AKTYWNI MOGĄ WIĘCEJ
OFERTA DLA KÓŁ NAUKOWYCH I ORGANIZACJI STUDENCKICH
Biuro Karier UŁ wspiera wszystkich studentów - również tych najbardziej aktywnych. W roku akademickim 2018/2019 uruchomiliśmy ofertę szkoleń, dedykowaną kołom i organizacjom studenckim.
Pomagamy rozwijać kompetencje i poznawać narzędzia, które z powodzeniem wykorzystacie w działalności koła i podczas pracy zawodowej. Aktualnie możecie skorzystać z pięciu gotowych opcji... lub zgłosić własną propozycję. Postaramy się pomóc!
PROGRAM 2023/2024
Propozycje na rok akademicki 2024/2025 opublikujemy na początku grudnia (po spotkaniu z kołami i organizacjami)
Wasz zespół zasiliły nowe osoby? Przed Wami wspólne wyzwania: eventy, wydarzenia i inicjatywy? Pomożemy Wam się zintegrować!
Podczas zajęć rozwiniecie umiejętność pracy w zespole. Sprawdzicie się w różnych rolach, biorąc udział w szeregu zadań i gier, wymagających dobrej komunikacji i organizacji działań. Polecamy nie tylko na początku roku akademickiego!
Dlaczego warto:
- Zmierzycie się z zadaniami, które pozwolą Wam wyciągnąć wnioski do pracy koła,
- Usprawnicie komunikację w zespole,
- Zintegrujecie się i lepiej się poznacie;
LIczba uczestników:
8 i więcej osób
Osoba do kontaktu:
* Dokładny czas trwania zajęć ustalimy podczas spotkania, po rozmowie o Waszych potrzebach i doświadczeniach.
Komunikacja to jedna z kluczowych kompetencji. Nie tylko na rynku pracy, ale również w codziennych sytuacjach. Wydaje się, że to banał... ale czy na pewno?
Przekonajcie się, biorąc udział w grze.
Wasze zadanie jest pozornie proste: ułożenie na dużej planszy wzoru z otrzymanych elementów. Na czas. Z najlepszym możliwym wynikiem.
Sukces (lub porażka) będą zależały od Waszej współpracy i zarządzania czasem.
Ćwiczenie będzie punktem wyjścia do refleksji nad tym, jak zadbać o przepływ informacji w kole i - dzięki temu - budować efektywny zespół.
Jeszcze jedno: obiecujemy, że nie będziemy przynudzać klasyczną "komunikacyjną trójcą": nadawcą - odbiorcą - szumem. Zrobimy to inaczej!
Dlaczego warto:
- Usprawnicie komunikację w zespole,
- Sprawdzicie, jak wpływać na efektywność zadań pomimo presji czasu,
- Dostrzeżecie różnice pomiędzy komunikatami a interpretacjami
LIczba uczestników:
8-16 osób
Osoba do kontaktu:
Jeśli do tej pory najkrótszą drogą do szukania pomysłów na działania w Waszym kole lub organizacji była szybka rozmowa i nieskrępowane rzucanie propozycji... sprawdźcie to szkolenie.
W ciągu 3 godzin pokażemy Wam (w praktyce - nie będziemy gadać o czymś, co najlepiej sprawdzić w działaniu) wybrane techniki, które mogą uatrakcyjnić klasyczne podejście do burzy mózgów. Choć nie o samą atrakcyjność tutaj chodzi - podpowiemy, co zrobić, kiedy grupa się zablokuje i pobawimy się koncepcjami, wykorzystując wyobraźnię i konkretne narzędzia.
Dlaczego warto:
- Poznacie 4 kluczowe zasady dla generowania pomysłów,
- Przetestujecie w praktyce alternatywy dla klasycznej burzy mózgów,
- Sięgniecie po narzędzia usprawniające proces selekcji pomysłów;
LIczba uczestników:
8-20 osób
Osoba do kontaktu:
Prezentacja dla partnerów. Prowadzenie konferencji. Relacja z projektu badawczego. Wywiad dla mediów. W pracy koła i organizacji będziecie mierzyć się z koniecznością występowania przed ludźmi. Jak się za to zabrać? Przekonajcie się podczas warsztatów w Biurze Karier UŁ!
Zaprosimy Was do przygotowania krótkich wystąpień na wylosowany temat. Waszym zadaniem będzie przekazać informacje w sposób, który zainteresuje odbiorców.
Dlaczego warto:
- Zyskacie możliwość sprawdzenia się przed grupą w życzliwej, zabawowej atmosferze,
- Poznacie wybrane techniki prezentacyjne - połączymy praktyczne ćwiczenia z modułem wiedzowym,
- Wątek autoprezentacji uzupełnimy o rozgrzewkowe ćwiczenia, poświęcone pracy głosem, dykcji i pracy oddechem;
LIczba uczestników:
8-16 osób
Osoba do kontaktu:
* Czas zajęć jest zależny od liczby osób, które biorą udział w szkoleniu - tak, aby dać przestrzeń na występienia wszystkim zainteresowanym osobom.
LinkedIn to coś więcej niż elektroniczne CV. To największy portal do zarządzania karierą i jedno z podstawowych narzędzi pracy rekruterów. Jak wykorzystać jego możliwości?
W trakcie warsztatów przyjrzymy się podstawowym funkcjom portalu. Porozmawiamy o tym, jak stworzyć efektywny profil na LinkedIn oraz co zrobić, żeby zwiększyć szanse na zainteresowanie ze strony pracodawcy. Skupimy się na tym, co działa, a czego warto unikać zakładając konto na LinkedIn.
