W styczniu przygotowaliśmy dla Was aż trzy propozycje w ramach Studenckich Czwartków. Pierwsza z nich już za nami – pakiet warsztatów otworzyły „Mnemotechniki”.

To kolejna po Targach Pracy na UŁ inicjatywa, w której wsparło nas Studenckie Biuro Karier Profil, działające przy Instytucie Psychologii. Zuzanna Góralska i Katarzyna Prokopczyk podzieliły się z uczestnikami sprawdzonymi technikami na zapamiętywanie. Nie zabrakło praktycznych narzędzi, odwołań do badań oraz dobrej zabawy.

 

Mnemotechniki

W warsztatach wzięło udział 16 osób. Pierwszym krokiem była rozgrzewka, połączona z integracją uczestników. W ruch poszła wyobraźnia – jak się później okazało, niezwykle ważna przy technikach ułatwiających zapamiętywanie. Jak będzie wyglądał świat za 20 lat? Jak wykorzystał(a)byś jeden dzień jako sławna osoba? Co zrobić z niewidzialnością, która trwa tylko 24 godziny? Te i inne pytania umożliwiły poznanie się z nieco innej strony.

Mnemotechniki

Odrobina teorii…

Ćwiczenie mnemotechnik poprzedziło krótkie wprowadzenie bazujące na wynikach badań naukowych. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie rodzaje żywych obrazów zapamiętujemy, a także dlaczego angażowanie emocji i skojarzeń sprawdza się lepiej, niż kucie na pamięć. W części teoretycznej pojawiły się również odwołania do znanych z psychologii pojęć: efektu świeżości, efektu pierwszeństwa oraz efektu czystej ekspozycji. Co ciekawe, okazało się, że dobra pamięć nie zawsze idzie w parze z wysoką inteligencją, co więcej – ma również swoje ciemne strony i minusy.

Mnemotechniki

…i znacznie więcej praktyki

Osoby, które zdecydowały się na spędzenie popołudnia przy Lumumby 14 z pewnością nie mogły narzekać na brak praktycznych wyzwań. Zdecydowaną większość warsztatów zajęły ćwiczenia wybranych mnemotechnik. Uczestnicy, podzieleni na mniejsze grupy, losowali listę 10 słów, wplatając je w barwne historie, ułatwiające zapamiętywanie. Szukali graficznych i fonetycznych skojarzeń z liczbami (kojarząca się z trójkątem cyfra 3 lub wyglądająca jak bałwan 8, choć pojawiały się również barwniejsze porównania:„Skoro 1 wygląda jak laska, to 10 jest… laską idącą z grubasem!”). Ćwiczyli zapamiętywanie obcojęzycznych wyrazów, narzucając na nie własne interpretacje. W programie pojawiły się odwołania do jednego z najpopularniejszych sposobów na zapamiętywanie – Pałaców pamięci – polegających na kojarzeniu obrazów z dobrze znanymi miejscami.

Mnemotechniki

 

Co jeszcze przygotowaliśmy w styczniu?

Warsztaty przygotowane przez SBK Profil to nie koniec noworocznych propozycji. Już 16 stycznia zapraszamy na kolejne spotkanie, podczas którego będziemy szukać sposobów na radzenie sobie ze stresem (Uwaga: stres!). Tydzień później przećwiczymy umiejętności podsumowywania i planowania (Nadchodzący Rok). Dodatkowo, w styczniu wystartował nasz najnowszy projekt – Students’ POWER, w ramach którego ponad 2000 osób wyślemy na płatne staże, a 500 weźmie udział w kursach i szkoleniach. Zapraszamy!

P.S.

Więcej zdjęć z warsztatów „Mnemotechniki” znajdziecie na naszym Facebooku.

Pozostaw odpowiedź