Każda odsłona Przystanku Pomysł ma swój motyw przewodni. Tym razem skupiliśmy się na analogiach i bionice, w programie pojawiły się też narzędzia przydatne podczas selekcji i rozwijania pomysłów.
Grupa
W zajęciach wzięło udział 14 osób. To studentki i studenci Uniwersytetu Łódzkiego. Z różnych kierunków i na różnych etapach przygody z uczelnią - kurs jak zwykle był okazją do poszerzenia sieci kontaktów i nawiązania nowych znajomości. Niezmiennie cieszy, że na warsztatach pojawiają się zarówno znane twarze, jak i zupełnie nowe osoby. Mamy nadzieję, że utrzymamy ten trend i dzięki wakacyjnej ofercie szkoleniowej nadal będziemy poszerzać naszą grupę odbiorców (a przy okazji - przekonać tych i te z Was, którzy już u nas byli, że warto wrócić na Lumumby 14).
Co robiliśmy?
Piąta edycja Przystanku Pomysł byłą podzielona na dwa dni. 2 sierpnia skupiliśmy się na kreatywności i analogiach. Dzień później - na techikach generowania pomysłów, ich selekcji i rozwijania.
W programie zajęć staraliśmy się przede wszystkim postawić na praktyczne działanie. Choć nie zabrakło też dawki teorii - rozmawialiśmy między innymi o tym, czym różnią się analogie trafne od nośnych i jakie założenia stoją za dwiema alternatywami dla burzy mózgów: cichą burzą mózgów oraz kruszeniem. Pojawiły się również cztery kluczowe zasady sesji generowania pomysłów i przykłady rozwiązań, zainspirowanych naturą.
Dawka wiedzy za każdym razem była punktem wyjścia do ćwiczenia umiejętności w praktyce. Podczas 8 godzin pracy, osoby uczestniczące w Przystanku Pomysł działały w grupach i mierzyły się z indywidualnymi zadaniami. I to dość różnorodnymi: od tworzenia nazw dla nowo powstałych punktów usługowych, przez szukanie odpowiedzi na nietypowe pytania (np. Co można trzymać, mimo że nie jest przedmiotem?), po budowanie ciągów analogii między wylosowanymi obiektami.
Sięgnęliśmy też po konkretne wyzwania. W trakcie sesji cichej burzy mózgów jeden z zespołów zastanawiał się nad alternatywnymi sposobami angradzania najaktywniejszych studentów i studentek, podczas gdy drugi szukał sposobów ułatwienia adaptacji na UŁ osobom, które dopiero co rozpoczęły studia. Z kolei w trakcie sesji kruszenia (czyli - inaczej - odwróconej burzy mózgów) wspólnie szukaliśmy wad przychodni lekarskich i placówek medycznych, żeby w kolejnym kroku tworzyć pomysły na drobne (i całkiem spore) usprawnienia.
Zapraszamy na kolejne warsztaty
W wakacje przygotowaliśmy dla Was jeszcze dwie szkoleniowe propozycje. Obie to gry szkoleniowe, dzięki którym sprawdzicie się w działaniu.
17 sierpnia wybierzemy się do amazońskiej dżungli, aby ćwiczyć negocjacje, 28 września przyjrzymy się rodzajom konfliktu, odkrywając tajne laboratorium na pograniczu kilku państw, rywalizujących o dominację na kontynencie.
Zapisy w Portalu Rozwoju Kariery:
W dżungli negocjacji: 👉zgłoś się (kliknij)
Laboratorium konfliktu: rekrutacja wystartuje w drugiej połowie sierpnia
Uwaga: upewnijcie się, że w Waszych profilach są zaznaczone wszystkie zgody – w przeciwnym razie przycisk zapisu może być niewidoczny. Zgody możecie zaznaczyć w sekcji CV.