AKTYWNI MOGĄ WIĘCEJ
OFERTA DLA KÓŁ NAUKOWYCH I ORGANIZACJI STUDENCKICH
Biuro Karier UŁ wspiera wszystkich studentów - również tych najbardziej aktywnych. W roku akademickim 2018/2019 uruchomiliśmy ofertę szkoleń, dedykowaną kołom i organizacjom studenckim.
Pomagamy rozwijać kompetencje i poznawać narzędzia, które z powodzeniem wykorzystacie w działalności koła i podczas pracy zawodowej. Aktualnie możecie skorzystać z sześciu gotowych opcji... lub zgłosić własną propozycję. Postaramy się pomóc!
Oprócz dedykowanych zajęć, możemy pomóc Wam promocyjnie i merytorycznie. Szczegóły pod sekcją, poświęconą szkoleniom.
SZKOLENIA - OFERTA 2024/2025
Wasz zespół zasiliły nowe osoby? Przed Wami wspólne wyzwania: eventy, wydarzenia i inicjatywy? Pomożemy Wam się zintegrować!
Podczas zajęć rozwiniecie umiejętność pracy w zespole. Sprawdzicie się w różnych rolach, biorąc udział w szeregu zadań i gier, wymagających dobrej komunikacji i organizacji działań. Polecamy nie tylko na początku roku akademickiego!
Dlaczego warto:
- Zmierzycie się z zadaniami, które pozwolą Wam wyciągnąć wnioski do pracy koła,
- Usprawnicie komunikację w zespole,
- Zintegrujecie się i lepiej się poznacie;
LIczba uczestników:
8 i więcej osób
Ważne: to zajęcia, na których pracujemy tylko z jednym kołem - w tym wypadku nie ma opcji połączenia się z inną organizacją.
Osoba do kontaktu:
* Dokładny czas trwania zajęć ustalimy podczas spotkania, po rozmowie o Waszych potrzebach i doświadczeniach.
Komunikacja to jedna z kluczowych kompetencji. Nie tylko na rynku pracy, ale również w codziennych sytuacjach. Wydaje się, że to banał... ale czy na pewno?
Przekonajcie się, biorąc udział w grze.
Wasze zadanie jest pozornie proste: ułożenie na dużej planszy wzoru z otrzymanych elementów. Na czas. Z najlepszym możliwym wynikiem.
Sukces (lub porażka) będą zależały od Waszej współpracy i zarządzania czasem.
Ćwiczenie będzie punktem wyjścia do refleksji nad tym, jak zadbać o przepływ informacji w kole i - dzięki temu - budować efektywny zespół.
Jeszcze jedno: obiecujemy, że nie będziemy przynudzać klasyczną "komunikacyjną trójcą": nadawcą - odbiorcą - szumem. Zrobimy to inaczej!
Dlaczego warto:
- Usprawnicie komunikację w zespole,
- Sprawdzicie, jak wpływać na efektywność zadań pomimo presji czasu,
- Dostrzeżecie różnice pomiędzy komunikatami a interpretacjami
LIczba uczestników:
8-16 osób
Osoba do kontaktu:
Jeśli do tej pory najkrótszą drogą do szukania pomysłów na działania w Waszym kole lub organizacji była szybka rozmowa i nieskrępowane rzucanie propozycji... sprawdźcie to szkolenie.
W ciągu 3 godzin pokażemy Wam (w praktyce - nie będziemy gadać o czymś, co najlepiej sprawdzić w działaniu) wybrane techniki, które mogą uatrakcyjnić klasyczne podejście do burzy mózgów. Choć nie o samą atrakcyjność tutaj chodzi - podpowiemy, co zrobić, kiedy grupa się zablokuje i pobawimy się koncepcjami, wykorzystując wyobraźnię i konkretne narzędzia.
Dlaczego warto:
- Poznacie 4 kluczowe zasady dla generowania pomysłów,
- Przetestujecie w praktyce alternatywy dla klasycznej burzy mózgów,
- Sięgniecie po narzędzia usprawniające proces selekcji pomysłów;
LIczba uczestników:
8-20 osób
Osoba do kontaktu:
Prezentacja dla partnerów. Prowadzenie konferencji. Relacja z projektu badawczego. Wywiad dla mediów. W pracy koła i organizacji będziecie mierzyć się z koniecznością występowania przed ludźmi. Jak się za to zabrać? Przekonajcie się podczas warsztatów w Biurze Karier UŁ!
