Sytuacja, w której obecnie się znajdujemy, jest absolutnie bezprecedensowa. Pandemia koronawirusa objęła już cały glob. Rządzący państwami podejmują różnorodne działania w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Jednym z nich jest izolacja, i stosowanie się do znanego już motto #ZostańWDomu. Jednakże, co zrobić, jeśli wskaźnik Twojego nudometru jest prawie poza skalą? Przejrzałeś już całego Netflixa i kompletnie nie masz pomysłu na to, co ze sobą dalej zrobić? Najlepiej zainwestować w siebie i wykorzystać ten czas, aby rozwinąć się w interesujących Nas obszarach.

 

Nazywam się Krzysiek Smakowski i jestem studentem Informatyki na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. Jednakże, moją największą pasją nie jest noszenie koszuli w kratę i kodowanie w piwnicy, lecz… świat finansów oraz biznesu :-D. Dlatego dzisiaj przedstawię Wam kilka wybranych przeze mnie kanałów na YT, przybliżających tę materię. MUST HAVE dla tych, którzy chcą być bardziej świadomi w zakresie finansów, nauczyć się kontrolować swoje wydatki, dowiedzieć się, jak działa giełda lub czym są właściwie kryptowaluty. Zapraszam serdecznie!

 

  1. Adrian Kołodziej

Jeśli dopiero co poznajesz świat biznesu, kanał Adriana Kołodzieja, przedsiębiorcy i właściciela bardzo dobrze prosperującej agencji marketingowej jest zdecydowanie dla Ciebie! Adrian wprowadza powoli w różnorodne jego aspekty (m. in. budowanie dochodu pasywnego, techniki sprzedażowe, marketing internetowy, afiliacje czy gra na giełdzie). Porusza również inne, bardziej “miękkie” kwestie, które są NIE MNIEJ WAŻNE od twardych umiejętności (takie jak delegowanie obowiązków, zarządzanie czasem czy budowanie marki osobistej). Dla tych bardziej “głodnych wiedzy”, oferuje on również różnorodne kursy czy webinary, dostępne na jego stronie internetowej. Gorąco polecam!

 

  1. Tomasz Trela

W temacie gry na giełdzie zakwalifikowałbym go jako jednego z Polaków o największej wiedzy i dużych, międzynarodowych sukcesach. Tomasz Trela jest członkiem zarządu wehikułu inwestycyjnego Hudson Hill Trust S.A., w którym opiekuje się majątkiem należącym do kilkudziesięciu akcjonariuszy. Od 2019 roku pełni również funkcję CEO amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Dog Eat Dog Venture Capital LLC. Prowadzi swój stosunkowo mało znany kanał na YT, na którym dogłębnie przeprowadza analizę giełdy światowej, opowiada o możliwościach oraz okazjach inwestycyjnych. Przybliża i w bardzo jasny sposób wyjaśnia terminy, które dla niektórych mogą być nieco odstręczające (zarządzanie ryzykiem, hedging czy gra na spadki spółki). Kanał jest pełen wartościowych treści, którymi warto się zainteresować.

 

  1. Phil Konieczny

Teraz coś dla fanów kryptowalut. Chyba najbardziej znany spośród polskich specjalistów, który na kryptowalutach zarobił już miliony, przeprowadza w swoich filmach analizę rynku oraz dogłębnie wyjaśnia jego funkcjonowanie. Przybliża też prawne aspekty inwestowania w kryptowaluty (m. in. jak rozliczyć podatki od nich). Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, czym są oraz jak funkcjonują kryptowaluty – nie mógłbyś trafić lepiej :).

 

  1. Daniel Siwiec

Jeśli interesuje Cię rynek nieruchomości – Daniel Siwiec, jeden z największych deweloperów, realizujący swoje projekty na terenie całego kraju, przybliża nam temat handlu nieruchomościami. Co to są flipy i jak można na nich zarobić? Jak wyszukiwać dobre okazje inwestycyjne? Jakie są najczęstsze błędy przy wynajmie mieszkania? Na te oraz inne pytania odpowiada na swoim kanale. Zaprasza równocześnie innych przedstawicieli z branży nieruchomości, z którymi przeprowadza wywiady – dzięki temu możemy dowiedzieć się ciekawych rzeczy od praktyków, zajmujących się rynkiem nieruchomości na co dzień. Polecam!

 

  1. Marcin Iwuć

Kanał bardzo zróżnicowany, przez co każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Marcin Iwuć organizuje cotygodniowe webinary – tzw. “Wtorek z finansami”, w których przybliża szeroko rozumiany temat finansów, odpowiadając najczęściej na potrzeby, zgłaszane przez widzów. Marcin Iwuć to wyjątkowy człowiek – aktualnie inwestor i autor bloga “Finanse bardzo osobiste”, który porzucił swoją błyskotliwą karierę w korporacji, by zająć się edukowaniem Polaków w zakresie finansów. W swoich filmach porusza zróżnicowane kwestie – od tworzenia budżetu domowego czy budowania swoich oszczędności przez techniczne aspekty gry na giełdzie (np. dobór spółek do portfela inwestycyjnego, inwestycja w kruszce, ETF – y i.t.d.). Dodatkowo, to jedna z najbardziej sympatycznych twarzy na polskim YT :).

 

  1. Maciej Wieczorek

Polski biznesmen, prowadzący kilka własnych spółek, będący wspólnikiem w kilku innych w bardzo konkretny, jasny sposób przybliża świat finansów oraz prowadzenia własnej firmy. Lepiej decydować się na najem długoterminowy czy leasing? Jak optymalizować swoje podatki? Jak działa spółka z.o.o. i czy warto ją założyć? Marcin kompleksowo odpowiada na wszystkie te pytania. Co ważne, do swoich filmów często zaprasza innych przedsiębiorców – ludzi sukcesu, będących wybitnymi w swojej dziedzinie. Do jego gości należeli już m.in. Rafał Brzoska (szef InPostu), Sławomir Mentzen (przedsiębiorca, inwestor i doradca podatkowy) czy Kuba Midel (również specjalista w dziedzinie handlu nieruchomościami i dochodu pasywnego, równocześnie właściciel firmy odzieżowej, a kiedyś – jednej z najbardziej znanych szkół językowych w Polsce, którą z dużym zyskiem sprzedał). Myślę, że naprawdę warto poświęcić temu kanałowi więcej uwagi ;).

 

Moment, w którym się znaleźliśmy, nie musi być dla Nas taki zły, wypełniony nudą marazmem. Zrób coś dla siebie! Już teraz zbawiasz świat, nawet nie przekraczając progu mieszkania. Teraz dodatkowo możesz zrobić coś dla siebie i swojego rozwoju :).

Autor:

 

KRZYSZTOF SMAKOWSKI

Ambasador Biura Karier UŁ 2019/2020
Student Informatyki na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej

 

 

Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Seria Czwartkowy focus należy do Ambasadorów Biura Karier UŁ. Członkowie zespołu, który od jesieni pracuje nad przygotowaniem eventu dla studentów, dzielą się z Wami pomysłami na efektywne wykorzystanie czasu.

Pozostaw odpowiedź