Przełom roku to dobry czas na podsumowanie i planowanie swoich działań. 23 stycznia 2020 w Biurze Karier UŁ podczas warsztatów Nadchodzący rok w ramach cyklu Studenckie czwartki zastanawialiśmy się, co przyniósł nam 2019 i jak chcemy, żeby wyglądał 2020.

W kameralnej atmosferze przy herbacie i dźwiękach soulowej muzyki zatopiliśmy się w refleksji. Podczas warsztatów korzystaliśmy z narzędzia stworzonego przez Year CompassNadchodzący rok. To broszura, która krok po kroku prowadzi nas przez podsumowanie ubiegłego roku i zaplanowanie kolejnych dwunastu miesięcy.

Pierwszy krok to przypomnienie sobie, co wydarzyło się w ubiegłym roku. Ponieważ pamięć bywa zawodna, z pomocą przychodzi przewertowanie swojego kalendarza i zapisanie znaczących wydarzeń. Alternatywnie można wesprzeć pamięć, przejrzeniem swojego profilu na Facebooku czy Instagramie, zapisanych Instastories czy po prostu galerii zdjęć w telefonie.

Nadchodzący rok

W kolejnym etapie analizujemy miniony rok przez pryzmat konkretnych obszarów. Mając przywołane już w pamięci ważne wydarzenia, podsumowujemy m.in. nasze życie rodzinne i osobiste, obszar dotyczący pracy i nauki czy zdrowie i sprawność fizyczną.

Następny krok to dokończenie zdań o mijającym roku. Moja najmądrzejsza decyzja… Największa niespodzianka roku… Najważniejsza otrzymana lekcja… Oraz odpowiedź na pytania:  Za co czujesz największą wdzięczność? Co najbardziej napawa Cię dumą? Czego nie udało Ci się dokonać?

 

Następnie opisujemy najlepsze chwile z ostatniego roku. Możemy pisać, rysować, a nawet stworzyć kolaż z wycinków z gazet. Warto przywołać te chwile, zanotować, jakie emocje nam wtedy towarzyszyły, jakie smaki, zapachy, dźwięki są z nimi związane. To wprowadza nas do podsumowania naszych trzech najważniejszych osiągnięć oraz trzech największych wyzwań.

Nadchodzący rok

Kolejna część to przebaczenie i odpuszczenie. Przywołanie wydarzeń, czynów, słów, które sprawiły nam przykrość i zapisanie ich na kartce. A może jesteśmy źli na siebie? Sobie też warto przebaczyć, odpuścić… To miejsce, by przyznać się do tego przed samym/samą sobą.

 

Zamykamy podsumowanie ubiegłego roku wpisując trzy słowa, które najlepiej go określają. Wyobrażamy sobie, że ukazała się książka o naszym minionym roku – jaki tytuł chcemy jej nadać?

Po tym dogłębnym podsumowaniu jesteśmy gotowi przejść do planowania kolejnego roku. Jaki ma być ten 2020? Co chcemy w nim osiągnąć? Zaczynamy od opisu – co się stanie, dlaczego będzie to wspaniałe? Znów możemy pisać, rysować, doklejać zdjęcia z gazet – tak by stworzyć naszą własną wizję nadchodzących dwunastu miesięcy.

Nadchodzący rok

 

Kolejny etap to analogiczne ćwiczenie z podsumowania – określamy, co chcemy zrealizować w każdym z dwunastu obszarów naszego życia – w życiu osobistym, w pracy, w przyjaźni, jak mają wyglądać nasze finanse, co chcemy zrobić dla zdrowia?

Następny krok to wypisanie magicznych trójek na najbliższy rok: trzy rzeczy, które pokocham w sobie, trzy, które będę robić każdego ranka albo trzy, od których mam gotowość się uwolnić. Oraz dokończenie zdań: w tym roku nie będę dłużej odkładać… w tym roku powiem „tak”, kiedy… ten rok będzie dla mnie wyjątkowy, ponieważ…

Na sam koniec wybieramy jedno słowo, które będzie opisywało nadchodzący rok i przyświecało naszym planom i marzeniom.

Nadchodzący rok

Podczas warsztatów po każdym ćwiczeniu uczestnicy dzielili się wybranym aspektem swojego podsumowania. Omawialiśmy swoje wrażenia, pomysły, refleksje w parach, trójkach, a także na forum. Wypowiedzenie naszych myśli na głos sprawia, że sami możemy je usłyszeć – czasem pomaga to nam umocnić się w naszym postanowieniu, a czasem w tym wypowiedzianym zdaniu coś nas uwiera – może okazać się, że nie do końca na tym nam zależy. Dzielenie się swoimi przemyśleniami sprawia również, że możemy zainspirować się czyimiś pomysłami, zwrócić uwagę na aspekt, który w naszej analizie pominęliśmy. Ta wymiana rodzi nowe pytania, nowe pomysły, wzbogaca naszą refleksję, podsuwa inne rozwiązania.

Chcesz samodzielnie wypróbować to narzędzie? Broszura jest do pobrania bezpłatnie ze strony: www.yearcompass.com. Jeżeli coś w Twojej analizie Cię zastanowi, dojdziesz do wniosku, że chcesz coś zmienić, ale nie będziesz mieć pomysłu, jak wdrożyć to w życie lub po prostu chcesz ten proces z kimś omówić – weź udział w indywidualnej sesji coachingowej. Studenci i absolwenci UŁ mogą bezpłatnie skorzystać z tej usługi. Więcej o coachingu: https://biurokarier.uni.lodz.pl/coaching-kariery/ Zgłoszenia przyjmowane są mailowo na adres: joanna.stompel@uni.lodz.pl.

Więcej zdjęć z warsztatów na naszym Facebooku.

Pozostaw odpowiedź