W piątkowej odsłonie cyklu #CareerFullyCharged dzielimy się z Wami sprawdzonymi sposobami na zachowanie równowagi między pracą i życiem osobistym. Polecamy rzeczy, które pozwalają się zrelaksować albo – po prostu – pomagają uporać się z nudą. To także okazja do poznania z innej strony zespołu Biura Karier UŁ – piszemy o tym, co sprawia nam satysfakcję i wynika z pasji. Dzisiaj moja kolej.

 

#CasualowyPiątek to najlżejsze spośród publikowanych na naszej stronie tekstów. W ostatnich tygodniach mogliście przeczytać o książkach, wirtualnych zasobach, serialach i ćwiczeniach w domowych warunkach. Dziś propozycja dla planszówkowych geeków i… wszystkich tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zajrzeć do świata analogowych gier.

 

Zostań w domu, graj w planszówki

 

Pod takim hasłem od kilku tygodni trwa ogólnopolska akcja, w którą włączyli się czołowi wydawcy gier planszowych. Towarzyszą jej wydarzenia online, konkursy i promocje na wybrane tytuły. Przygotowałem dla Was trzy propozycje dla początkujących graczy oraz rozwiązanie, pozwalające na przetestowanie planszówek w sieci, bez wydawania pieniędzy.

 

Trzy tytuły, od których warto zacząć

 

Jeśli planszówki dotychczas kojarzyły Wam się głównie z Chińczykiem lub Monopoly, ewentualnie – z rozrywką dla dzieci albo zabawą w kalambury – warto zerwać z tym stereotypem. Branża wykonała ogromny krok naprzód, a gry familijne i kalambury to tylko wycinek ogromnego rynku. Propozycje dla siebie znajdą fani popularnych seriali (Gra o TronNarcos, Black Mirror: Nosedive), miłośnicy Escape Roomów (Escape Tales: Rytuał Przebudzenia, seria Exit: Gra tajemnic) oraz kryminalnych zagadek (DetektywSherlock Holmes: Detektyw doradczy, Kroniki Zbrodni). Targi w Essen z roku na rok biją rekordy popularności (w ostatniej edycji wzięło udział ponad 200 tysięcy osób), Łódzki Port Gier zdobywa kolejnych odbiorców, a w mieście działają puby, dedykowane miłośnikom gier bez prądu (K6, Pub Goblin). Wybrałem trzy tytuły, od których możecie rozpocząć przygodę ze światem planszówek.

 

Rzuć na tacę

 

Rzuć na tacę

 

Rzuć na tacę to polska edycja Ganz schön Clever Wolfganga Warscha. Zawartość pudełka nie powala: 6 kolorowych kości, 4 mazaki, instrukcja i plik kartek, przypominających zakłady totalizatora sportowego. Nie dajcie się zmylić! Z kilku niepozornych elementów autorowi udało się stworzyć niezwykle wciągającą grę. Zadanie jest pozornie proste – rzucacie kośćmi, wybieracie jedną z nich i skreślacie wynik na arkuszu. Brzmi banalnie, prawda? Cały urok tkwi w odpowiednim planowaniu – dobre wybory pozwalają na dodatkowe skreślenia i uruchomienie „kombosów”, przynoszących dodatkowe punkty. Z każdym kolejnym rzutem dysponujecie coraz mniejszą liczbą kości i opcji manewru. Z drugiej strony, coraz więcej bonusów wydaje się dostępnych na wyciągnięcie ręki, a wybór optymalnego ruchu wymaga sporego główkowania. Rzuć na tacę ma jeszcze jeden atut – gra przewiduje wariant solo, co może przydać się zwłaszcza w obecnej sytuacji. Bardziej szczegółową recenzję wraz z opisem zasad znajdziecie np. TUTAJ.

 

Wielka pętla

 

 

Polskie wydanie Flamme Rouge, hitu Asgera Hardinga Graneruda, przeniesie Was w samo serce Tour de France. Każdy z graczy (2-4 osób) ma do dyspozycji dwóch zawodników: sprintera i roulera oraz talie kart, pozwalające na przemieszczanie ich pionków po planszy – torze wyścigowym. Celem gry jest przekroczenie linii mety przed pozostałymi kolarzami. Zwycięstwo wymaga planowania – samotna ucieczka lub zostanie w tyle peletonu przynosi dodatkowe, bezwartościowe karty zmęczenia, które spowalniają graczy. Z drugiej strony, oprócz taktyki przyda się odrobina szczęścia (karty są dobierane losowo). Proste zasady i modułowa plansza sprawiają, że rozgrywki w Wielką Pętlę są dynamiczne i zróżnicowane, a sam tytuł może być lekkim wprowadzeniem do świata planszówek. Recenzję gry znajdziecie np. NA TEJ STRONIE.