Zaprosimy Was do przygotowania krótkich wystąpień na wylosowany temat. Waszym zadaniem będzie przekazać informacje w sposób, który zainteresuje odbiorców.
Dlaczego warto:
- Zyskacie możliwość sprawdzenia się przed grupą w życzliwej, zabawowej atmosferze,
- Poznacie wybrane techniki prezentacyjne - połączymy praktyczne ćwiczenia z modułem wiedzowym,
- Wątek autoprezentacji uzupełnimy o rozgrzewkowe ćwiczenia, poświęcone pracy głosem, dykcji i pracy oddechem;
LIczba uczestników:
8-16 osób
Osoba do kontaktu:
* Czas zajęć jest zależny od liczby osób, które biorą udział w szkoleniu - tak, aby dać przestrzeń na występienia wszystkim zainteresowanym osobom.
FRIS® to model, który opisuje style myślenia oraz powiązane z nimi style działania. Dlaczego warto znać je w kontekście Waszego koła lub organizacji? Po pierwsze - relacje. Uwzględniając różnorodność i rozumiejąc, co jest ważne dla innych osób, Wasza współpraca ma szansę wejśc na wyższy poziom. Po drugie - zasoby. Na poszczególnych etapach realizacji Waszych inicjatyw przydadzą się różne umiejętności i podejścia. Podczas warsztatów spojrzymy z lotu ptaka na to, jakie są Wasze najmocniejsze strony jako zespołu, a także sprawdzimy, czy jakiś obszar wymaga wsparcia.
Dlaczego warto:
- Przeanalizujecie style myślenia w zespole,
- Spojrzycie na zasoby koła/organizacji w szerszym kontekście,
- Zyskacie opcję skorzystania z indywidualnych badań FRIS® po spotkaniu;
LIczba uczestników:
12 osób i więcej
To jedyne warsztaty, w których potrzebujecie więcej, niż 8 osób, żebyśmy mogli się spotkać. Ważne: ponieważ mapujemy zasoby koła, nie możecie połączyć się z inną organizacją, żeby wziąć w nich udział.
Osoba do kontaktu:
LinkedIn to coś więcej niż elektroniczne CV. To największy portal do zarządzania karierą i jedno z podstawowych narzędzi pracy rekruterów. Jak wykorzystać jego możliwości?
W trakcie warsztatów przyjrzymy się podstawowym funkcjom portalu. Porozmawiamy o tym, jak stworzyć efektywny profil na LinkedIn oraz co zrobić, żeby zwiększyć szanse na zainteresowanie ze strony pracodawcy. Skupimy się na tym, co działa, a czego warto unikać zakładając konto na LinkedIn.
Dlaczego warto:
- Poznacie możliwości, jakie stwarza LinkedIn,
- Dowiecie się, o jakie elementy zadbać w profilu, żeby zainteresować rekrutera,
- Zastanowicie się, jak wykorzystać LinkedIn w kontekście budowania wizerunku w sieci;
Liczba uczestników:
8 i więcej osób
Osoba do kontaktu:
*możemy zorganizować zajęcia również stacjonarnie, w siedzibie Biura Karier UŁ. W takiej sytuacji potrzebujecie laptopów/aplikacji LinkedIn w telefonie.
Szukacie czegoś innego? Nic straconego - zgłoście własny temat.
Zespół Biura Karier UŁ tworzą trenerzy - specjaliści z różnorodnych dziedzin. Jeśli macie pomysł na inne tematy, niż proponowane przez nas w standardowej ofercie, napiszcie do nas. Być może będziemy w stanie pomóc.
Ważne: mamy na myśli uniwersalne zajęcia, które mogą być przydatne niezależnie od kierunku studiów. Nie zrealizujemy dla Ws warsztatów z obszarów, dedykowanych wąskiej grupie. W ramach programu nie będziemy też w stanie pomóc z propozycjami, które wymagają specjalistycznego sprzętu (np. laboratoryjnego albo oprogramowania) lub finansowania (trenerów, certyfikacji itd.).
Równocześnie, zgłaszane przez Was propozycje, których nie jesteśmy w stanie zrealizować, uwzględniamy w corocznym badaniu potrzeb szkoleniowych. Przeprowadzamy je w styczniu, a zebrane dzięki niemu wyniki pomagają w stworzeniu oferty dla pracodawców, zainteresowanych udziałem w Akademii Kompetencji (czyli wiosennym cyklu otwartych szkoleń, który realizujemy wspólnie z Partnerami).
SZKOLENIA - CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ?
PRZED KONTAKTEM Z NAMI KONIECZNIE PRZECZYTAJCIE TE INFORMACJE!
