Chcesz zwiększyć swoje kwalifikacje i stać się bardziej konkurencyjny w oczach pracodawców?

Nic prostszego – na Uniwersytecie Łódzkim ruszył projekt szkoleniowy dla studentów 4 ostatnich semestrów studiów.

 

Współczesny rynek pracy wciąż się zmienia. Znikają niektóre zawody, pojawiają się nowe. Kandydaci, którzy chcą czuć się bezpiecznie na rynku pracy muszą więc być wciąż otwarci na nowe wyzwania i konieczność ciągłego rozwoju.

Do niedawna wydawało się, że największym zagrożeniem na  rynku pracy jest brak specjalistów w  dziedzinach typy IT czy lingwistów, problemy  równych płac, szklany sufit czy inne formy dyskryminacji. Dziś wiadomo, że tych zagrożeń jest znacznie więcej, a jedna z nich to automatyzacja rynku pracy. Z jednej strony jest ona ogromną szansą rozwoju przedsiębiorstw i przechodzenia do zarządzania procesami opartymi na wiedzy. Z drugiej jednak, stanowi zagrożenie dla likwidacji prostych procesów biznesowych, a co za tym idzie likwidacji stanowisk pracy.  Mimo, że roboty stanowią zagrożenie dla pracy wciąż nie potrafią zrobić tego, co potrafi człowiek – odczuwać emocji czy podejmować trafnych decyzji na podstawie zdobytego doświadczenia.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Europejskie Forum Ekonomiczne (World Economic Forum) na podstawie corocznych rozmów z przedstawicielami firm stworzono listę kluczowych kompetencji przyszłości. Kompetencje te będą trudne do zastąpienia przez roboty i tym samym pozwolą utrzymać się pracownikom na rynku pracy. Wśród nich wymieniano najczęściej: kompleksowe rozwiązywanie problemów, projektowanie nowych technologii, kreatywność, współpraca w zespole, inteligencja emocjonalna, komunikatywność a także elastyczność poznawcza czy przedsiębiorcza postawa.

Z odpowiedzią na współczesne wyzwania rynku przychodzi projekt „STUDENTS’ Power – kompleksowy program rozwoju uczelni” realizowany przesz Uniwersytet Łódzki, który poprzez kompleksowy program szkoleń wspiera kandydatów  już we wczesnym etapie wchodzenia w życie zawodowe.

Projekt jest dedykowany 500 studentom 4 ostatnich semestrów studiów, którzy wyrażają chęć podniesienia kompetencji z zakresu Skutecznej komunikacji, Twórczego myślenia i rozwiązywania problemów, Design Thinking,  Zarządzania czasem, Prowadzenia własnej firmy,  Business English, MS Excel i Cyfryzacji rynku pracy,  poprzez uczestnictwo w szkoleniach. W projekcie oprócz ścieżek szkoleniowych zaplanowano także cykliczne spotkania z pracodawcami, których celem jest zapoznanie kandydatów z wyzwaniami współczesnych przedsiębiorstw, przedstawienie nowoczesnych metod zarządzania, warunków pracy a także ich oczekiwań względem nowych pracowników.

W kursach mogą wziąć udział wszyscy studenci UŁ, niezależnie od poziomu umiejętności
czy doświadczenia. Popołudniowy  tryb nauki pozwala rozwijać się bez potrzeby rezygnacji z aktualnych zobowiązań. Szkolenia zostały podzielone na 4 pakiety:

Pakiet 1: Business English konwersacje poziom A2/B1, B2 lub MS Excel poziom początkujący, średnio zaawansowany oraz 2 spośród 4 warsztatów kluczowych kompetencji: Skuteczna komunikacja, Zarządzanie czasem, Kompetencje cyfrowe, Twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów.

Pakiet 2 – Własna firma dla początkujących.

Pakiet 3 – Wprowadzenie do Design thinking.

Pakiet 4 – Spotkania z biznesem.

Wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w warsztatach Business English czy MS Excel  dla początkujących przechodzą test sprawdzający poziom znajomości języka/oprogramowania. Kilkanaście pytań pozwali przyporządkować kandydatów do odpowiednich grup i rozpocząć przygodę ze zdobywaniem nowych kompetencji.

 

Jak spełnić oczekiwania pracodawcy? Spotkania z firmami dla studentów

 

W ramach Pakietu 4 odbędzie się cykl spotkań z pracodawcami, na których studenci dowiedzą się jak się pracuje w nowoczesnych firmach, poznają kryteria rekrutacyjne a także nowe metodologie zarządzania procesami biznesowymi. Poprzez bezpośredni kontakt z przedstawicielami Działów HR poznają potrzeby pracodawców i tym samym zbliżą się do otrzymania swojego wymarzonego stanowiska. W firmach wciąż brakuje  świeżej krwi w postaci wykształconych i kompetentnych młodych ludzi, którzy poprzez swoje zaangażowanie, pomyły i nietuzinkowe myślenie wnoszą wartość dodaną w istniejące procesy biznesowe, przez co przedsiębiorstwa rozwijają kulturę opartą na różnorodności i zwiększają satysfakcje swoich klientów.

Realizatorem ścieżek szkoleniowych w projekcie jest Biuro Karier UŁ. Moduł szkoleniowy jest elementem zintegrowanego programu uczelni, którego celem jest podniesienie jakości kształcenia poprzez wzrost kompetencji studentów i pracowników oraz wdrożenie narzędzi informatycznych do zarządzania Uniwersytetem. Projekt finansowany jest ze środków unijnych w ramach  Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Więcej informacji o projekcie „STUDENTS’ Power – kompleksowy program rozwoju uczelni”, w tym formularz zgłoszeniowy, harmonogram projektu i regulamin TUTAJ.

 

Jeśli nie udało Ci się zapisać na wybrane szkolenia w pierwszym naborze – nic straconego. Kolejną rekrutację uruchomimy na początku następnego semestru. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej i mediów społecznościowych Biura Karier UŁ – dzięki temu będziesz na bieżąco z naszymi inicjatywami.

 

Autorka:

Izabela Sobolewska

IZABELA SOBOLEWSKA

Specjalistka ds. projektów
 Moją pasją jest ciągle uczenie poprzez dostrzeganie różnorodności w świecie i odkrywanie możliwości naszego mózgu i serca.
Jestem HR – owcem i  nieustanne ciekawią mnie odmienne talenty ludzi, motywatory ich zachowań, a także drogi dochodzenia do spełnienia zawodowego.

 

 

 

Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Seria Poniedziałkowy kick-off to mocne wejście w nowy tydzień. Z tekstów dowiecie się m.in. o aplikacjach i narzędziach, które ułatwiają poruszanie się po rynku pracy i zdobywanie nowych umiejętności.

Pozostaw odpowiedź