Warsztaty dla Mentees to od kilku lat stały element Projektu Mentorskiego UŁ. Sam program to jedna z najlepszych okazji do wyciśnięcia ze studiów więcej. Osoby studiujące na Uniwersytecie Łódzkim mają niepowtarzalną okazję, żeby na pół roku trafić pod skrzydła wybitnych absolwentek i absolwentów Uczelni. Podczas comiesięcznych spotkań wspólnie z Mentor(k)ami pracują nad wyznaczaniem i osiąganiem ambitnych celów: zawodowych, edukacyjnych czy z zakresu rozwoju osobistego.
Mamy przyjemność towarzyszyć Mentees w przygotowaniach do tego procesu. Jeszcze przed oficjalną inauguracją spotykamy się, żeby przełamać obawy i podpowiedzieć, jak efektywnie wykorzystać najbliższe półrocze.
Różne motywacje
Co sprawia, że osoby studiujące na UŁ decydują się na udział w projekcie? Powodów jest wiele. Chęć wykorzystania studiów, potrzeba zweryfikowania pomysłu na biznes, ambicja pokazania się praktykom w branży, z którą uczestniczki i uczestnicy programu wiążą swoją zawodową przyszłość... Najczęściej w zgłoszeniach pojawia się poszukiwanie własnej drogi, pomysłu na siebie. I to obszar, w którym jako Biuro Karier UŁ mamy zdecydowanie najwięcej do zaoferowania.
Warsztaty dla Mentees pokazują te możliwości. Chcielibyśmy, żeby praca z Mentorką/Mentorem nie tyle przypominała proces doradczy - z tym poradzimy sobie bez problemu my - co zachęcała studentki i studentów do podejmowania ambitnych wyzwań.
Cele
Jednym z elementów warsztatów jest praca z celami. Zapraszamy kolejne grupy do przemyślenia, czego tak naprawdę szukają w programie. Jakie umiejętności chcą rozwinąć dzięki projektowi. Co jest kluczowym obszarem do pracy z Mentorką/Mentorem.
Dzięki kilku prostym pytaniom łatwiej jest przygotować się do spotkania i rzetelnej pracy w procesie mentorskim. Tak, żeby jak najlepiej wykorzystać ten czas.
Warto rozmawiać. Ale... o czym?
Jak zacząć rozmowę z Mentorką/Mentorem? Lepiej czekać na wskazówki, czy wyjść z inicjatywą? Co mogę zrobić, a czego lepiej unikać?
To tylko niektóre z wątpliwości, które towarzyszą Mentees przed startem projektu. Staramy się nimi zaopiekować podczas zajęć, zapraszając grupę do wypracowania propoycji uniwersalnych pytań, które mogą być pomocne na różnych etapach procesu.
Efekt? Gotowa lista i większa pewność siebie podczas spotkań. Oczywiście, nie ma jednej recepty na proces mentorski - każda osoba, uczestnicząca w projekcie pisze własną historię. Równocześnie, lepiej mieć kilka opcji do wyboru, niż zdać się wyłącznie na improwizację, prawda?
Projekt mentorski to nie wszystko...
...a przynajmniej do myślenia w takich kategoriach zachęcamy Mentees. Jasne, dostanie się do wymarzonego Mentora/Mentorki to spory sukces (zwłaszcza, że do części z nich aplikowało kilkanaście osób). Ważne jest jednak, żeby nie popadać w rozleniwiające samozadowolenie. Udział w programie to dopiero początek. Ważniejsze od znalezenia się na liście Mentees jest efektywne wykorzystanie tej szansy. I innych, nadarzających się okazji. Na zakończenie spotkania opowiedzielismy o kilku dostępnych opcjach, po które warto sięgnąć. Część z nich realizujemy w Biurze Karier UŁ.Śledź naszą stronę i social media, żeby być na bieżąco!
Dodatkowe informacje
Szczegółowe informacje o Projekcie mentorskim UŁ znajdziesz na dedykowanej stronie (TUTAJ). Masz pytania? Odezwij się do Magdy (magdalena.paszko@uni.lodz.pl) lub Dominika (dominik.nogala@uni.lodz.pl), którzy czuwają nad przebiegiem programu. Jeśli zainteresowały Cię warsztaty dla Mentees i potrzebujesz coś zweryfikować - napisz do Jędrzeja (jedrzej.szynkowsi@uni.lodz.pl).