Chętnie przygotujemy dla Was zajęcia. Kontaktując się z nami, pamiętajcie o trzech ważnych rzeczach.
Po pierwsze, ze względu na realizację innych działań, nie będziemy w stanie zorganizować dla Was warsztatów z dnia na dzień. Kalendarz szkoleniowy Biura Karier UŁ planujemy z 3-4 tygodniowym wyprzedzeniem. Weźcie to pod uwagę.
Po drugie, zajęcia dla kół i organizacji studenckich w 99% prowadzimy w godzinach pracy Biura (8.00-16.00). Zdajemy sobie sprawę, że często zależy Wam, żeby spotkać się w wieczornych godzinach lub w weekendy. W naszej ofercie są już zajęcia realizowane po 16.00 - Studenckie Czwartki i Wolne Wtorki. W trosce o work-life balance i nasze rodziny wolimy unikać kolejnych warsztatów poza naszym standardowym czasem pracy. Dlatego prosimy Was o szukanie terminów, które będą satysfakcjonujące dla obu stron.
Po trzecie, potrzebujecie grupy co najmniej 8 osób - to minimalna liczba, dla której realizujemy zajęcia. Wyjątkiem są warsztaty FRIS®, na które zapraszamy grupy liczące minimum 12 osób.
SZKOLENIA - INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Terminy zajęć nie są z góry narzucone. Ustalamy je wspólnie - tak, żeby znaleźć dobre rozwiązanie dla każdej ze stron. Realizujemy warsztaty w godzinach pracy Biura Karier UŁ (poniedziałek-piątek, 8.00-16.00). Ponieważ planujemy szkoleniowe inicjatywy ze sporym wyprzedzeniem, prosimy Was o kontakt nie później, niż na 3-4 tygodnie przed zajęciami.
W ramach programu realizujemy warsztaty stacjonarne oraz online. W przypadku pierwszej opcji spotykamy się w siedzibie Biura Karier UŁ (ul. Lumumby 14), pracując zdalnie wykorzystujemy MS Teams.
Informację o trybie szkolenia znajdziecie przy opisach poszczególnych opcji.
Program jest skierowany do kół naukowych i organizacji studenckich, działających przy Uniwersytecie Łódzkim. W ramach akcji nie przewidujemy zajęć dla innych odbiorców (w tym: grup zajęciowych, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych).
Po wybraniu interesujących Was warsztatów, napiszcie mail do prowadzącej je osoby (informację, do kogo się zgłosić znajdziecie w rozwijanym opisie warsztatów, adresy mailowe w zakładce KONTAKT).
Pamiętajcie o minimum 3-4 tygodniowym wyprzedzeniu oraz o zebraniu minimum 8-osobowej grupy.
Ważne: Jeśli chcecie skorzystać z warsztatów FRIS®, potrzebujecie grupy liczącej co najmniej 12 osób.
Nie. Po wysłaniu zgłoszenia musimy dograć szczegóły: termin, liczebność grupy i kilka innych kwestii organizacyjnych. Dlatego ważny jest bezpośredni kontakt z osobą, która prowadzi zajęcia.
W ramach programu nie przygotowujemy zaświadczeń o ukończeniu szkoleń. Jeśli zależy Wam na potwierdzeniu uczestnictwa, możemy podpisać przygotowane przez Waszą organizację zaświadczenia.
Warunkiem realizacji zajęć jest zebranie przez Was minimum 8 osób (12 przy warsztatach FRIS®) . Jeśli Wasza grupa jest mniejsza, sugerujemy połączenie sił z innym kołem lub organizacją.
Uwaga: opcja zajęc dla połączonych kół/organizacji dotyczy wszystkich szkoleń z wyjątkiem teambuildingu oraz FRIS®. W tym wypadku musicie zebrać wymaganą grupę z Waszych członkiń i członków.
W ramach programu nie przewidujemy takiej możliwości.
Założeniem programu jest szeroki dostęp do szkoleń dla kół i organizacji studenckich, działających przy UŁ. Z tego względu staramy się umawiać na pojedyncze zajęcia - nie organizujemy serii warsztatów ani cyklu spotkańdla poszczególnych kół. W szczególnych przypadkach jesteśmy w stanie zorganizować 2 warsztaty dla jednej organizacji - choć w przypadku większej ilości zainteresowanych w pierwszej kolejności realizujemy szkolenia dla kół i organizacji, które w danym roku akademickim nie korzystały z programu.