 

Takenoko

 

Takenoko

 

Ostatnia propozycja może zainteresować miłośników kultury Dalekiego Wschodu (biorąc pod uwagę ilość głosów, które oddaliście na Dzień kwitnącej wiśni w ankiecie na pomysły Ambasadorów Biura Karier UŁ, to całkiem spora grupa). Gra Antoine Bauzy zabierze Was w przeszłość, na dwór cesarza Japonii, który właśnie otrzymał od chińskiego władcy prezent – symbol pokoju, misia pandę. Waszym zadaniem jest doglądanie położonego przy pałacu ogrodu. Przy pomocy cesarskiego ogrodnika będziecie pielęgnować pola, dbać o wzrost pędów bambusa i zaspokajać (niepohamowany) apetyt pandy. Każda z tych czynności pozwala na realizowanie celów, znajdujących się na kartach, i zdobywanie punktów zwycięstwa. Zasady gry da się wytłumaczyć w kilka minut, a piękne wydanie zachęca do kolejnych partii w Takenoko (przy okazji, tytuł to japońskie określenie pędu bambusa). Więcej znajdziecie m.in. w materiale, przygotowanym przez wydawcę – W TYM MIEJSCU.

 

Board Game Arena, czyli planszówki w sieci

 

Co zrobić, kiedy jeśli nie macie pod ręką innego gracza albo nie jesteście przekonani, czy kupno gry to dobry pomysł? Z pomocą przychodzi Board Game Arena, największa platforma gier planszowych… online. Korzystając z bezpłatnego konta (możecie zalogować się przez Facebooka), zyskujecie dostęp do kilkudziesięciu gier. Wśród propozycji znajdziecie m.in. cyfrowe odpowiedniki wspomnianego wyżej TakenokoColt ExpressSabotażysty oraz Zamku Smoków -wariacji na temat klasycznego Mahjonga. A to tylko kilka tytułów dla początkujących graczy (w serwisie są dostępne również bardziej złożone gry). Pełna lista TUTAJ.

 

 

Ciekawe propozycje znajdziecie bezpośrednio na stronach wydawców. Rebel, razem z francuskim partnerem – Asmodee – udostępnił kilka gier w formacie print&play. Popularne DobbleDixit czy Cortex pobierzecie Z TEJ STRONY. Portal Games na podobnej zasadzie publikuje materiały TU. Wśród plików do samodzielnego wydruku pojawiają się przede wszystkim dodatki, wymagające posiadania określonego tytułu, ale w część z nich – np. samodzielne śledztwo do Detektywa – możecie zagrać nawet, jeśli nie dysponujecie oryginalnym pudełkiem z grą. Wydawnictwo Fox Games wrzuciło do sieci darmowe demo Kingdomino (LINK) oraz pokazowy scenariusz Kronik Zbrodni (W TYM MIEJSCU), a G3 przetłumaczyło fanowski dodatek do Rzuć na Tacę (arkusz do pobrania TUTAJ).

W Biurze Karier również sięgamy po gry, choć częściej są to szkoleniowe propozycje, niż planszówki. Relacje z archiwalnych warsztatów znajdziesz w sekcji poświęconej Studenckim CzwartkomJeśli chcesz porozmawiać o naszych szkoleniach, grach bez prądu albo zmierzyć się w któryś z tytułów na Board Game Arena – napisz do mnie (skorzystaj z zakładki KONTAKT).

 

 

Autor:

JĘDRZEJ SZYNKOWSKI

Specjalista ds. szkoleń
W Biurze Karier UŁ opiekuję się szkoleniami i Programem Ambasadorskim. Czasem prowadzę doradztwo zawodowe.
Na szynkowski.eu piszę o kreatywności, planowaniu kariery i kilku innych rzeczach.

 

 

Tekst powstał w ramach cyklu #CareerFullyCharged.

Studia i praca to nie wszystko, warto zadbać o work-life balance. Jak? W serii Casualowy piątek dzielimy się z Wami sprawdzonymi sposobami na zachowanie równowagi.

Pozostaw odpowiedź