Informatyka, elektronika i telekomunikacja oraz automatyka i robotyka – to kierunki, które gwarantują satysfakcjonujące zarobki niedługo po uzyskaniu dyplomu. Poziom wynagrodzeń zależy jednak nie tylko od wykształcenia. Duże znaczenie mają również inne czynniki, takie jak: predyspozycje, uzdolnienia, pracowitość i konsekwencja.

 

Zarobki absolwentów

5700 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie absolwenta informatyki z trzyletnim lub krótszym stażem pracy. Mediana płac osoby, która ukończyła elektronikę i telekomunikację, wynosiła 4900 zł brutto (połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty), a automatyki i robotyki – 4700 zł brutto. Wśród kierunków gwarantujących atrakcyjne pensje znalazły się także:

  • lotnictwo i kosmonautyka (4700 zł brutto),
  • farmacja (4600 zł brutto),
  • zarządzanie i marketing (4500 zł brutto),
  • elektrotechnika (4300 zł brutto),
  • inżynieria biomedyczna (4200 zł brutto),
  • matematyka (4100 zł brutto).

Mediana płac absolwenta administracji – ze stażem pracy do 3 lat – wynosiła 3500 zł brutto. Kosmetolodzy mogli liczyć na przeciętne zarobki: 3300 zł brutto, a geografowie – 3200 zł brutto. Tak wynika z raportu „Dobra pensja na start – po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?”.

 

Dlaczego warto studiować?

Nie trzeba kończyć studiów, aby wykonywać dobrze płatny zawód kierowcy ciężarówki. W 2018 r. osoba zatrudniona na tym stanowisku zarabiała przeciętnie 5400 zł brutto. W przypadku wielu profesji wyższe wykształcenie jest jednak koniecznością. Bez dyplomu nie można wykonywać np. pracy psychologa czy farmaceuty. W zawodzie przedstawiciela handlowego lub pośrednika nieruchomości wyższe wykształcenie może okazać się jedynie dodatkowym atutem, a nie czynnikiem decydującym o zatrudnieniu. Niezależnie od formy nauki (studia, szkoła policealna, kursy itp.) warto nieustannie doskonalić się zawodowo i zdobywać doświadczenie.

Tekst powstał we współpracy z pracuj.pl

Pozostaw odpowiedź