Dlaczego warto:
- Poznacie możliwości, jakie stwarza LinkedIn,
- Dowiecie się, o jakie elementy zadbać w profilu, żeby zainteresować rekrutera,
- Zastanowicie się, jak wykorzystać LinkedIn w kontekście budowania wizerunku w sieci;
Liczba uczestników:
8 i więcej osób
Osoba do kontaktu:
Szukacie czegoś innego? Nic straconego - zgłoście własny temat.
Zespół Biura Karier UŁ tworzą trenerzy - specjaliści z różnorodnych dziedzin. Jeśli macie pomysł na inne tematy, niż proponowane przez nas w standardowej ofercie, napiszcie do nas. Być może będziemy w stanie pomóc (lub przynajmniej podpowiemy, gdzie szukać szkoleń, których nie będziemy w stanie zorganizować samodzielnie).
CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ?
PRZED KONTAKTEM Z NAMI KONIECZNIE PRZECZYTAJCIE TE INFORMACJE!
Chętnie przygotujemy dla Was zajęcia. Kontaktując się z nami, pamiętajcie o trzech ważnych rzeczach.
Po pierwsze, ze względu na realizację innych działań, nie będziemy w stanie zorganizować dla Was warsztatów z dnia na dzień. Kalendarz szkoleniowy Biura Karier UŁ planujemy z 3-4 tygodniowym wyprzedzeniem. Weźcie to pod uwagę.
Po drugie, zajęcia dla kół i organizacji studenckich w 99% prowadzimy w godzinach pracy Biura (8.00-16.00). Zdajemy sobie sprawę, że często zależy Wam, żeby spotkać się w wieczornych godzinach lub w weekendy. W naszej ofercie są już zajęcia realizowane po 16.00 - Studenckie Czwartki i szkolenia Students' POWER. W trosce o work-life balance i nasze rodziny wolimy unikać kolejnych warsztatów poza naszym standardowym czasem pracy. Dlatego prosimy Was o szukanie terminów, które będą satysfakcjonujące dla obu stron.
Po trzecie, potrzebujecie grupy co najmniej 8 osób - to minimalna liczba, dla której realizujemy zajęcia.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Terminy zajęć nie są z góry narzucone. Ustalamy je wspólnie - tak, żeby znaleźć dobre rozwiązanie dla każdej ze stron. Realizujemy warsztaty w godzinach pracy Biura Karier UŁ (poniedziałek-piątek, 8.00-16.00). Ponieważ planujemy szkoleniowe inicjatywy ze sporym wyprzedzeniem, prosimy Was o kontakt nie później, niż na 3-4 tygodnie przed zajęciami.
W ramach programu realizujemy warsztaty stacjonarne oraz online. W przypadku pierwszej opcji spotykamy się w siedzibie Biura Karier UŁ (ul. Lumumby 14), pracując zdalnie wykorzystujemy MS Teams.
Informację o trybie szkolenia znajdziecie przy opisach poszczególnych opcji.
Program jest skierowany do kół naukowych i organizacji studenckich, działających przy Uniwersytecie Łódzkim. W ramach akcji nie przewidujemy zajęć dla innych odbiorców (w tym: grup zajęciowych, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych).
Po wybraniu interesujących Was warsztatów, napiszcie mail do prowadzącej je osoby (informację, do kogo się zgłosić znajdziecie w rozwijanym opisie warsztatów, adresy mailowe w zakładce KONTAKT).
Pamiętajcie o minimum 3-4 tygodniowym wyprzedzeniu oraz o zebraniu minimum 8-osobowej grupy.
Nie. Po wysłaniu zgłoszenia musimy dograć szczegóły: termin, liczebność grupy i kilka innych kwestii organizacyjnych. Dlatego ważny jest bezpośredni kontakt z osobą, która prowadzi zajęcia.
W ramach programu nie przygotowujemy zaświadczeń o ukończeniu szkoleń. Jeśli zależy Wam na potwierdzeniu uczestnictwa, możemy podpisać przygotowane przez Waszą organizację zaświadczenia.
Warunkiem realizacji zajęć jest zebranie przez Was minimum 8 osób. Jeśli Wasza grupa jest mniejsza, sugerujemy połączenie sił z innym kołem lub organizacją.
W ramach programu nie przewidujemy takiej możliwości.
Założeniem programu jest szeroki dostęp do szkoleń dla kół i organizacji studenckich, działających przy UŁ. Z tego względu staramy się umawiać na pojedyncze zajęcia - nie organizujemy serii warsztatów ani cyklu spotkańdla poszczególnych kół. W szczególnych przypadkach jesteśmy w stanie zorganizować 2 warsztaty dla jednej organizacji - choć w przypadku większej ilości zainteresowanych w pierwszej kolejności realizujemy szkolenia dla kół i organizacji, które w danym roku akademickim nie korzystały z programu.
Nie pobieramy opłat od kół naukowych i organizacji studenckich, które chcą skorzystać z programu na proponowanych zasadach.
KONTAKT
Jędrzej Szynkowski - psycholog, doradca zawodowy, absolwent Szkoły Trenerów Biznesu Akademii SET i certyfikowany moderator Design Thinking. Specjalista ds. szkoleń w Biurze Karier Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii twórczości, innowacji społecznych i wykorzystaniu gier w edukacji. Na blogu i portalach branżowych pisze o kreatywności, planowaniu kariery, rozwiązaniach społecznych oraz psychologii.
Kontakt: jedrzej.szynkowski@uni.lodz.pl