Nie pobieramy opłat od kół naukowych i organizacji studenckich, które chcą skorzystać z programu na proponowanych zasadach.
NIE TYLKO SZKOLENIA
WSPARCIE PROMOCYJNE I MERYTORYCZNE
W ramach współpracy możemy pomóc Wam przy wydarzeniach, które realizujecie, w tym:
- konferencji
- warsztatów i szkoleń
- projektów naukowych i społecznych
- konkursów
- gier terenowych
Zaangażowanie Biura Karier UŁ może obejmować pomoc z promocją oraz wsparcie merytoryczne. Szczegóły w kolejnej sekcji.
Ważne: planujemy działania z dużym wyprzedzeniem. Żebyśmy mogli Wam pomóc, potrzebujemy informacji minimum miesiąc wcześniej. Wasze wydarzenie musi odbywać się w godzinach naszej pracy, być skierowane do społeczności UŁ i mieć niezarobkowy charakter.
WSPARCIE PROMOCYJNE
Możemy wrzucić informacje o Waszych inicjatywach na stronę Biura Karier UŁ.
Warunek – dostajemy grafikę oraz kompletną treść do skopiowania. Tekst powinien zawierać: tytuł, lead (krótkie wprowadzenie) oraz opis (w tym: termin, miejsce, informacje o wydarzeniu, link po więcej informacji).
Termin: minimum tydzień przed wydarzeniem (ale im szybciej, tym lepiej).
Możecie bezpłatnie założyć konto w Portalu Rozwoju Kariery (bk.uni.lodz.pl) i dodawać w nim informacje o organizowanych przez Was wydarzeniach.
Termin: publikujecie treści samodzielnie (zatwierdzamy je na bieżąco).
W każdy poniedziałek wrzucamy na LinkedIn 5 propozycji rozwojowych wydarzeń.
Potrzebujemy: tytułu wydarzenia, 2-3 zdań opisu (co? – dla kogo? – gdzie?), linku do strony. Tu także - podobnie, jak w przypadku publikacji na stronie - przyda się grafika, promująca Wasze wydarzenie.
Termin: najpóźniej 10 dni przed publikacją. Im szybciej dostaniemy informację, tym większa szansa na publikację - zdarza się, że wybieramy 5 opcji z kilkukrotnie większej puli propozycji. Nie zagwarantujemy, że na LinkedIn pojawią się wszystkie treści, które do nas wyślecie.
WSPARCIE MERYTORYCZNE
Możemy pojawić się ze stoiskiem Biura Karier UŁ na wydziałowych Targach Kół.
W grę wchodzi klasyczne stoisko lub punkt z doradztwem zawodowym, konsultacjami CV i zdjęciami do dokumentów (w ramach PROjektu Kariera).
Czasem pojawiamy się na organizowanych przez Was konferencjach i projektach z krótkimi wystąpieniami. Jeśli w proponoanym przez Was terminie będziemy dostępni, chętnie pomożemy! Tematyka może dotyczyć standardowej oferty Biura Karier UŁ, ale nie tylko - jesteśmy otwarci na Wasze pomysły i rozmowę o potrzebach.
W miarę dostępności naszego zespołu możemy włączyć się w Wasze inicjatywy, przygotowując warsztaty lub punkt doradztwa zawodowego (strefę kariery).
W zakładce szkolenia i warsztaty możecie poszukać inspiracji, jeśli chodzi o tematy zajęć.
TEGO NIE ROBIMY
Czasem dostajemy od Was prośby o pomoc, której nie świadczymy. Dlatego w jendym miejscu zebraliśmy informacje o kilku kwestiach, w których nie będziemy w stanie Was wesprzeć:
- sponsoring wydarzeń (w tym – gadżety)
- sesje zdjęciowe dla kół i organizacji
- prowadzenie odpłatnych warsztatów, zajęć i doradztwa
- publikacje w social mediach poza przeglądem inicjatyw na LinkedIn
- wspieranie inicjatyw, które nie są kierowane do społeczności UŁ
- weekendowe i popołudniowe działania*
KONTAKT
Jędrzej Szynkowski - psycholog, doradca zawodowy, absolwent Szkoły Trenerów Biznesu Akademii SET i certyfikowany moderator Design Thinking. Specjalista ds. szkoleń w Biurze Karier Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii twórczości, innowacji społecznych i wykorzystaniu gier w edukacji. Na blogu i portalach branżowych pisze o kreatywności, planowaniu kariery, rozwiązaniach społecznych oraz psychologii.
Kontakt: jedrzej.szynkowski@uni.lodz.pl