecie zamówić je prosto pod swoje drzwi! Polecam Wam zakupy z dowozem, bo wchodząc do sklepu można totalnie PRZEPAŚĆ i wydać ostatni grosz!
Tutaj FB: https://www.facebook.com/roslinnik/.

 

Sklepik ten prowadzi przeurocza Dominika Tomalak, która pasję do roślin przekuła w biznes (to tak na marginesie przedsiębiorczości, której w BK Was uczymy 😊). Z tego miejsca wielkie dzięki za pomoc w przygotowaniu tego artykułu.

Rośliny potrafią ofiarować nam dużo więcej niż się spodziewamy, tylko dajmy im szansę! Koniecznie napiszcie mi w komentarzach jakie roślinki macie u siebie w domach. Jestem bardzo ciekawa!

 

 

Autorka:

KAROLINA ZAJKOWSKA

Specjalistka ds. relacji z absolwentami
Fotograf, grafik, marketingowiec. W Centrum Współpracy odpowiedzialna za wszystkie działania skierowane do absolwentów UŁ. Każdą wolną chwilę spędza żeglując, najczęściej jako I oficer na Atlantyku. Właścicielka niewielkiego studia ceramiki KAZAI, autorka spektrumsmaku.pl.

 

 

Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Studia i praca to nie wszystko, warto zadbać o work-life balance. Jak? W serii Casualowy piątek dzielimy się z Wami sprawdzonymi sposobami na zachowanie równowagi.

 

Pozostaw odpowiedź