Aktywni Mogą Więcej! to nasza propozycja dla kół i organizacji studenckich. Pierwsza edycja programu wystartowała w 2018 roku. Początkowo inicjatywa obejmowała wyłącznie dedykowane warsztaty i szkolenia, z czasem rozbudowaliśmy je o dodatkowe formy wsparcia. To o nich rozmawialiśmy 2 grudnia podczas spotkania informacyjnego.
Sieciowanie
Zależało nam na tym, żeby - oprócz lepszego poznania oferty Biura Karier UŁ - osoby uczestniczące w spotkaniu mogły dowiedzieć się więcej również o innych kołach i organizacjach. Dlatego wykorzystaliśmy część zajęć na networking.
Przygotowaliśmy menu rozmów, ułatwiające przełamanie pierwszych lodów i wirtualną mapę, na której każda organizacja mogła zaznaczyć swoją obecność i napisać parę słów o swoich działaniach. Wierzymy, że ułatwi to nawiązanie współprac, z których skorzysta jeśli nie cała społeczność UŁ, to chociaż kilka wydziałów, które połączą siły.
Jak możemy pomóc?
Dedykowana oferta warsztatów i szkoleń to od lat fundament programu. Oprócz tego wspieramy koła i organizacje studenckie promocyjnie (między innymi przez publikacje na stronie i w cyklicznych przeglądach inicjatyw na naszym LinkedIn), a także merytorycznie (na przykład włączając się w konferencje i wydarzenia, na które możemy przygotować punkt doradczy lub szkolenie).
Podczas spotkania podzieliliśmy się dostępnymi możliwościami i przedstawiliśmy zasady, na jakich koła i organizacje mogą skorzystać ze wsparcia.
Rozmawialiśmy nie tylko o tym - zebraliśmy pomysły na tematy szkoleń, które byłyby szczególnie przydatne z perspektywy najbardziej aktywnych studentek i studentów. Co cieszy, wiele z wypracowanych propozycji już znajduje się w naszej ofercie. Nic, tylko korzystać!
Europejski Korpus Solidarności
Jednym z największych wyzwań, z którymi mierzą się koła naukowe i organizacje studenckie na UŁ, są ograniczone fundusze. Mówiąc wprost - często plany są o wiele bardziej ambitne, niż finansowe możliwości. W związku z tym wśród poszukiwanych tematów szkoleń pojawiały się kwestie związane z projektami i programami grantowymi. Przewidzieliśmy to w programie spotkania.
Część zajęć poświęciliśmy na wprowadzenie do głównych założeń Europejskiego Korpusu Solidarności. To program europejski, w Polsce prowadzony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, którego elementem są Projekty Solidarności. W wielkim skrócie - grupa młodych ludzi może ubiegać się o środki na realizację oddolnych inicjatyw, które zmieniają otoczenie na lepsze.
Zaproponowaliśmy zebranym przygotowanie dedykowanego, weekendowego szkolenia, poświęconego przygotowaniu dobrego wniosku. Uniwersalny pomysł na projekt? Nic z tego! Raczej - wybór narzędzi, które pozwolą zaplanować działania od A do Z: od (kluczowej!) diagnozy potrzeb, przez mapowanie zasobów po plan działań i budżetu. Jeśli zbierzemy grupę, na początku lutego spotkamy się z przedstawicielem Sieci EuroPeers, który podzieli się wskazówkami.
Więcej informacji
Działasz w kole lub organizacji studenckiej? Szukasz możliwości? Sprawdź, co przygotowaliśmy na stronie programu Aktywni Mogą Więcej! - TUTAJ.
Możesz też napisać bezpośrednio do Jędrzeja, który opiekuje się programem: jedrzej.szynkowski@uni.lodz.pl